Odraczanie emerytury i ulga dla seniorów
REKLAMA
REKLAMA
- Ile w Polsce pracuje seniorów?
- Odraczanie emerytury
- Ulga dla pracujących seniorów - na czym polega?
- Kto może skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów?
Ile w Polsce pracuje seniorów?
Jak podaje PAP: z dostępnych danych wynika, że w Polsce pracuje 1,2 miliona seniorów. W tym 826 tys. z nich łączy pracę z pobieraniem emerytury.
REKLAMA
Między 2015 a 2022 rokiem liczba pracujących emerytów (pobierających swoje świadczenie z ZUS) wzrosła o blisko 44 proc. Wskaźnik zatrudnienia wśród osób w wieku powyżej 60/65 lat wyniósł 9,3 proc. w I kwartale 2023 r., co stanowi wzrost o 2,1 pp. od I kwartału 2016 r
Odraczanie emerytury
Odraczanie emerytury wiąże się z rozliczeniem podatku dochodowego w zakresie tzw. ulgi dla pracujących seniorów. Jak wskazuje ZUS korzyść dla seniora z odroczenia emerytury nie dotyczy wyłącznie jego sytuacji podatkowej.
Ulga dla pracujących seniorów - na czym polega?
Późniejsze przejście na emeryturę i pozostanie aktywnym zawodowo jak najdłużej powoduje podwyższenie emerytury.
Ulga dla pracujących seniorów - polega na zwolnieniu od podatku dochodowego przychodów, maksymalnie do kwoty 85.528 zł, osiągniętych z:
- pracy na etacie (umowa o pracę, stosunek służbowy, praca nakładcza, spółdzielczy stosunek pracy),
- działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej, podatkiem liniowym, 5% stawką (tzw. ulga IP Box) oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
- zasiłku macierzyńskiego
- umowy zlecenie zawartej z:
- podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą,
- właścicielem (posiadaczem) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora – jeżeli wykonujesz te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością, albo
- z przedsiębiorstwem w spadku
z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów uzyskanych na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, pod warunkiem, że z tytułu uzyskania tych przychodów podlega się ubezpieczeniom społecznym w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Kto może skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów?
Jak sama nazwa wskazuje, seniorzy i wiąże się to z wiekem emerytalnym, dla:
- kobiet powyżej 60. roku życia lub
- mężczyzn powyżej 65. roku życia
Tacy seniorzy mogą skorzystać z ulgi, jeżeli pomimo nabycia uprawnienia do świadczenia z ZUS czy KRUS, nie otrzymują:
- emerytury lub renty rodzinnej z KRUS,
- emerytury lub renty rodzinnej z mundurowych systemów ubezpieczeń,
- emerytury lub renty rodzinnej z ZUS,
- świadczeń pieniężnych w związku ze zwolnieniem ze służby stałej funkcjonariusza służby mundurowej,
- uposażenia przysługującego sędziemu w stanie spoczynku lub uposażenia rodzinnego.
Ze zwolnienia można korzystać na bieżąco, w trakcie roku lub uwzględnić dopiero w rozliczeniu po zakończeniu roku podatkowego. „Korzyść z PIT-0 dla Seniora polega na otrzymywaniu wyższego wynagrodzenia do ręki. Dotyczy okresu, w którym wydłużamy naszą aktywność zarobkową i nie pobieramy emerytury ani renty” – mówiła niegdyś dawna prezes ZUS Gertruda Uścińska. „Celem tej ulgi jest zachęta do wydłużania aktywności zawodowej. Dodatkowe składki na koncie emerytalnym i późniejsze przejście na emeryturę poskutkują wyższym świadczeniem pobieranym do końca życia” (…) najważniejszą zachętą do odraczania emerytury jest bowiem formuła obliczania wysokości świadczenia po reformie z 1999 r. „Polski system emerytalny ma wbudowane silne zachęty do odraczania emerytury. Jeden rok później, to w ostatnich latach nawet 10–20 proc. wyższa kwota przyznanej emerytury dzięki większej liczbie składek, waloryzacji oraz przyjmowanemu do obliczeń średniemu dalszego trwaniu życia”
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat