Kiedy można wprowadzić indywidualny rozkład czasu pracy
REKLAMA
Na wniosek pracownika pracodawca może wprowadzić indywidualny rozkład czasu pracy, pod warunkiem że rozkład ten będzie zgodny z systemem czasu pracy, którym pracownik jest objęty (art. 142 k.p.). System i rozkład czasu pracy obowiązujący pracownika powinien wynikać bezpośrednio z obowiązującego u danego pracodawcy układu zbiorowego pracy, regulaminu pracy (gdy pracodawca zatrudnia powyżej 20 pracowników i nie jest objęty układem zbiorowym pracy w tym zakresie) lub obwieszczenia (gdy pracodawca zatrudnia poniżej 20 pracowników oraz nie jest objęty układem zbiorowym pracy).
REKLAMA
Rozkład czasu pracy to konkretny plan dotyczący czasu wykonywania pracy przez pracownika. W jego skład wchodzi m.in. ustalenie, w które dni oraz w jakich godzinach pracownik świadczy pracę. Wprowadzenie indywidualnego rozkładu czasu pracy oznacza więc ustalenie innego niż obowiązujący na danym stanowisku rozkładu czasu pracy.
Indywidualny rozkład czasu pracy w podstawowym czasie pracy
Jeżeli dany pracownik jest objęty podstawowym systemem czasu pracy i jest zobowiązany świadczyć pracę w określonych dniach oraz w ściśle określonych godzinach, to chcąc to zmodyfikować, może złożyć pracodawcy wniosek o ustalenie dla niego indywidualnego rozkładu czasu pracy. Należy pamiętać jednak o tym, że pracodawca nie jest zobowiązany na podstawie przepisów prawa pracy do zaakceptowania takiego wniosku.
Przykłady
Pracownik zatrudniony na stanowisku specjalisty ds. kadr i płac pracuje na podstawie regulaminu pracy w podstawowym systemie czasu pracy i jest zobowiązany świadczyć pracę od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00. Ze względu na konieczność opieki nad niepełnosprawną matką pracownik zwrócił się do pracodawcy z prośbą o możliwość wykonywania pracy od wtorku do soboty w taki sposób, że od wtorku do piątku pracowałby w godzinach od 7.30 do 15.30, a w soboty w godzinach od 8.00 do 16.00.
Pracodawca może wyrazić zgodę na prośbę pracownika, ponieważ wniosek zawiera propozycję zmiany rozkładu czasu pracy, która mieści się w ramach obowiązującego pracownika podstawowego systemu czasu pracy. W takim przypadku pracodawca może wyrazić zgodę na ustalenie dla pracownika zarówno innych godzin wykonywania pracy, jak i dni wykonywania pracy.
Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu w artykule: Jak stosować indywidualny rozkład czasu pracy
Podstawa prawna:
- art. 135 § 1, art. 140, 142, art. 150 § 1 Kodeksu pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat