REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych - na co zwrócić uwagę?

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
prawo do zasiłku dla bezrobotnych na co zwrócić uwagę
prawo do zasiłku dla bezrobotnych na co zwrócić uwagę
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych - na co zwrócić uwagę? Rejestracja w urzędzie pracy nie oznacza automatycznego przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Jakie warunki należy spełniać, aby go otrzymać? Od kiedy jest on naliczany?

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych

Jeśli w dniu rejestracji bezrobotny udokumentuje wymagany okres uprawniający go do zasiłku, a urząd pracy akurat nie dysponuje propozycją odpowiedniej pracy, propozycją stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia, prac interwencyjnych lub robót publicznych, wtedy świadczenie to jest przyznawane.

Autopromocja

18 miesięcy – prawo do zasiłku

Urząd pracy pod kątem prawa do zasiłku dla bezrobotnych sprawdza 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających rejestrację. Jeśli bezrobotny udokumentuje w tym czasie przynajmniej 365 dni uprawniające do zasiłku, zostanie mu on przyznany. Nie trzeba składać osobnego wniosku o przyznanie zasiłku. Prawo do świadczenia jest weryfikowane od razu podczas rejestracji w urzędzie.

365 dni – okres uprawniający do zasiłku

Podstawowym okresem uprawniającym do zasiłku jest praca z wynagrodzeniem co najmniej minimalnym, od którego pracodawca opłacał składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy.

Okresy prowadzenia działalności gospodarczej również mogą uprawniać do zasiłku. Warunkiem jest jednak opłacanie z tego tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, których podstawę wymiaru stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dlatego przy „Uldze na start” czy opłacaniu preferencyjnych składek do ZUS, nie będzie możliwości wliczenia tego okresu do wymaganych 365 dni.

Osobom, które przed rejestracją pobierały rentę z tytułu niezdolności do pracy czy przebywały na urlopie wychowawczym, urząd pracy bezwzględnie uzna te okresy jako uprawniające do zasiłku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

6 miesięcy – sposób rozwiązania umowy

Bezrobotny przed zarejestrowaniem się w urzędzie powinien dodatkowo prześledzić ostatnie 6 miesięcy, pod kątem sposobu rozwiązania swoich umów o pracę. Jeśli w tym czasie rozwiązał on umowę o pracę za porozumieniem stron lub sam złożył wypowiedzenie, wtedy zasiłek dla bezrobotnych będzie mu przyznany dopiero po 90-ciu dniach tzw. karencji i o te dni skrócony. W przypadku gdy w ostatnich 6 miesiącach umowy kończyły się z upływem okresu na jaki były zawarte, zasiłek będzie przysługiwał od daty rejestracji.

Ważne! Jeśli rozwiązanie umowy za porozumieniem stron nastąpiło z powodu zmiany miejsca zamieszkania, upadłości pracodawcy, likwidacji pracodawcy, zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy czy też rozwiązania umowy w trybie art. 55 § 11 Kodeksu pracy (ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków wobec pracownika), wtedy zasiłek przyznawany jest od razu.

90 dni – przesunięcie naliczania zasiłku

Karencja w wypłacie zasiłku dla bezrobotnych nie dotyczy wyłącznie osób, których umowy o pracę kończyły się z ich inicjatywy. Rejestracja w urzędzie pracy z zawieszoną działalnością gospodarczą również skutkuje przesunięciem naliczania zasiłku o 90 dni. Jeśli działalność gospodarcza jest zamknięta, świadczenie przyznawane jest od razu.

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (art. 71, 75).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Zibi
    2023-01-04 20:05:19
    Zwykła ściema ile można zaoszczędzić?? Konkretnie!!!!!
    0
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

REKLAMA

Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

REKLAMA

Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

REKLAMA