Kategorie

Jak przeliczyć wynagrodzenie brutto na wynagrodzenie netto

Beata Naróg
Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia
W praktyce pracodawcy bardzo często posługują się pojęciem wynagrodzenia brutto lub netto. Podział ten funkcjonuje, mimo że ani w przepisach Kodeksu pracy, ani w aktach wykonawczych do niego nie istnieje definicja wynagrodzenia brutto i netto.

Wynagrodzenie brutto jest to wynagrodzenie wskazane w umowie o pracę, od którego pracodawca odprowadza obowiązkowe składki i zaliczki, natomiast wynagrodzenie netto to wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje już do wypłaty po potrąceniu ustawowych zobowiązań.

Do dokonywania stosownych potrąceń i odprowadzania ich odpowiednim organom zobowiązany jest pracodawca, przy czym przepisy prawa wskazują sposób dokonywania poszczególnych obliczeń.

Skutki podwyżki wynagrodzenia przyznanej wstecz >>

Aby poprawnie obliczyć wynagrodzenie netto, należy dokonać stosownych potrąceń:

 • składek na ubezpieczenia społeczne,
 • składek na ubezpieczenie zdrowotne,
 • zaliczki na podatek dochodowy.

W jaki zatem sposób dojść od wynagrodzenia brutto do netto?

Składki na ubezpieczenia społeczne

W pierwszej kolejności od należnego pracownikowi wynagrodzenia należy obliczyć i pobrać składki na ubezpieczenia społeczne, przy czym składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe podzielona jest pomiędzy pracodawcę i pracownika.

Stopa procentowa składek na ubezpieczenia społeczne wynosi:

 • 19,52% podstawy wymiaru na ubezpieczenie emerytalne – pracodawca i pracownik finansują składkę w równych częściach, czyli po 9,76%,
 • 6,00% podstawy wymiaru na ubezpieczenia rentowe – z czego pracownik finansuje 1,5 % składki, a pracodawca 4,5%,
 • 2,45% podstawy wymiaru – na ubezpieczenie chorobowe.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne

Podstawę ubezpieczenia zdrowotnego pracownika stanowi wynagrodzenie pomniejszone o składki ZUS. Stopa procentowa ubezpieczenia zdrowotnego wynosi 9%, przy czym odliczeniu od podatku podlega 7,75% składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Zaliczka na podatek dochodowy

Celem obliczenia należnej zaliczki na podatek dochodowy, w pierwszej kolejności musimy ustalić podstawę opodatkowania, później obliczyć podatek dochodowy, a dopiero na końcu ustalamy kwotę zaliczki, która podlega przekazaniu do urzędu skarbowego.

Kiedy pracownik ma prawo do dodatków wyrównawczych >>

Podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych stanowi wynagrodzenie pracownika pomniejszone o składki ZUS oraz koszty uzyskania przychodu.

Koszty uzyskania przychodu w 2011 r. wynoszą miesięcznie:

 • podstawowe 111,25 zł,
 • podwyższone 139,06 zł – w przypadku, gdy miejsce pracy jest inne niż miejsce zamieszkania pracownika; podwyższone koszty uzyskania przychodu stosuje się po złożeniu stosownego oświadczenia przez pracownika.

Kwotę podatku ustala się na podstawie progów podatkowych

@RY1@i26/2011/016/i26.2011.016.000.0031.101.jpg@RY2@

Kwota zmniejszająca podatek wynosi 46,33 zł miesięcznie (556,02 zł rocznie) w pierwszym przedziale skali podatkowej.


Przykład

Jan Kowalski w umowie o pracę ma ustalone wynagrodzenie w kwocie 3000 zł. Złożył pracodawcy oświadczenie PIT-2 dotyczące zmniejszenia kwoty podatku. Ponieważ mieszka w tej samej miejscowości, w której pracuje, nie złożył oświadczenia o stosowaniu podwyższonych kosztów przychodów.

Janina Nowak również otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 3000 zł, ale dodatkowo zatrudniona jest u innego pracodawcy, a więc nie składała oświadczenia PIT-2. W związku z tym, że mieszka w innej miejscowości niż miejscowość, w której świadczy pracę, złożyła pracodawcy oświadczenie o zastosowaniu podwyższonych kosztów uzyskania przychodów.

Wyżej wymienieni pracownicy w umowie o pracę mają wskazane wynagrodzenie brutto, od którego należy dokonać stosownych potrąceń na rzecz budżetu państwa, tj.:

 • składek na ubezpieczenia społeczne,
 • składek na ubezpieczenie zdrowotne,
 • zaliczki na podatek dochodowy.

Krok 1. Składki na ubezpieczenia społeczne

Ponieważ obliczamy kwotę netto, czyli kwotę, którą pracownik ma otrzymać do wypłaty, poniżej przedstawiono obliczenia należnych składek tylko od wynagrodzenia pracownika.

@RY1@i26/2011/016/i26.2011.016.000.0031.102.jpg@RY2@

Krok 2. Składka na ubezpieczenie zdrowotne

@RY1@i26/2011/016/i26.2011.016.000.0031.103.jpg@RY2@

Krok 3. Zaliczka na podatek dochodowy

@RY1@i26/2011/016/i26.2011.016.000.0031.104.jpg@RY2@

Krok 4. Kwota wynagrodzenia netto

Po ustaleniu obowiązkowych obciążeń można już ustalić kwotę netto wynagrodzenia dla danego pracownika.

@RY1@i26/2011/016/i26.2011.016.000.0031.105.jpg@RY2@

Podstawa prawna:

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.