REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Indywidualny rozkład czasu pracy - regulacje kodeksu pracy i ustawy antykryzysowej

Katarzyna Tomaszewska
Kodeksowy tryb indywidualnego rozkładu czasu pracy nie zezwala na przekraczanie doby pracowniczej. Takie rozwiązanie dopuszcza natomiast tryb „antykryzysowy”. Dodatkowo z takiego przekroczenia nie powstają godziny nadliczbowe.

Pracodawca, jako organizator pracy, wybiera, w jakim systemie czasu pracy pracownicy będą świadczyć pracę. System ten powinien być dostosowany do potrzeb i specyfiki pracy w zakładzie. Od tej zasady wyjątkiem jest jednak wprowadzenie indywidualnego rozkładu czasu pracy. Obecnie może być stosowany w 2 trybach – kodeksowym i wynikającym z ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (zwanej dalej ustawą antykryzysową).

Zła organizacja czasu pracy jako przyczyna wypadku przy pracy >>

Indywidualny rozkład według Kodeksu pracy

Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może ustalić indywidualny rozkład czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty (art. 142 k.p.). Co do zasady, pracodawca nie jest związany wnioskiem pracownika. W sytuacji gdy pracownik złoży wniosek o rozkład, który naruszałby obowiązujące przepisy, pracodawca ma wręcz obowiązek odmówienia.

Przykład

Autopromocja

ZFŚS 2023. Komentarz

Kup książkę:

ZFŚS 2023. Komentarz

Pracownica przyniosła zaświadczenie, że jest w ciąży. Poprosiła także o to, aby kilka dni w tygodniu pracowała przez więcej niż 8 godzin (objęta jest systemem równoważnym), tak żeby w czwartek i piątek wychodziła wcześniej z pracy. Pracodawca musi odmówić prośbie pracownicy lub poprosić ją o zmianę proponowanego rozkładu, gdyż czas pracy kobiety w ciąży nie może przekraczać 8 godzin, nawet jeżeli pracuje w systemie czasu pracy, który na to pozwala.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto praca w trybie indywidualnym może odbywać się tylko w ramach systemu czasu pracy, którym jest objęty pracownik na co dzień.

Przykład

Autopromocja

Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po kroku

Zapisz się na

Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po kroku

Pracownik pracuje w podstawowym systemie czasu pracy, od poniedziałku do piątku. W związku z osobistą sytuacją poprosił pracodawcę, aby mógł pracować w następujący sposób:

 • poniedziałek – 12 godzin,
 • wtorek – 12 godzin,
 • środa – 10 godzin,
 • czwartek – 6 godzin,
 • piątek, sobota, niedziela – wolne.

Mimo że tygodniowa norma czasu pracy się zgadza (pracownik pracuje równo 40 godzin tygodniowo), pracodawca nie może zgodzić się na takie rozwiązanie. Przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy ponad 8 godzin kilka razy w tygodniu jest możliwe jedynie w systemie równoważnym, a pracownik pracuje w systemie podstawowym.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Pracodawca musi również uważać, aby w ramach indywidualnego czasu pracy nie pozwolił pracownikowi na pracę w niedzielę lub święto.

Kiedy można zastosować równoważny system czasu pracy >>

Przykład

Pracodawca określił, że niedziela w jego zakładzie pracy przypada między 7.00 rano w niedzielę a 7.00 rano w poniedziałek. Pracownicy pracują w systemie podstawowym od 8.30 do 16.30. Jeden z podwładnych dojeżdża do pracy z innej miejscowości. Poprosił, aby mógł pracować od 6.30 do 14.30, gdyż ze względu na rozkład jazdy pociągów i tak jest w pracy codziennie o 6.15. Z punktu widzenia działalności zakładu pracy nie ma przeszkód, aby pracodawca zgodził się na taki rozkład. Niemniej jednak pozwolenie na pracę w ten sposób spowoduje, że pracownik w poniedziałki będzie de facto pracował jeszcze w niedzielę, która trwa do 7.00 rano w poniedziałek. Natomiast praca w niedzielę jest dozwolona tylko w szczególnych przypadkach (art. 15110 k.p.) i następnie musi być zrekompensowana innym całym dniem wolnym lub w ostateczności zapłatą wynagrodzenia wraz ze 100% dodatkiem. A zatem pracodawca w tej sytuacji może nie wyrazić zgody na zaproponowany rozkład lub zmienić w zakładzie pracy godziny „doby niedzielnej”.


Pracodawca powinien również zwrócić uwagę na godziny rozpoczynania i kończenia pracy zaproponowane przez pracownika tak, aby rozpoczynanie pracy w konkretnym dniu nie naruszało doby pracowniczej.

Dwa wyjątki, w których pracodawca nie powinien odmawiać ustanowienia dla pracownika indywidualnego rozkładu czasu pracy to przypadki:

 • pracownika należącego do kościoła lub innego związku wyznaniowego, którego święta nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy, jeżeli wnioskuje on o umożliwienie mu obchodzenia świąt przypadających w określonym dniu każdego tygodnia.
 • pracownicy karmiącej dziecko piersią, której przysługują dodatkowe przerwy w pracy.

Indywidualny rozkład z tzw. ustawy antykryzysowej

W okresie obowiązywania ustawy antykryzysowej, czyli od 22 sierpnia 2009 r. do 31 grudnia 2011 r., pracownik opiekujący się dzieckiem do ukończenia przez nie 14. roku życia lub opiekujący się członkiem rodziny wymagającym jego osobistej opieki, może złożyć przedsiębiorcy pisemny wniosek dotyczący ustalenia indywidualnego rozkładu czasu pracy przewidującego różne godziny rozpoczynania i kończenia pracy (art. 11 ustawy antykryzysowej). W związku z tym indywidualny rozkład czasu pracy na podstawie ustawy antykryzysowej może być wprowadzony również tylko na wniosek pracownika. Natomiast już liczba powodów, dla których można wnioskować o pracę w innych godzinach, jest ograniczona.

Ustawa antykryzysowa - poradnik dla pracodawców >>

Pracodawca, który przystanie na taką prośbę pracownika, nie musi martwić się o to, że podwładny zaproponuje harmonogram, którego pracodawca nie będzie mógł zaakceptować. Takie wykonywanie pracy np. kilka razy w tygodniu w tej samej dobie nie będzie bowiem skutkowało pracą w godzinach nadliczbowych.

Przykład

Pracownik opiekuje się chorym ojcem. Poprosił pracodawcę, aby mógł przychodzić do pracy w następujących godzinach:

 • poniedziałek – 12.00–20.00,
 • wtorek – 7.30–15.30,
 • środa – 6.00–14.00,
 • czwartek – 6.30–14.30,
 • piątek – 6.00–14.00.

W podanym rozkładzie prawie w każdym dniu łamana jest doba pracownicza. Mimo to – jeżeli pracodawcy odpowiada taki harmonogram ze względów organizacyjnych lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika na to zezwala – pracodawca może zgodzić się na niego, gdyż taka praca nie powoduje powstania nadgodzin.

Wykonywanie pracy na podstawie indywidualnego rozkładu – nawet jeśli jest on ustalony na podstawie art. 11 ustawy antykryzysowej, bardziej liberalnego niż zapisy kodeksowe w tym zakresie – nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku.

Jeżeli pracodawca nie zgadza się na indywidualny rozkład czasu pracy pracownika, musi poinformować go pisemnie o przyczynie odmowy.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  Dzień chłopaka w pracy

  30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

  1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

  REKLAMA

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Dobrostan pracowników - wellbeing

  Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

  Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

  Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

  Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

  Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

  REKLAMA

  Strajk lekarzy w Portugalii

  Strajk lekarzy w Portugalii - okazuje się, że nie tylko polska służba zdrowia zmaga się z problemami kadrowymi, ale i np. Portugalia, gdzie w placówkach medycznych w czwartek, w dniu 28 września 2023 r. protestowali lekarze w Lizbonie. Problemem jak zwykle kwestie płacowe.

  Shutdown dla urzędników w USA?

  Shutdown czyli zamknięcie, czy grozi urzędnikom w USA? Amerykańskie władze federalne ostrzegły w czwartek 28 września 2023 r. pracowników administracji o możliwym tzw. shutdownie, czyli zamknięciu urzędów w związku z nieuchwaleniem budżetu na nowy rok fiskalny.

  REKLAMA