Europejski Dzień Seniora - październik 2024
REKLAMA
REKLAMA
- Europejski Dzień Seniora - październik 2024
- Polityka społeczna wobec osób starszych 2030. Bezpieczeństwo – Uczestnictwo – Solidarność
- 13. i 14. emerytura w stałym katalogu świadczeń dla seniorów
- Emerytura matczyna i ojcowska, program Mama 4+
- Bezpłatne leki dla seniorów powyżej 65 lat
- Programy: Senior+ i Aktywni+
- Emerytury pomostowe
Europejski Dzień Seniora - październik 2024
Komisja Europejska dostrzegła, iż liczba osób w wieku starszym rośnie. Skoro ta grupa społeczna jest tak liczna, trzeba szczególnie zadbać o jej prawa. Już w samej Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej z 2000 są wskazane zasady równości, sprawiedliwości społecznej, niedyskryminowania ze względu na wiek. Uregulowane są prawa godnego i niezależnego życia oraz do uczestniczenia w życiu społecznym i kulturalnym.
REKLAMA
Polityka społeczna wobec osób starszych 2030. Bezpieczeństwo – Uczestnictwo – Solidarność
Dokument pt. Polityka społeczna wobec osób starszych 2030. Bezpieczeństwo – Uczestnictwo – Solidarność został przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 26 października 2018 r. (Uchwała Nr 161 Rady Ministrów z dnia 26 października 2018 r. w sprawie przyjęcia dokumentu Polityka społeczna wobec osób starszych 2030. BEZPIECZEŃSTWO – UCZESTNICTWO – SOLIDARNOŚĆ, M.P. z 2018 r. poz. 1169). Dokument przewiduje realizację szeregu działań wobec ogółu osób starszych w ramach następujących obszarów:
- Kształtowanie pozytywnego postrzegania starości w społeczeństwie.
- Uczestnictwo w życiu społecznym oraz wspieranie wszelkich form aktywności obywatelskiej, społecznej, kulturalnej, artystycznej, sportowej i religijnej.
- Tworzenie warunków umożliwiających wykorzystanie potencjału osób starszych jako aktywnych uczestników życia gospodarczego i rynku pracy, dostosowanych do ich możliwości psychofizycznych oraz sytuacji rodzinnej.
- Promocja zdrowia, profilaktyka chorób, dostęp do diagnostyki, leczenia i rehabilitacji.
- Zwiększanie bezpieczeństwa fizycznego – przeciwdziałanie przemocy i zaniedbaniom wobec osób starszych.
- Tworzenie warunków do solidarności i integracji międzypokoleniowej.
- Działania na rzecz edukacji dla starości (kadry opiekuńcze i medyczne), do starości (całe społeczeństwo), przez starość (od najmłodszego pokolenia) oraz edukacja w starości (osoby starsze).
W Polityce społecznej wobec osób starszych 2030 po raz pierwszy zaprojektowane zostały działania skierowane do niesamodzielnych osób starszych:
- Zmniejszanie skali zależności od innych poprzez ułatwienie dostępu do usług wzmacniających samodzielność oraz dostosowanie środowiska zamieszkania do możliwości funkcjonalnych niesamodzielnych osób starszych.
- Zapewnienie optymalnego dostępu do usług zdrowotnych, rehabilitacyjnych i opiekuńczo-pielęgnacyjnych dostosowanych do potrzeb niesamodzielnych osób starszych.
- Sieć usług środowiskowych i instytucjonalnych udzielanych niesamodzielnym osobom starszym.
- System wsparcia nieformalnych opiekunów niesamodzielnych osób starszych przez instytucje publiczne.
13. i 14. emerytura w stałym katalogu świadczeń dla seniorów
Na uwagę zasługuje to, że do katalogu świadczeń dla emerytów i rencistów na stałe wpisana została 14. emerytura, co gwarantuje wypłatę świadczenia niezależnie od okoliczności. Z kolei od 2019 r. zagwarantowana jest 13. emerytura. Szacuje się, że w latach 2019-2023 łącznie na wypłatę tych świadczeń przeznaczono ok. 196,55 mld zł. W samym 2023 r. na waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych przeznaczono rekordowe 44 mld zł.
Emerytura matczyna i ojcowska, program Mama 4+
W 2019 r. wprowadzono tzw. emeryturę matczyną, przyznawaną w ramach programu Mama 4+. Świadczenie to ma zapewnić niezbędne środki utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia, aby wychowywać dzieci lub z tego powodu w ogóle go nie podjęły. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające można otrzymać, jeśli nie ma się dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania i jest się:
- matką, która ukończyła 60 lat oraz urodziła i wychowała lub tylko wychowała co najmniej 4 dzieci,
- ojcem, który ukończył 65 lat oraz wychował co najmniej 4 dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.
Warunek urodzenia i wychowania lub wychowania dzieci dotyczy dzieci własnych, dzieci współmałżonka, dzieci przysposobionych lub dzieci przyjętych na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej.
Bezpłatne leki dla seniorów powyżej 65 lat
Poszerzona została również grupa osób uprawnionych do bezpłatnych leków o seniorów powyżej 65 lat. Wcześniej było to 75+.
Programy: Senior+ i Aktywni+
Do 2025 roku na programy: Senior+ i Aktywni+ rząd przeznaczy pół miliarda złotych. Programy przewidują zróżnicowane formy aktywności - dostosowanej do potrzeb seniora – od fizycznej, przez zajęcia edukacyjne po integrację społeczną i międzypokoleniową. Tworzone są Dzienne Domy i Kluby dla seniorów. W latach 2015-2022 powstało w Polsce ok. 1,2 tys. ośrodków wsparcia, a z programu korzysta ponad 28 tys. seniorów.
Jak podkreśla Minister dzięki tego rodzaju działaniom osoby starsze w Polsce mogą pełniej uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności. Konieczne jest zwiększenie uczestnictwa osób starszych we wszystkich dziedzinach życia społecznego, poprzez rozszerzenie udziału osób starszych w aktywnych formach spędzania czasu wolnego, zaangażowanie osób starszych w obszarze rynku pracy oraz wzmacnianie trwałych relacji międzypokoleniowych.
Emerytury pomostowe
Znowelizowano ustawę o emeryturach pomostowych. W związku z tym świadczenia emerytalne będą przysługiwać także tym osobom, które nie posiadają stażu pracy w warunkach szczególnych przed 1 stycznia 1999 r. Dzięki temu prawo do emerytury pomostowej uzyska znacznie większa grupa osób.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat