REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Cudzoziemcy, Bezrobocie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy bezrobocie wzrośnie w tym roku?

Bezrobocie w Polsce. Ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego spodziewają się niewielkiego wzrostu stopy bezrobocia do końca tego roku. W swoim komentarzu do środowych danych GUS wskazali, że spowolnienie gospodarcze w niewielkim stopniu wpływa na kondycję rynku pracy.

Nowe oferty pracy w I kwartale 2023

W internecie przybyło w I kwartale br. nowych ogłoszeń o pracę, ale niedużo - wynika z Barometru Ofert Pracy. Liczba ofert pracy dla absolwentów nauk społecznych lub prawnych i zawodów związanych z pracą fizyczną nieznacznie rośnie od stycznia br.

Osoba bezrobotna - składki

Rejestrujesz się w urzędzie pracy? Sprawdź, jakim składkom będziesz podlegać.

Bezrobocie stoi w miejscu

Stopa bezrobocia w lutym br. wyniosła 5,5 proc., wobec 5,5 proc. miesiąc wcześniej - podał GUS.

REKLAMA

GUS podał dane o bezrobociu. Jaka jest sytuacja na rynku pracy?

GUS podał dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu lutego 2023. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 864,8 tys. osób i była o 7,2 tys. osób wyższa niż w końcu stycznia oraz o 57,0 tys. osób niższa niż przed rokiem. Dane te okazały się lepsze od naszej prognozy.

Indywidualny Plan Działania bezrobotnego

Czym jest Indywidualny Plan Działania bezrobotnego lub poszukującego pracy i do czego służy? Sprawdź!

Odmowa podjęcia pracy a status osoby bezrobotnej

Jednym z obowiązków osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna jest przyjmowanie propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy określonej w ustawie. Co się kryje pod pojęciem odpowiedniej pracy i co się stanie, gdy bezrobotny nie przyjmie oferty takiego zatrudnienia? Odpowiadamy.

Cudzoziemcy - zezwolenie na pracę. Kiedy potrzebny nowy dokument?

Zezwolenie na pracę legalizuje pracę cudzoziemca z kraju trzeciego, którego dokument pobytowy uprawnia do wykonywania pracy w Polsce. Wydaje się je na wniosek pracodawcy dla wskazanego w nim cudzoziemca. W zezwoleniu określa się warunki zatrudnienia. Czy każda ich zmiana wymaga uzyskania nowego zezwolenia na pracę? Odpowiadamy.

REKLAMA

Trudno o wizę dla cudzoziemca, który chce pracować w Polsce

Niektóre polskie placówki dyplomatyczno–konsularne w znaczący sposób utrudniają obywatelom państw trzecich uzyskanie dokumentów wizowych w celu wykonywania pracy na terytorium naszego kraju – alarmuje Konfederacja Lewiatan.

Polska jest europejskim wiceliderem pod względem najniższego bezrobocia

Według danych Eurostat, Polska jest europejskim wiceliderem pod względem najniższego bezrobocia. Stopa bezrobocia w Polsce, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła w styczniu 2,8 proc. wobec 2,9 proc. w grudniu ub. roku - podano na stronach Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Rośnie liczba firm należących do cudzoziemców

Rośnie liczba podmiotów gospodarczych należących do cudzoziemców. Jak powiedział PAP Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu, pozarolniczą działalność gospodarczą w Polsce prowadzi już ponad 31 tys. obcokrajowców. Co trzeci z nich to Ukrainiec. Drugie i trzecie miejsce zajmują Białorusini i Wietnamczycy. Zaraz za nimi są Niemcy i Rosjanie.

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi - co warto wiedzieć?

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi jest uproszczoną procedurą zatrudniania cudzoziemców z wybranych krajów. Uproszczoną w stosunku do zezwolenia na pracę. Nazywana jest także procedurą oświadczeniową. Obecnie, po wykluczeniu Rosji (w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie), pracodawcy w Polsce mogą zatrudniać w tym trybie obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.

Bezrobocie wzrosło, ale rynek pracy ma się dobrze

Stopa bezrobocia wyniosła w styczniu 2023 roku 5,5%, wobec 5,2% w grudniu ubiegłego roku - podał GUS.

