REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Plan działań kontrolnych PIP w 2010 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Tomaszewska

REKLAMA

W 2010 r. PIP w ramach swoich działań planuje szczegółową kontrolę przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Jej celem jest znaczne obniżenie występowania wypadków przy pracy w latach 2010–2012.

Państwowa Inspekcja Pracy ogłosiła plan działania na 2010 r. Został on opracowany na podstawie analizy działań PIP z lat poprzednich, a także zaleceń Rady Ochrony Pracy oraz komisji sejmowych. Na zakres kontroli miały też wpływ propozycje zgłaszane przez związki zawodowe i organizacje pracodawców, ministerstwa i urzędy centralne, organy nadzoru i kontroli warunków pracy oraz inne instytucje zajmujące się problematyką ochrony pracy, w tym placówki naukowo-badawcze.

REKLAMA

Autopromocja

Zmniejszenie wypadków przy pracy

Państwowa Inspekcja Pracy postawiła sobie za cel, aby w 2010 r. zmniejszyć o 25% wskaźnik wypadków przy pracy, a także w 3-letnim okresie uzyskać wyraźną i trwałą (potwierdzoną rekontrolami) poprawę stanu praworządności w stosunkach pracy.

Cele PIP będą osiągane w szczególności przez:

  • optymalne wykonanie zadań przewidzianych w harmonogramie centralnym,
  • umiejętny dobór przez poszczególne okręgowe inspektoraty pracy własnych zadań prewencyjno-kontrolnych wynikających ze specyfiki lokalnej i potrzeb w sferze ochrony pracy na terenie objętym ich właściwością miejscową,
  • optymalne wykorzystanie wszystkich dostępnych środków prawnych także w trakcie tzw. kontroli rutynowych,
  • konsekwentne rekontrole u pracodawców dopuszczających się naruszeń prawa i niewykazujących się odpowiednimi działaniami na rzecz poprawy poziomu ochrony zdrowia pracowników i przestrzegania ich uprawnień.

Czy można przeprowadzać szkolenia okresowe bhp w formie e-learningu >>

PIP chce obniżyć występowanie wypadków przy pracy głównie przez krótkotrwałe kontrole, skoncentrowane na nieprawidłowościach stwarzających bezpośrednie zagrożenia dla życia lub zdrowia i – zależnie od potrzeb – powtarzanie ich u tego samego pracodawcy w następnych dniach lub tygodniach w celu wyegzekwowania likwidacji zagrożeń. W uzasadnionych przypadkach inspektorzy pracy skorzystają z uprawnienia do wnioskowania o podwyższenie składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika składek, u którego w czasie dwóch kolejnych kontroli stwierdzono rażące naruszenie przepisów bhp.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Program długofalowy PIP na lata 2010–2012

REKLAMA

Państwowa Inspekcja Pracy określiła również plan działań prewencyjnych na najbliższe 3 lata. Jest on w dużej mierze skoncentrowany na działaniach mających przynieść wymierne rezultaty poprawiające bezpieczeństwo i higienę pracy w związku z przygotowaniami do EURO 2012.

W związku z tym zakres kontroli obejmie wszystkie zagrożenia występujące na placu budowy. Kontrolom (w tym również krótkim) będą podlegać w szczególności małe przedsiębiorstwa, w których występują największe problemy w sferze bezpieczeństwa pracy. Kontrole będą konsekwentnie powtarzane u pracodawców lekceważących obowiązki w zakresie zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. W odniesieniu do bardzo dużych inwestycji, na których mogą wystąpić istotne zagrożenia życia lub zdrowia pracowników, prowadzony będzie przez okręgowe inspektoraty pracy stały monitoring.

Nadzorowane będą wytypowane inwestycje realizowane z myślą o Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej w roku 2012, a w szczególności wymienione w rozporządzeniu w sprawie wykazu przedsięwzięć EURO 2012, związane z budową i/lub przebudową obiektów – centrów pobytowych i treningowych.


