REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnianie cudzoziemców - czy odcisk stempla w paszporcie coś zmienia?

paszport cudzoziemcy fot. shutterstock
paszport cudzoziemcy fot. shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Cudzoziemcy, którzy starają się w Polsce o zezwolenie na pobyt czasowy, po złożeniu wniosku mogą liczyć na legalny pobyt do czasu wydania decyzji. W trakcie tego pobytu mogą też być uprawnieni do pracy. Muszą jednak spełnić pewne warunki. Jakie? Odpowiadamy.

Zezwolenie na pobyt czasowy

Zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce udziela się cudzoziemcom, którzy chcą przedłużyć swój pobyt w naszym kraju. Wniosek o takie zezwolenie zawsze składa cudzoziemiec i pobyt zawsze musi być uzasadniony jakąś okolicznością, np. pracą, nauką, małżeństwem, połączeniem z rodziną.

Autopromocja

Najpopularniejszym rodzajem zezwolenia na pobyt czasowy jest zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, tzw. zezwolenie jednolite. Starają się o nie cudzoziemcy, którzy chcą przedłużyć swój pobyt w Polsce w związku z pracą. Podobnie jak o inne zezwolenia na pobyt czasowy, także wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę składa się nie później niż w ostatnim dniu legalnego pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jako że termin na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji wynosi 60 dni, a w niektórych przypadkach nawet dużo więcej, powstaje pytanie, co się dzieje z pobytem cudzoziemca i jego uprawnieniem do pracy w trakcie oczekiwania na decyzję.

Aby na nie odpowiedzieć należy sięgnąć do dwóch ustaw: ustawy o cudzoziemcach i ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Przepisy zawarte w ustawach 

Kwestię pobytu cudzoziemca w Polsce w trakcie oczekiwania na wydanie decyzji w sprawie zezwolenia na pobyt czasowy (w tym pobyt czasowy i pracę) reguluje art. 108 ustawy o cudzoziemcach. Czytamy w nim:

„1. Jeżeli termin na złożenie wniosku o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy został zachowany i wniosek nie zawiera braków formalnych lub braki formalne zostały uzupełnione w terminie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) wojewoda umieszcza w dokumencie podróży cudzoziemca odcisk stempla potwierdzającego złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy;

2) pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się za legalny od dnia złożenia wniosku do dnia, w którym decyzja w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy stanie się ostateczna.

2. Przepisu ust. 1 pkt 2 nie stosuje się w razie zawieszenia postępowania w sprawie udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy na wniosek strony.”

Zgodnie z powyższym, jeżeli cudzoziemiec złożył wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w terminie, czyli najpóźniej w ostatnim dniu swojego legalnego pobytu, i wniosek nie zawierał braków formalnych lub braki formalne zostały uzupełnione w terminie może on legalnie przebywać w Polsce od dnia złożenia wniosku do dnia uzyskania ostatecznej decyzji, pozytywnej lub negatywnej. Czyli, nawet jeśli cudzoziemiec ostatecznie uzyska decyzję odmowną, jego pobyt w RP będzie uznany za legalny od dnia złożenia wniosku do dnia wydania tej decyzji.

Bardzo ważne! Potwierdzeniem tego, że wniosek został złożony i nie zawiera braków formalnych lub zostały one uzupełnione w terminie jest pieczątka z urzędu wojewódzkiego w paszporcie cudzoziemca. Nie jest nim potwierdzenie nadania wniosku.

Kwestię zatrudnienia cudzoziemca w trakcie oczekiwania na decyzję wojewody w sprawie udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy reguluje art. 87 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Czytamy w nim m.in., że cudzoziemiec jest uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. jeżeli posiada zezwolenie na pracę oraz przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie art. 108 ust. 1 pkt 2 (pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się za legalny od dnia złożenia wniosku do dnia, w którym decyzja w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy stanie się ostateczna), jeżeli bezpośrednio przed złożeniem wniosku był uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 87, ust.1 pkt 12, podpunkt b).

Zgodnie z powyższym przepisem, cudzoziemiec, by mógł legalnie pracować w okresie oczekiwania na wydanie decyzji w sprawie zezwolenia na pobyt czasowy (w tym zezwolenie na pobyt czasowy i pracę) musi spełnić te warunki:

1. Pracować w dniu złożenia wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy.

2. Mieć potwierdzenie, odciskiem stempla w paszporcie, że wniosek został złożony bez braków formalnych.

Wówczas jest uprawniony do pracy w czasie oczekiwania na wydanie decyzji wojewody, pod warunkiem uzyskania dla niego (przez pracodawcę) zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (jeżeli pochodzi z kraju, który jest objęty procedurą oświadczeniową).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

    Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

    13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

    Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

    Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

    Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

    Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

    Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

    REKLAMA

    Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

    Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

    Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

    W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

    ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

    Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

    Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

    Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

    REKLAMA

    Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

    Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

    PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

    Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

    REKLAMA