Wolontariat a status bezrobotnego

Warunkiem posiadania statusu osoby bezrobotnej jest pozostawanie zdolnym i gotowym do podjęcia zatrudnienia. Czy bycie wolontariuszem pozbawia bezrobotnego tej gotowości? Sprawdź, czy bezrobotny może być woluntariuszem.

Szacowana stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 5,5 proc.

Szacowana przez MRiPS stopa bezrobocia na koniec stycznia 2023 r. wyniosła 5,5 proc. – poinformowała PAP w poniedziałek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Jest wyższa o 0,3 pkt. proc. niż w grudniu 2022 r.

Wskaźnik Rynku Pracy w styczniu spadł o 1,0 pkt. do 65,1 pkt.

Wskaźnik Rynku Pracy informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, w styczniu spadł w Polsce o 1,0 pkt. do 65,1 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Zmiana zezwolenia na pobyt czasowy i pracę

Cudzoziemiec, który przebywa w Polsce w ramach zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, gdy zmienia warunki zatrudnienia lub pracodawcę, nie zawsze musi składać wniosek o nowe zezwolenie. Może również zmienić te, które ma. Co warto wiedzieć o procedurze zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę?

Coraz więcej ubezpieczonych cudzoziemców

Polski rynek pracy staje się coraz bardziej atrakcyjny dla obcokrajowców. W grudniu 2022 r. liczba ubezpieczonych cudzoziemców wyniosła 1 mln 63 tys. i wzrosła o 191,7 tys. w stosunku do stycznia 2022 r.

Przedłużenie zezwolenia na pracę typu A

Zezwolenie na pracę typu A jest wymagane, jeżeli cudzoziemiec wykonuje pracę na terytorium RP na podstawie umowy z pracodawcą, którego siedziba lub miejsce zamieszkania albo oddział, zakład lub inna forma zorganizowanej działalności znajduje się na terytorium Polski. Okres ważności takiego zezwolenia wynosi maksymalnie 3 lata. Gdy zbliża się data końcowa dokumentu i pracodawca nadal chce zatrudniać cudzoziemca, może złożyć wniosek o przedłużenie zezwolenia. Jak i kiedy to zrobić? Odpowiadamy.

Prawie 2 miliony ubezpieczonych cudzoziemców w Polsce

Liczba cudzoziemców legalnie pracujących w Polsce rośnie, wśród nich najwięcej jest obywateli Ukrainy. Zasilają oni nasz rynek pracy, uzupełniają luki kadrowe i przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki – przekazała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Koniec 2022 roku! Podsumowanie sytuacji na polskim rynku pracy

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej dokonało podsumowania za 2021 r. i 2022 r. na polskim rynku pracy. Jaka jest skala bezrobocia? Ile wynosił współczynnik aktywności w 2022 r.? Co się zmieniło i zmieni w 2023 r.?

Zasiłek dla bezrobotnych a zmiana miejsca zamieszkania

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje zarejestrowanej osobie bezrobotnej po spełnieniu wymogów formalnych. Okres pobierania zasiłku zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest stopa bezrobocia na terenie powiatu, w którym zarejestrowana jest osoba bezrobotna. Co w przypadku zmiany miejsca zamieszkania bezrobotnego? Czy będzie to miało wpływ na okres pobierania zasiłku? Podpowiadamy.

Stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 5,1 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce nie zmieniła się w porównaniu z październikiem i w listopadzie pozostała na poziomie 5,1 proc. – podało we wtorek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Pod koniec ubiegłego miesiąca w urzędach pracy zarejestrowanych było 801,5 tys. bezrobotnych.

Rynek pracy 2023

Jakie zmiany szykują się na polskim ryku pracy dla młodych osób w 2023 r.? Dlaczego wśród Polaków jest niski poziom aktywności zawodowej? Czy będzie obowiązywało stypendium stażowe i pożyczka edukacyjna?

Bądźmy wrażliwi na osoby w kryzysie bezdomności

Osoby pozbawione schronienia w okresie jesienno-zimowym poważnie narażone są na utratę zdrowia lub życia z uwagi na niebezpieczeństwo związane z wychłodzeniem organizmu. Dla tych, którzy egzystują w przestrzeni publicznej i miejscach niemieszkalnych znaczny spadek temperatur oraz opady śniegu stanowią śmiertelne zagrożenie.

Rekordowo niska liczba osób bezrobotnych w październiku

W październiku w urzędach pracy zarejestrowanych 796 tys. bezrobotnych, czyli o 5,7 tys. mniej niż we wrześniu br. To wynik, jakiego nie widzieliśmy od ponad trzech dekad. „Te dane potwierdzają skuteczność naszych działań” – podkreśliła minister rodziny Marlena Maląg.

Bezrobocie w październiku 2022. Znamy dane GUS

Bezrobocie w Polsce. GUS zaprezentował dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu października 2022 roku.

Multikulti – czy Polska jest na to gotowa

W ostatnich latach Polska stała się krajem, w którym liczba przyjeżdżających imigrantów wyraźnie przewyższyła ilość Polaków wyjeżdżających na dłużej zagranicę. Stało się tak już przed wybuchem wojny rosyjsko-ukraińskiej, i wbrew oficjalnemu stanowisku polityków obozu rządzącego. Takie wnioski płyną z raportu „Europolis. Migranci w Polsce” przygotowanego dla Fundacji Schumana i Fundacji Adenauera przez Politykę Insight.

Firmy zwalniają pracowników. W jakich branżach?

Zwolnienia pracowników stają się rzeczywistością - informuje DGP. W jakich branżach jest najgorzej?

Maląg: stopa bezrobocia w październiku wyniosła 5,1 proc.

W październiku stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,1 proc. – poinformowała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. W porównaniu z poprzednim miesiącem liczba osób poszukujących pracy, spadła o 4,2 tys. i wyniosła 797,5 tys.

Liczba ubezpieczonych cudzoziemców stale rośnie

Na koniec września liczba cudzoziemców w ubezpieczeniu emerytalnym wyniosła ponad 1 mln i wzrosła o 44 tys. w stosunku do sierpnia – poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Maląg: sytuacja na polskim rynku pracy pozostaje stabilna

Sytuacja na polskim rynku pracy pozostaje stabilna; nasze wysiłki, by ochronić polskie miejsca pracy przyniosły oczekiwany rezultat - wskazała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, komentując najnowsze dane Eurostatu na temat bezrobocia.

Jakie zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców?

Jakie zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców? Ile pracodawców zatrudnia cudzoziemców i ile cudzoziemców wykonuje pracę w Polsce? Czy będzie obowiązywało elektroniczne postępowanie w sprawie zezwoleń na pracę? Co z testem rynku pracy?

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych - na co zwrócić uwagę?

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych - na co zwrócić uwagę? Rejestracja w urzędzie pracy nie oznacza automatycznego przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Jakie warunki należy spełniać, aby go otrzymać? Od kiedy jest on naliczany?

Podkarpacie - nadal spada liczba bezrobotnych

Podkarpacie - nadal spada liczba bezrobotnych - mówi dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Tomasz Czop.

Obcokrajowcy zalewają rynek pracy. Coraz więcej zezwoleń na pobyt

Obcokrajowcy w Polsce: Urzędnicy wydali rdr. o blisko 60 proc. więcej zezwoleń na pobyt czasowy niż rok temu.

Niskie bezrobocie coraz bardziej wpisuje się w obraz polskiej gospodarki

Niskie bezrobocie coraz bardziej wpisuje się w obraz polskiej gospodarki. Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu września br. wyniosła 4,8 proc., a więc pozostała na niezmienionym poziomie - powiedziała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zezwolenie jednolite - co w przypadku odmowy wszczęcia postępowania?

O zezwolenie jednolite na pobyt czasowy i pracę stara się cudzoziemiec, który chce przedłużyć swój pobyt w Polsce, a głównym celem tego pobytu jest praca. W przepisach znajdziemy szereg okoliczności, które sprawiają, że wojewoda odmówi wszczęcia postępowania w sprawie wydania takiego zezwolenia. Warto więc sprawdzić, przed złożeniem wniosku, czy cudzoziemiec może ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę.

Zatrudnianie cudzoziemców - co zmienią nowe przepisy?

Zatrudnianie cudzoziemców. Projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców usprawni proces wydawania dokumentów legalizujących ich pracę – oceniła Konfederacja Lewiatan. Zastrzegła jednak, że nowe zasady nałożą też na pracodawców pewne ograniczenia i dodatkowe koszty.

Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy - o co chodzi?

Powierzenie pracy obywatelowi Ukrainy jest możliwe na postawie powiadomienia, które należy złożyć elektronicznie przez praca.gov.pl. Podpowiadamy, na co powinien zwrócić uwagę pracodawca, wypełniający formularz powiadomienia.

Bezrobocie w Polsce spadło - czy będzie jeszcze niższe?

Bezrobocie spadło - w sierpniu stopa bezrobocia wyniosła 4,8%, tj. obniżyła się zarówno w skali miesiąca (o 0,1 pkt proc.), jak i roku (o 1 pkt. proc.) – podał GUS.

Bezrobocie w końcu sierpnia na poziomie 4,8%

Bezrobocie w Polsce 2022. GUS zaprezentował dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu sierpnia 2022 roku.

Powiadomienie o powierzeniu wykonania pracy obywatelowi Ukrainy

Przepisy specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy umożliwiają powierzenie pracy obywatelowi Ukrainy na postawie powiadomienia, które należy złożyć elektronicznie przez praca.gov.pl. Na co powinien zwrócić uwagę pracodawca, wypełniający formularz powiadomienia? Podpowiadamy.

Webinarium „Umowy cywilnoprawne z cudzoziemcami”

Zapraszamy na praktyczne webinarium „Umowy cywilnoprawne z cudzoziemcami” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 30 września 2022 roku. Polecamy!

Zatrudnianie cudzoziemców - czy odcisk stempla w paszporcie coś zmienia?

Cudzoziemcy, którzy starają się w Polsce o zezwolenie na pobyt czasowy, po złożeniu wniosku mogą liczyć na legalny pobyt do czasu wydania decyzji. W trakcie tego pobytu mogą też być uprawnieni do pracy. Muszą jednak spełnić pewne warunki. Jakie? Odpowiadamy.

Postępowanie nostryfikacyjne - kto może się starać?

PUP może sfinansować wnioskującemu postępowanie nostryfikacyjne. Kto może skorzystać z takiego wsparcia? Jakie informacje powinny znaleźć się we wniosku? Odpowiadamy.

Premier: będę zawsze starał się przeciwdziałać wzrostowi bezrobocia

Wzrost bezrobocia to zjawisko gospodarcze, któremu zawsze będę się starał przeciwdziałać – powiedział premier Mateusz Morawiecki na piątkowej konferencji prasowej w Osiecku. Jak mówił, przygotowywane są tarcze antyinflacyjne i wsparcie dla najbardziej poszkodowanych przedsiębiorców.

Cudzoziemcy zatrudnieni w Polsce - czy podlegają ubezpieczeniom społecznym?

Polskie przepisy nie uzależniają objęcia polskimi ubezpieczeniami od posiadanego obywatelstwa czy miejsca zamieszkania. Istotny dla objęcia tymi ubezpieczeniami jest fakt zawarcia z polskim podmiotem stosunku pracy czy innej umowy rodzącej obowiązek ubezpieczeń społecznych. Co ważne wykonywanie pracy w ramach tych umów musi odbywać się na obszarze Polski.

Poziom zatrudnienia w Polsce - jest jednym z najwyższych w historii

Notujemy bezrobocie na poziomie najniższym od przeszło 30 lat, do tego dochodzi rekordowo wysoki poziom zatrudnienia. Pokazuje to, że pandemia nie zachwiała rynkiem pracy, podobnie jak przybycie do Polski obywateli Ukrainy – przekazała w piątek minister rodziny Marlena Maląg.

Jakie jest w Polsce bezrobocie?

Kim jest bezrobotny? Jakie są rodzaje bezrobocia? Jaka jest stopa bezrobocia w Polsce w porównaniu z innymi krajami UE? Co robi Polska, aby dążyć do pełnego produktywnego zatrudnienia? Poniżej najważniejsze dane i informacje.

REKLAMA