Państwowa Inspekcja Pracy ruszyła również z kampanią informacyjno-prewencyjną w budownictwie.

Celem kampanii jest ograniczenie ryzyka zawodowego przy pracy w budownictwie, który osiągany będzie przez:

  • upowszechnianie informacji i wytycznych do samodzielnej oceny ryzyka zawodowego, w szczególności dotyczących przypadków poślizgnięcia, upadku z wysokości lub wciągnięcia do wykopu,
  • upowszechnianie dobrych praktyk eliminujących nieprawidłowości i zagrożenia,
  • zwrócenie uwagi na przygotowanie do pracy w sposób zapewniający bezpieczeństwo jej wykonywania,
  • zachęcanie pracowników do zmian w zachowaniu na terenie budowy,
  • zachęcanie pracodawców do działań służących bhp,
  • konsultacje dla pracodawców zainteresowanych udziałem w programie prewencyjnym.

Jakie czynności powinien wykonać przełożony w celu zabezpieczenia miejsca wypadku >>

Roczny program prewencyjno-kontrolny PIP na 2010 r.

Obok długofalowego planu działania PIP ogłosiła także, na czym będzie skupiać się w 2010 r. Jak się okazuje, działania poprawiające bezpieczeństwo pracy w zakładach są na liście zadań priorytetowych inspekcji.

W 2010 r. PIP będzie realizowała również wiele innych zadań wynikających bezpośrednio z zapisów ustawowych. Dotyczą one m.in.:

  • analizowania przyczyn i okoliczności wypadków przy pracy (w tym wszystkich wypadków śmiertelnych),
  • oceny zgodności wykonania obiektu z projektem budowlanym,
  • szkolenia rzeczoznawców ds. bhp i wydawania im stosownych uprawnień,
  • wydawania i cofania zezwoleń na wykonywanie pracy lub innego zajęcia zarobkowego przez dziecko do ukończenia 16. roku życia, na rzecz podmiotu prowadzącego działalność kulturalną, artystyczną, sportową,
  • kontroli przestrzegania przepisów ustawy o organizmach genetycznie zmodyfikowanych oraz przekazywania informacji o stwierdzonych zagrożeniach,
  • kontroli przestrzegania przepisów ustawy o produktach biobójczych,
  • oceny prawidłowości informacji składanych do ZUS przez pracodawców zawierających dane do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe.

WAŻNE!

W ramach rutynowej działalności kontrolnej inspektorzy będą także zwracać uwagę na roboty wykonywane w miejscach ogólnodostępnych w celu eliminowania zagrożeń o charakterze publicznym.

Jakie kryteria przyjąć przy zakupie odzieży roboczej >>

REKLAMA

Działania PIP w 2010 r. (oraz w latach następnych) będą się wiązać również z wypełnianiem obowiązków nałożonych na organy nadzoru i kontroli przez unijne rozporządzenie REACH. Z uwagi na występowanie chemikaliów w różnych dziedzinach gospodarki i w celu właściwego wypełniania zadań inspektorzy pracy zostaną przeszkoleni w zakresie nowego podejścia do nadzoru nad substancjami chemicznymi, w tym stosowania w praktyce rozporządzenia REACH oraz klasyfikacji substancji chemicznych w związku z wejściem w życie w 2009 r. europejskiego rozporządzenia GHS.

Stałego nadzoru i kontroli będzie wymagać nadal przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy przy usuwaniu wyrobów zawierających azbest i ich składowaniu. Kontrole będą realizowane w ramach trzydziestoletniego rządowego „Programu usuwania wyrobów zawierających azbest”, który obowiązuje od 2002 r. Z uwagi na przewidywane zwiększenie intensywności robót z tym związanych będzie konieczne zwiększenie liczby inspektorów pracy specjalizujących się w tej tematyce.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA