REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy - o co chodzi?

powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy
powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Powierzenie pracy obywatelowi Ukrainy jest możliwe na postawie powiadomienia, które należy złożyć elektronicznie przez praca.gov.pl. Podpowiadamy, na co powinien zwrócić uwagę pracodawca, wypełniający formularz powiadomienia.

Powiadomienie składa pracodawca lub jego pełnomocnik do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania w terminie 14 dni od podjęcia pracy przez cudzoziemca.

REKLAMA

Autopromocja

Oświadczenie czy powiadomienie?

Jeśli obywatel Ukrainy wjechał do Polski ze względu na działania wojenne w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. i jego pobyt w RP został uznany za legalny przez 18 miesięcy licząc od dnia 24 lutego 2022 r., jego pracę można zalegalizować wyłącznie na podstawie powiadomienia o podjęciu pracy przez obywatela Ukrainy. Ten status pobytowy nie daje bowiem uprawnienia do legalnego podjęcia pracy na podstawie oświadczenia lub zezwolenia na pracę, w tym zezwolenia na pracę sezonową.

Obywatele Ukrainy, którzy przebywali w Polsce legalnie przed 24 lutego 2022 r. lub przybyli do Polski po tej dacie, ale posiadają dokument pobytowy w Polsce (np. wizę czy kartę pobytu), mają prawo wykonywać pracę na podstawie powiadomienia z uwagi na przepisy specustawy, jak również uzyskać oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy lub zezwolenie na pracę. Decyzja o wyborze formy legalizacji zatrudnienia należy do pracodawcy, przy czym należy pamiętać, że tylko powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy jest bezpłatne.

Termin na złożenie powiadomienia

Jeżeli upłynął termin 14 dni na złożenie powiadomienia, pracodawca nie ma już możliwości wysłania formularza. System blokuje możliwość wybrania daty wcześniejszej niż 14 dni. W takim przypadku konieczne jest ponowne powierzenie pracy temu cudzoziemcowi i nawiązanie nowej umowy, od której liczony jest nowy okres (14 dni) przewidziany na złożenie powiadomienia o powierzeniu pracy obywatelowi Ukrainy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warunki zatrudniania

Nowy pracodawca to nowe powiadomienie. Obowiązek ten leży po stronie podmiotu powierzającego wykonywanie pracy obywatelowi Ukrainy, dlatego zmiana pracodawcy wiąże się z wysyłką przez zatrudniającego kolejnego powiadomienia.

Nowe powiadomienie należy złożyć również w przypadku zmiany warunków zatrudnienia, np. zmiany wysokości wynagrodzenia na niższe niż było określone w powiadomieniu, liczby godzin pracy lub wymiaru czasu pracy na mniejszą lub mniejszy niż było to określone w powiadomieniu, zmiany stanowiska.

Należy przy tym pamiętać, że w przypadku błędnego wysłania powiadomienia należy złożyć je ponownie. Korekta nie jest możliwa.

Nie ma konieczności wysyłania nowego powiadomienia przy założeniu, że jest to kontynuacja umowy o pracę (bez żadnego dnia przerwy) oraz stanowisko i warunki zatrudnienia pozostają bez zmian.

Załączniki

Jedynym załącznikiem wymaganym w powiadomieniu jest pełnomocnictwo, jeśli powiadomienie jest wysyłane przez pełnomocnika. Nie jest wymagane dodawanie skanu umowy ani dokumentu tożsamości cudzoziemca.

Należy pamiętać, aby powiadomienie wysyłane przez pełnomocnika było wysłane z właściwego kontekstu organizacji (konta formowego) na praca.gov.pl.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA