Postępowanie nostryfikacyjne - kto może się starać?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z przepisami, jakie weszły w życie 15 kwietnia 2022 r., starosta na wniosek osoby bezrobotnej, jak i poszukującej pracy, może sfinansować z Funduszu Pracy opłatę pobieraną za postępowanie nostryfikacyjne albo postępowanie, o którym mowa w art. 327 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
REKLAMA
Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce
Wspomniany art. 327 ust. 3 ustawy dotyczy postępowania w sprawie potwierdzenia ukończenia studiów na określonym poziomie przez:
- cudzoziemca, który uzyskał status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą,
- cudzoziemca posiadającego zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. c lub d ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach,
- obywatela polskiego, który przybył na terytorium Polski z Ukrainy w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. poz. 583),
- obywatela Ukrainy przebywającego na terytorium Polski, którego pobyt jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, który nie dysponuje dyplomem ukończenia studiów.
Jak uzyskać wsparcie?
Aby starać się o dofinansowanie, należy złożyć w powiatowym urzędzie pracy wniosek w wersji papierowej lub elektronicznej, gdzie będzie potrzebny profil zaufany ePUAP lub kwalifikowany podpis elektroniczny. Wniosek w formie elektronicznej jest dostępny na stronie praca.gov.pl. Jeśli wniosek wypełnia cudzoziemiec, powinien pamiętać o użyciu liter alfabetu łacińskiego.
Do wypełnienia wniosku będzie potrzebne:
- imię i nazwisko oraz numer PESEL osoby wnioskującej (w przypadku cudzoziemca numer dokumentu stwierdzającego tożsamość) i adres zamieszkania tej osoby,
- nazwa i adres uczelni prowadzącej postępowanie,
- wysokość opłaty,
- państwo wydania dyplomu objętego postępowaniem,
- uzasadnienie potrzeby udzielenia tej formy pomocy.
Umowa z urzędem pracy
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, starosta zawiera z wnioskującym umowę na sfinansowanie opłaty. Umowa ta określa w szczególności:
- nazwę, adres oraz numer konta uczelni prowadzącej postępowanie,
- wysokość opłaty,
- sposób dokonania opłaty przez powiatowy urząd pracy na rachunek bankowy uczelni prowadzącej postępowanie,
- zobowiązanie bezrobotnego lub poszukującego pracy do powiadomienia powiatowego urzędu pracy o wyniku postępowania i dostarczenia do powiatowego urzędu pracy zaświadczenia, o którym mowa w art. 327 ust. 5 - ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 574).
Kiedy zwrot?
Jeśli wnioskujący przerwie postępowanie nostryfikacyjne lub postępowanie potwierdzające ukończenie studiów z własnej winy, wtedy zostanie on wezwany do zwrotu przyznanych środków. Zwrot dofinansowania będzie konieczny również w sytuacji, kiedy wnioskujący nie poinformuje urzędu pracy o wyniku tego postępowania oraz nie przekaże zaświadczenia, które potwierdza jego zakończenie.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat