| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Jak prawidłowo ustalać okres zasiłkowy

Jak prawidłowo ustalać okres zasiłkowy

Pracodawca uprawniony do wypłaty zasiłków chorobowych, aby mógł prawidłowo ustalać okresy ich pobierania, powinien znać zasady obliczania okresu zasiłkowego. Konsekwencją nieznajomości tych zasad może być przekroczenie maksymalnego okresu wypłaty przysługującego zasiłku i w rezultacie powstanie nadpłaty świadczenia.

Przerwa w niezdolności do pracy i brak kodu A w zwolnieniu lekarskim

Jeżeli między okresami niezdolności do pracy wystąpiła przerwa, a w zwolnieniu lekarskim wystawionym po takiej przerwie nie ma kodu A, oznacza to niezdolność do pracy z powodu innej choroby. Powstaje więc prawo do nowego okresu zasiłkowego, dlatego nie należy wliczać do jednego okresu zasiłkowego okresów niezdolności do pracy przypadających przed przerwą i po przerwie.

WAŻNE!

Jeżeli między okresami niezdolności do pracy spowodowanymi różnymi chorobami wystąpi choćby jeden dzień przerwy, w którym ubezpieczony jest zdolny do pracy, okres zasiłkowy należy liczyć od nowa.

W tym przypadku należy jednak postępować ostrożnie. Ubezpieczony może bowiem otrzymywać zwolnienia lekarskie od różnych lekarzy nawet tej samej specjalności, ale w różnych gabinetach lekarskich – wówczas lekarz wystawiający kolejne zaświadczenie ZUS ZLA może nie mieć informacji dotyczących przyczyny poprzedniej niezdolności do pracy ubezpieczonego i nie może wpisać w nim kodu A. Brak kodu A może również wynikać z popełnienia błędu przez lekarza. Obie te sytuacje mogą prowadzić do nadpłaty świadczenia, jeśli z tego powodu zasiłek zostanie wypłacony po wyczerpaniu prawidłowo liczonego okresu zasiłkowego.

Jak prawidłowo prowadzić dokumentację zasiłkową >>

W razie wątpliwości dotyczących prawidłowego ustalenia okresu zasiłkowego i jednocześnie okresu wypłaty zasiłku, płatnik zasiłków powinien zwrócić się w tej sprawie do lekarza leczącego, jeżeli z ostatnio otrzymanego zwolnienia wynika, że to on wystawił poprzednie ZUS ZLA. Jeżeli natomiast zwolnienie zostało wystawione przez innego lekarza, o wyjaśnienie sprawy związanej z prawidłowym ustaleniem okresu zasiłkowego należy zwrócić się na piśmie do terenowej jednostki organizacyjnej ZUS, do której trafiają oryginały zaświadczeń lekarskich zawierające numer statystyczny choroby. ZUS udzieli odpowiedzi, w jaki sposób liczyć okres zasiłkowy, po zasięgnięciu opinii lekarza orzecznika.

Przerwa w niezdolności do pracy z powodu tej samej choroby dłuższa niż 60 dni

Jeżeli przerwa w niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą wynosi co najmniej 61 dni, okresu wypłaty przed przerwą i po przerwie nie należy wliczać do jednego okresu zasiłkowego. W takiej sytuacji należy ustalić nowy okres zasiłkowy.

W tym przypadku istotna jest jednak przerwa w niezdolności do pracy, a nie przerwa w zwolnieniach lekarskich. Zatem ważne jest, by w czasie przerwy między zwolnieniami lekarskimi pracownik był zdolny do pracy.

W razie wątpliwości, czy w czasie tej przerwy (co najmniej 61-dniowej) ubezpieczony odzyskał zdolność do pracy, należy zasięgnąć opinii lekarza leczącego. Gdy lekarz leczący stwierdzi, że pracownik był niezdolny do pracy również w okresie przerwy, ubezpieczony nie ma prawa do nowego okresu zasiłkowego. W takiej sytuacji okresy orzeczonej niezdolności do pracy przypadające zarówno przed przerwą, jak i po przerwie należy wliczać do jednego okresu zasiłkowego mimo przerwy w zwolnieniach lekarskich wynoszącej więcej niż 60 dni. Takie postępowanie ogranicza możliwość ubezpieczonych do korzystania z kilku okresów zasiłkowych spowodowanych tym samym schorzeniem.

PRZYKŁAD

Pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie od 7 do 19 lipca br. (13 dni) z poradni laryngologicznej. Od 20 lipca do 26 września br. korzystała z zaległego i bieżącego urlopu wypoczynkowego. Ponownie otrzymała zwolnienie lekarskie z poradni laryngologicznej na okres od 27 września do 26 października br. (30 dni). Na zwolnieniu lekarskim nie było kodu A. Pracodawca wystąpił do lekarza leczącego o potwierdzenie, czy w czasie tej przerwy pracownica odzyskała zdolność do pracy. Z pisma lekarza leczącego wynika, że w tym czasie pracownica nie była zdolna do pracy. W związku z tym, mimo że przerwa w niezdolności do pracy wyniosła ponad 60 dni, niezdolność do pracy trwającą do 19 lipca i od 27 września br. należy wliczyć do jednego okresu zasiłkowego. Pracownica łącznie wykorzystała 43 dni okresu zasiłkowego.

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Vindicat sp. z o.o.

Vindicat to ogólnopolska firma windykacyjna realizująca usługi odzyskiwania należności. Jesteśmy również pionierem w tworzeniu rozwiązań informatycznych, umożliwiających samodzielne odzyskiwanie długów przez wierzycieli. VCAT.pl to internetowa platforma skutecznej windykacji należności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK