REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podkarpacie - nadal spada liczba bezrobotnych

bezrobocie, bezrobotny, praca/fot. Shutterstock
bezrobocie, bezrobotny, praca/fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podkarpacie - nadal spada liczba bezrobotnych - mówi dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Tomasz Czop.

Podkarpacie - spada liczba bezrobotnych

Dyr. WUP podał, że we wrześniu br. w regionie liczba bezrobotnych spadła o ponad 700 osób. Natomiast, porównując te dane do analogicznego okresu roku ubiegłego, to liczba osób bez pracy zmniejszyła się o ponad 10 tys.

REKLAMA

Autopromocja

„Najwięcej osób bezrobotnych ubyło w Rzeszowie, w powiecie łańcuckim i stalowowolskim. Na drugim biegunie są powiaty jasielski, lubaczowski i sanocki, tam wzrosła liczba osób bez pracy, w każdym powiecie o niemal 50 osób” – podkreślił Czop.

Podkarpacie - stopa bezrobocia

Na Podkarpaciu przewidywana stopa bezrobocia we wrześniu wyniesie 7,2 proc. W sierpniu było to 7,3 proc. Czop podkreślił, że poza spadkiem poziomu bezrobocia, w urzędach pracy widać, że rejestruje się mniej osób młodych - do 30. roku życia.

„W ostatnich siedmiu latach liczba osób do 30. roku życia zarejestrowanych w urzędach pracy spadła o ponad 22,5 tys. osób, z poziomu 39 402 osób, do 16 897 osób. Może to wskazywać na podejmowanie przez te osoby pracy w kraju, ale również za granicą, tym bardziej, że pomiędzy krajami UE nie ma żadnych przeszkód formalnych. Nie bez znaczenia jest również skala zarobków za granicą” – stwierdził dyr. rzeszowskiego WUP.

W województwie w urzędach pracy zarejestrowane są przede wszystkim osoby, które nie posiadają kwalifikacji zawodowych, ani możliwości podjęcia pracy ze względów zdrowotnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto zgłasza się do urzędów pracy?

REKLAMA

Jak zastrzegł Czop, do urzędów pracy zgłaszają się również m.in. osoby młode czy specjaliści, którzy utracili zatrudnienie. „Jednak te grupy z reguły szybko opuszczają rejestry, pozostając w nich nie dłużej niż kilka miesięcy” – dodał dyrektor rzeszowskiego urzędu.

W ocenie Czopa, w kolejnych miesiącach liczba osób bez pracy na Podkarpaciu może się nieznacznie zwiększyć. „To naturalna tendencja w okresie jesień-zima, kiedy jest znacznie mniej pracy sezonowej. Będziemy także obserwować rozwój sytuacji w Ukrainie, jeśli dotrze do nas kolejna fala uchodźców, może to wpłynąć lokalny rynek pracy” – powiedział.

Liczba osób bezrobotnych zarejestrowana w podkarpackich urzędach pracy we wrześniu br. wyniosła ponad 67,7 tys. osób. (PAP)

autor: Wojciech Huk

huk/ drag/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przynajmniej 4650 zł płacy minimalnej w 2025 roku (postulat wszystkich związkowców). Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

REKLAMA

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

REKLAMA