Kategorie

Jak dokonywać potrąceń z wynagrodzenia w przypadku kilku zajęć komorniczych

Bożena Goliszewska
Wynagrodzenie naszego pracownika zostało zajęte kilkoma egzekucjami należności niealimentacyjnych od kilku wierzycieli. Miesięczne wynagrodzenie nie pokryje w całości roszczenia żadnego z wierzycieli. W jakiej kolejności i wysokości dokonać potrącenia dla kilku komorników naraz?

O tym, że do wynagrodzenia pracownika został skierowany kolejny tytuł wykonawczy, powinni Państwo niezwłocznie powiadomić każdego z komorników prowadzących egzekucję. Jednocześnie nadal należy dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracownika, ale potrąconych kwot nie przekazywać na wskazane rachunki bankowe, ale np. na firmowy rachunek depozytowy do czasu sądowego rozstrzygnięcia, który komornik przejmie wszystkie sprawy. Wówczas potrąconą kwotę będą Państwo musieli przekazać komornikowi właściwemu do prowadzenia dalszej egzekucji.

UZASADNIENIE

Reklama

Wynagrodzenie pracownika podlega szczególnej ochronie przed potrąceniami. Kodeks pracy dopuszcza jednak możliwość dokonywania potrąceń z wynagrodzenia za pracę w ściśle określonych przypadkach i bez zgody zatrudnionego. Katalog i kolejność dokonywania potrąceń wymienia art. 87 Kodeksu pracy, przy czym spis należności jest zamknięty, co oznacza że dokonywanie innych potrąceń niż wymienione jest możliwe wyłącznie za pisemną zgodą pracownika.

Bez zgody pracownika pracodawca może dokonywać potrąceń m.in. na podstawie otrzymanego od komornika tytułu wykonawczego. Z chwilą jego doręczenia zajęcie jest skuteczne, w związku z czym pracodawca ma obowiązek dokonać odpowiedniego zmniejszenia wynagrodzenia pracownika — dłużnika, pamiętając jednocześnie o kwocie wolnej od potrąceń.

Potrąceń na należności niealimentacyjne można dokonywać do wysokości połowy przysługującego pracownikowi wynagrodzenia, przy czym należy uwzględniać kwotę wolną od potrąceń w wysokości minimalnego wynagrodzenia pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczkę na podatek.

Po otrzymaniu wezwania komornika do dokonywania potrąceń z wynagrodzenia pracownika, pracodawca powinien na nie odpowiedzieć w ciągu 7 dni. Oznacza to, że musi w tym czasie:

 • przedstawić za okres 3 miesięcy poprzedzających zajęcie, za każdy miesiąc oddzielnie, zestawienie periodycznego wynagrodzenia dłużnika za pracę oraz oddzielnie jego dochodu z wszelkich innych tytułów,
 • podać, w jakiej kwocie i w jakich terminach zajęte wynagrodzenie będzie przekazywane na konto komornika,
 • w razie istnienia przeszkód do wypłacenia wynagrodzenia za pracę złożyć oświadczenie o rodzaju tych przeszkód, a w szczególności podać, czy inne osoby roszczą sobie prawa, czy i w jakim sądzie toczy się sprawa o zajęte wynagrodzenie i czy oraz o jakie roszczenia została skierowana do zajętego wynagrodzenia egzekucja przez innych wierzycieli.

W przypadku gdy do wynagrodzenia pracownika roszczą sobie prawa inni wierzyciele i ich sprawy prowadzą inni komornicy, a zajęte wynagrodzenie nie wystarcza na pokrycie wszystkich wymagalnych świadczeń, pracodawca powinien poinformować niezwłocznie wszystkich komorników o zaistniałych okolicznościach, ale nadal powinien zmniejszać wynagrodzenie pracownika – dłużnika. Jednocześnie zatrudniający powinien wstrzymać przekazywanie zajętych kwot do czasu rozstrzygnięcia między komornikami na podstawie art. 7731 Kodeksu postępowania cywilnego, który z nich będzie prowadził dalszą egzekucję. Do tego czasu pracodawca powinien odpowiednio zabezpieczyć potrącone wynagrodzenie, np. przekazywać na firmowe konto depozytowe. Komornik, który przejmie wszystkie sprawy, w postępowaniu sądowym sporządzi plan podziału zajętej części wynagrodzenia i ustali, w jakim procencie przypada na każdego wierzyciela udział w sumach potrąconych każdorazowo i wpłacanych przez Państwa na wskazane konto.

WAŻNE!

Przy kilku zajęciach komorniczych pracodawca nadal musi zmniejszać wynagrodzenie pracownika, ale nie powinien przekazywać zajętych kwot do czasu rozstrzygnięcia, który komornik będzie prowadził dalszą egzekucję.

Każda zmiana okoliczności dotyczących zajęcia wynagrodzenia wymaga od pracodawcy natychmiastowego zawiadomienia komornika prowadzącego egzekucję. Niewywiązanie się z obowiązku — zarówno złożenia komornikowi oświadczenia w wymaganym terminie 7 dni, jak i powiadomienia o wszelkich zmianach wpływających na możliwość potrąceń – jest zagrożone karą grzywny do 500 zł. Jeżeli pracodawca po wymierzeniu tej kary nadal uchyla się od powyższego obowiązku, mimo wyznaczenia dodatkowego terminu przez komornika, grzywna może zostać powtórzona. Ponadto pracodawca za niedopełnienie wskazanych obowiązków może dodatkowo ponieść odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną wierzycielowi (art. 886 Kodeksu postępowania cywilnego).

WAŻNE!

Pracodawca ma obowiązek, pod groźbą kary grzywny, informować komornika o każdej zmianie okoliczności wpływających na dokonywanie potrąceń.

Podstawa prawna

 • art. 7731, art. 776, art. 880-883, art. 886 Kodeksu postępowania cywilnego,
 • art. 87 § 1 pkt 2, § 3 pkt 2 Kodeksu pracy.
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?