REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obszar jako miejsce pracy

Michał Culepa
Michał Culepa

REKLAMA

Pracodawca nie może ustalać miejsca pracy jako pewnego obszaru pracownikom innym niż pracownicy „mobilni”, np. handlowcy, serwisanci.

Robert K. był zatrudniony na podstawie umowy o pracę jako montażysta w spółce M. działającej w branży budowlanej. W umowie o pracę jako miejsce świadczenia pracy została wskazana siedziba spółki w Polsce, w mieście G., ale w tej samej umowie zawarto także postanowienia dotyczące pracy za granicą, uznawane przez pracodawcę za – jak to określono – „alternatywne miejsce pracy”. Tym alternatywnym miejscem pracy były kraje UE, w których spółka prowadziła działalność – Francja i Niemcy.

REKLAMA

Autopromocja

Robert K. został wkrótce wysłany do pracy we Francji. Otrzymywał tam – poza wynagrodzeniem, skalkulowanym na poziomie niewiele ponad 1100 euro (kwota ta była nieznacznie wyższa od obowiązującego minimalnego wynagrodzenia pracowniczego we Francji), jeszcze dodatkowe świadczenia – 19 euro dziennie na wyżywienie. Pracodawca pokrywał także koszty noclegów. Kwoty te były wypłacane przez pracodawcę poza umową o pracę, świadczeń tych nie zapisano także w regulaminie wynagradzania.

Czy trzeba zmienić umowy o pracę pracowników przejętych przez innego pracodawcę, jeżeli nowa firma chce ich zatrudnić w innym miejscu pracy >>

Po rozwiązaniu umowy o pracę Robert K. – poza należnościami z tytułu godzin nadliczbowych – zażądał także wypłaty diet i innych należności z tytułu podróży służbowej, twierdząc, że we Francji przebywał w delegacji. Wprawdzie koszty noclegów były pokryte przez pracodawcę, jednak nie otrzymał on zwrotu kosztów przejazdu, a stawka diety za delegację służbową do Francji, zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (DzU nr 236, poz. 1991 ze zm.), wynosi 45 euro za dobę.

Pracodawca odmówił wypłaty wyrównania z tytułu diet zagranicznych, w efekcie sprawa trafiła do sądu. Robertowi K. ostatecznie udało się uzyskać od pracodawcy żądane należności. Sąd Najwyższy uwzględnił jego skargę kasacyjną, wskazując, że w umowie o pracę zawartej między Robertem K. a spółką M. określone zostało miejsce wykonywania pracy – siedziba spółki w Polsce, w mieście G.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sąd podkreślił w uzasadnieniu orzeczenia, że co prawda dopuszcza się możliwość terytorialnego określania miejsca pracy (np. obszar Polski, poszczególnych krajów, czy nawet całej UE), ale to może dotyczyć jedynie pracowników „mobilnych”. Jednak nie dla wszystkich pracowników dozwolone jest takie określanie miejsca pracy. Ci, których praca nie polega na przemieszczaniu się na pewnym obszarze, nie powinni mieć ustalonego „obszarowo” miejsca pracy. Nie można bowiem oczekiwać od pracownika, że każdorazowo będzie wykonywał pracę w różnych miejscach tak, jakby to były jego stałe miejsca pracy. 

Określenie miejsca wykonywania pracy >>

Wobec tego niedopuszczalne jest przyjęcie – jak to określono w umowie między powodem a pozwaną spółką – że poza miejscem pracy w Polsce (siedziba spółki w G.) jest jeszcze inne stałe miejsce pracy za granicą, w dodatku na obszarze całego państwa wymienionego w umowie. Dlatego Sąd Najwyższy uznał wyjazdy Roberta K. do Francji za delegację służbową i zasądził na jego rzecz wyrównanie diety do kwoty 45 euro.

Podstawa prawna:

  • wyrok Sądu Najwyższego z 9 lutego 2010 r. (I PK 157/09).
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Drzemka w pracy. Jakie konsekwencje w 2025 r.?

Drzemka w pracy. Czy grożą za to jakieś konsekwencje prawne? Ciekawe przykłady i orzeczenia Sądu Najwyższego.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

REKLAMA

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

REKLAMA

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

Pracownicy odchodzą z pracy ze względu na pracę zmianową. Ogromny problem firm produkcyjnych

Nadmierna rotacja pracowników to ogromny problem firm produkcyjnych w Polsce. Pracownicy odchodzą z pracy m.in. ze względu na pracę zmianową. Z jakimi problemami borykają się pracodawcy w branży produkcyjnej? Jak mogą je rozwiązać?

REKLAMA