Plan działań kontrolnych PIP w 2010 r.
REKLAMA
Państwowa Inspekcja Pracy ogłosiła plan działania na 2010 r. Został on opracowany na podstawie analizy działań PIP z lat poprzednich, a także zaleceń Rady Ochrony Pracy oraz komisji sejmowych. Na zakres kontroli miały też wpływ propozycje zgłaszane przez związki zawodowe i organizacje pracodawców, ministerstwa i urzędy centralne, organy nadzoru i kontroli warunków pracy oraz inne instytucje zajmujące się problematyką ochrony pracy, w tym placówki naukowo-badawcze.
REKLAMA
Zmniejszenie wypadków przy pracy
Państwowa Inspekcja Pracy postawiła sobie za cel, aby w 2010 r. zmniejszyć o 25% wskaźnik wypadków przy pracy, a także w 3-letnim okresie uzyskać wyraźną i trwałą (potwierdzoną rekontrolami) poprawę stanu praworządności w stosunkach pracy.
Cele PIP będą osiągane w szczególności przez:
- optymalne wykonanie zadań przewidzianych w harmonogramie centralnym,
- umiejętny dobór przez poszczególne okręgowe inspektoraty pracy własnych zadań prewencyjno-kontrolnych wynikających ze specyfiki lokalnej i potrzeb w sferze ochrony pracy na terenie objętym ich właściwością miejscową,
- optymalne wykorzystanie wszystkich dostępnych środków prawnych także w trakcie tzw. kontroli rutynowych,
- konsekwentne rekontrole u pracodawców dopuszczających się naruszeń prawa i niewykazujących się odpowiednimi działaniami na rzecz poprawy poziomu ochrony zdrowia pracowników i przestrzegania ich uprawnień.
Czy można przeprowadzać szkolenia okresowe bhp w formie e-learningu >>
PIP chce obniżyć występowanie wypadków przy pracy głównie przez krótkotrwałe kontrole, skoncentrowane na nieprawidłowościach stwarzających bezpośrednie zagrożenia dla życia lub zdrowia i – zależnie od potrzeb – powtarzanie ich u tego samego pracodawcy w następnych dniach lub tygodniach w celu wyegzekwowania likwidacji zagrożeń. W uzasadnionych przypadkach inspektorzy pracy skorzystają z uprawnienia do wnioskowania o podwyższenie składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika składek, u którego w czasie dwóch kolejnych kontroli stwierdzono rażące naruszenie przepisów bhp.
Program długofalowy PIP na lata 2010–2012
Państwowa Inspekcja Pracy określiła również plan działań prewencyjnych na najbliższe 3 lata. Jest on w dużej mierze skoncentrowany na działaniach mających przynieść wymierne rezultaty poprawiające bezpieczeństwo i higienę pracy w związku z przygotowaniami do EURO 2012.
W związku z tym zakres kontroli obejmie wszystkie zagrożenia występujące na placu budowy. Kontrolom (w tym również krótkim) będą podlegać w szczególności małe przedsiębiorstwa, w których występują największe problemy w sferze bezpieczeństwa pracy. Kontrole będą konsekwentnie powtarzane u pracodawców lekceważących obowiązki w zakresie zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. W odniesieniu do bardzo dużych inwestycji, na których mogą wystąpić istotne zagrożenia życia lub zdrowia pracowników, prowadzony będzie przez okręgowe inspektoraty pracy stały monitoring.
Nadzorowane będą wytypowane inwestycje realizowane z myślą o Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej w roku 2012, a w szczególności wymienione w rozporządzeniu w sprawie wykazu przedsięwzięć EURO 2012, związane z budową i/lub przebudową obiektów – centrów pobytowych i treningowych.
Państwowa Inspekcja Pracy ruszyła również z kampanią informacyjno-prewencyjną w budownictwie.
Celem kampanii jest ograniczenie ryzyka zawodowego przy pracy w budownictwie, który osiągany będzie przez:
- upowszechnianie informacji i wytycznych do samodzielnej oceny ryzyka zawodowego, w szczególności dotyczących przypadków poślizgnięcia, upadku z wysokości lub wciągnięcia do wykopu,
- upowszechnianie dobrych praktyk eliminujących nieprawidłowości i zagrożenia,
- zwrócenie uwagi na przygotowanie do pracy w sposób zapewniający bezpieczeństwo jej wykonywania,
- zachęcanie pracowników do zmian w zachowaniu na terenie budowy,
- zachęcanie pracodawców do działań służących bhp,
- konsultacje dla pracodawców zainteresowanych udziałem w programie prewencyjnym.
Jakie czynności powinien wykonać przełożony w celu zabezpieczenia miejsca wypadku >>
Roczny program prewencyjno-kontrolny PIP na 2010 r.
Obok długofalowego planu działania PIP ogłosiła także, na czym będzie skupiać się w 2010 r. Jak się okazuje, działania poprawiające bezpieczeństwo pracy w zakładach są na liście zadań priorytetowych inspekcji.
W 2010 r. PIP będzie realizowała również wiele innych zadań wynikających bezpośrednio z zapisów ustawowych. Dotyczą one m.in.:
- analizowania przyczyn i okoliczności wypadków przy pracy (w tym wszystkich wypadków śmiertelnych),
- oceny zgodności wykonania obiektu z projektem budowlanym,
- szkolenia rzeczoznawców ds. bhp i wydawania im stosownych uprawnień,
- wydawania i cofania zezwoleń na wykonywanie pracy lub innego zajęcia zarobkowego przez dziecko do ukończenia 16. roku życia, na rzecz podmiotu prowadzącego działalność kulturalną, artystyczną, sportową,
- kontroli przestrzegania przepisów ustawy o organizmach genetycznie zmodyfikowanych oraz przekazywania informacji o stwierdzonych zagrożeniach,
- kontroli przestrzegania przepisów ustawy o produktach biobójczych,
- oceny prawidłowości informacji składanych do ZUS przez pracodawców zawierających dane do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe.
WAŻNE!
W ramach rutynowej działalności kontrolnej inspektorzy będą także zwracać uwagę na roboty wykonywane w miejscach ogólnodostępnych w celu eliminowania zagrożeń o charakterze publicznym.
Jakie kryteria przyjąć przy zakupie odzieży roboczej >>
REKLAMA
Działania PIP w 2010 r. (oraz w latach następnych) będą się wiązać również z wypełnianiem obowiązków nałożonych na organy nadzoru i kontroli przez unijne rozporządzenie REACH. Z uwagi na występowanie chemikaliów w różnych dziedzinach gospodarki i w celu właściwego wypełniania zadań inspektorzy pracy zostaną przeszkoleni w zakresie nowego podejścia do nadzoru nad substancjami chemicznymi, w tym stosowania w praktyce rozporządzenia REACH oraz klasyfikacji substancji chemicznych w związku z wejściem w życie w 2009 r. europejskiego rozporządzenia GHS.
Stałego nadzoru i kontroli będzie wymagać nadal przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy przy usuwaniu wyrobów zawierających azbest i ich składowaniu. Kontrole będą realizowane w ramach trzydziestoletniego rządowego „Programu usuwania wyrobów zawierających azbest”, który obowiązuje od 2002 r. Z uwagi na przewidywane zwiększenie intensywności robót z tym związanych będzie konieczne zwiększenie liczby inspektorów pracy specjalizujących się w tej tematyce.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat