REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Plan działań kontrolnych PIP w 2010 r.

Katarzyna Tomaszewska

REKLAMA

W 2010 r. PIP w ramach swoich działań planuje szczegółową kontrolę przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Jej celem jest znaczne obniżenie występowania wypadków przy pracy w latach 2010–2012.

Państwowa Inspekcja Pracy ogłosiła plan działania na 2010 r. Został on opracowany na podstawie analizy działań PIP z lat poprzednich, a także zaleceń Rady Ochrony Pracy oraz komisji sejmowych. Na zakres kontroli miały też wpływ propozycje zgłaszane przez związki zawodowe i organizacje pracodawców, ministerstwa i urzędy centralne, organy nadzoru i kontroli warunków pracy oraz inne instytucje zajmujące się problematyką ochrony pracy, w tym placówki naukowo-badawcze.

REKLAMA

Autopromocja

Zmniejszenie wypadków przy pracy

Państwowa Inspekcja Pracy postawiła sobie za cel, aby w 2010 r. zmniejszyć o 25% wskaźnik wypadków przy pracy, a także w 3-letnim okresie uzyskać wyraźną i trwałą (potwierdzoną rekontrolami) poprawę stanu praworządności w stosunkach pracy.

Cele PIP będą osiągane w szczególności przez:

  • optymalne wykonanie zadań przewidzianych w harmonogramie centralnym,
  • umiejętny dobór przez poszczególne okręgowe inspektoraty pracy własnych zadań prewencyjno-kontrolnych wynikających ze specyfiki lokalnej i potrzeb w sferze ochrony pracy na terenie objętym ich właściwością miejscową,
  • optymalne wykorzystanie wszystkich dostępnych środków prawnych także w trakcie tzw. kontroli rutynowych,
  • konsekwentne rekontrole u pracodawców dopuszczających się naruszeń prawa i niewykazujących się odpowiednimi działaniami na rzecz poprawy poziomu ochrony zdrowia pracowników i przestrzegania ich uprawnień.

Czy można przeprowadzać szkolenia okresowe bhp w formie e-learningu >>

PIP chce obniżyć występowanie wypadków przy pracy głównie przez krótkotrwałe kontrole, skoncentrowane na nieprawidłowościach stwarzających bezpośrednie zagrożenia dla życia lub zdrowia i – zależnie od potrzeb – powtarzanie ich u tego samego pracodawcy w następnych dniach lub tygodniach w celu wyegzekwowania likwidacji zagrożeń. W uzasadnionych przypadkach inspektorzy pracy skorzystają z uprawnienia do wnioskowania o podwyższenie składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika składek, u którego w czasie dwóch kolejnych kontroli stwierdzono rażące naruszenie przepisów bhp.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Program długofalowy PIP na lata 2010–2012

Państwowa Inspekcja Pracy określiła również plan działań prewencyjnych na najbliższe 3 lata. Jest on w dużej mierze skoncentrowany na działaniach mających przynieść wymierne rezultaty poprawiające bezpieczeństwo i higienę pracy w związku z przygotowaniami do EURO 2012.

W związku z tym zakres kontroli obejmie wszystkie zagrożenia występujące na placu budowy. Kontrolom (w tym również krótkim) będą podlegać w szczególności małe przedsiębiorstwa, w których występują największe problemy w sferze bezpieczeństwa pracy. Kontrole będą konsekwentnie powtarzane u pracodawców lekceważących obowiązki w zakresie zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. W odniesieniu do bardzo dużych inwestycji, na których mogą wystąpić istotne zagrożenia życia lub zdrowia pracowników, prowadzony będzie przez okręgowe inspektoraty pracy stały monitoring.

Nadzorowane będą wytypowane inwestycje realizowane z myślą o Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej w roku 2012, a w szczególności wymienione w rozporządzeniu w sprawie wykazu przedsięwzięć EURO 2012, związane z budową i/lub przebudową obiektów – centrów pobytowych i treningowych.


Państwowa Inspekcja Pracy ruszyła również z kampanią informacyjno-prewencyjną w budownictwie.

Celem kampanii jest ograniczenie ryzyka zawodowego przy pracy w budownictwie, który osiągany będzie przez:

  • upowszechnianie informacji i wytycznych do samodzielnej oceny ryzyka zawodowego, w szczególności dotyczących przypadków poślizgnięcia, upadku z wysokości lub wciągnięcia do wykopu,
  • upowszechnianie dobrych praktyk eliminujących nieprawidłowości i zagrożenia,
  • zwrócenie uwagi na przygotowanie do pracy w sposób zapewniający bezpieczeństwo jej wykonywania,
  • zachęcanie pracowników do zmian w zachowaniu na terenie budowy,
  • zachęcanie pracodawców do działań służących bhp,
  • konsultacje dla pracodawców zainteresowanych udziałem w programie prewencyjnym.

Jakie czynności powinien wykonać przełożony w celu zabezpieczenia miejsca wypadku >>

Roczny program prewencyjno-kontrolny PIP na 2010 r.

Obok długofalowego planu działania PIP ogłosiła także, na czym będzie skupiać się w 2010 r. Jak się okazuje, działania poprawiające bezpieczeństwo pracy w zakładach są na liście zadań priorytetowych inspekcji.

W 2010 r. PIP będzie realizowała również wiele innych zadań wynikających bezpośrednio z zapisów ustawowych. Dotyczą one m.in.:

  • analizowania przyczyn i okoliczności wypadków przy pracy (w tym wszystkich wypadków śmiertelnych),
  • oceny zgodności wykonania obiektu z projektem budowlanym,
  • szkolenia rzeczoznawców ds. bhp i wydawania im stosownych uprawnień,
  • wydawania i cofania zezwoleń na wykonywanie pracy lub innego zajęcia zarobkowego przez dziecko do ukończenia 16. roku życia, na rzecz podmiotu prowadzącego działalność kulturalną, artystyczną, sportową,
  • kontroli przestrzegania przepisów ustawy o organizmach genetycznie zmodyfikowanych oraz przekazywania informacji o stwierdzonych zagrożeniach,
  • kontroli przestrzegania przepisów ustawy o produktach biobójczych,
  • oceny prawidłowości informacji składanych do ZUS przez pracodawców zawierających dane do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe.

WAŻNE!

W ramach rutynowej działalności kontrolnej inspektorzy będą także zwracać uwagę na roboty wykonywane w miejscach ogólnodostępnych w celu eliminowania zagrożeń o charakterze publicznym.

Jakie kryteria przyjąć przy zakupie odzieży roboczej >>

REKLAMA

Działania PIP w 2010 r. (oraz w latach następnych) będą się wiązać również z wypełnianiem obowiązków nałożonych na organy nadzoru i kontroli przez unijne rozporządzenie REACH. Z uwagi na występowanie chemikaliów w różnych dziedzinach gospodarki i w celu właściwego wypełniania zadań inspektorzy pracy zostaną przeszkoleni w zakresie nowego podejścia do nadzoru nad substancjami chemicznymi, w tym stosowania w praktyce rozporządzenia REACH oraz klasyfikacji substancji chemicznych w związku z wejściem w życie w 2009 r. europejskiego rozporządzenia GHS.

Stałego nadzoru i kontroli będzie wymagać nadal przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy przy usuwaniu wyrobów zawierających azbest i ich składowaniu. Kontrole będą realizowane w ramach trzydziestoletniego rządowego „Programu usuwania wyrobów zawierających azbest”, który obowiązuje od 2002 r. Z uwagi na przewidywane zwiększenie intensywności robót z tym związanych będzie konieczne zwiększenie liczby inspektorów pracy specjalizujących się w tej tematyce.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Powyżej 50. roku życia i co najmniej 20-letni okres czy opieka nad niepełnosprawnym to: zasiłek do 365 dni i 100% a nie 80%, [przepisy wejdą w 2024 r. albo 2025 r.]

Będę spore zmiany na rynku pracy w obszarze urzędów pracy, działania służb zatrudnienia no i przede wszystkim zasiłku dla bezrobotnych. Ma wynosi do 365 dni i 100% a nie 80%. Będą uproszczenia dla pracodawców zatrudniających osoby starsze oraz co ważne ułatwienia dla osób opiekujących się niepełnosprawnymi. Polska idzie przykładem wielu krajów UE dokonując tak ważnych zmian.

Staż pracy: Od razu 26 dni urlopu dla rolnika. Żeby rolnik był traktowany jak inni pracownicy

To zaświadczenie jest ważne dla pracowników etatowych, którzy w przeszłości pracowali w gospodarstwach rolnych. Taka osoba zaczynając pracę etatową np. w wieku 30 lat, miałaby prawo tylko do 10 dni urlopu wypoczynkowego. Każdy inny kolega w pracy w wieku 30 lat ma (w praktyce) prawo do 26 dni urlopu rocznie (lata studiów przeliczają się na prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego).

8 tys. zł: nowa nagroda Ministra Edukacji dla nauczycieli [ruszyły wypłaty w 2024 r.]

W 2024 r. nauczyciele mogą dostać i dostają naprawdę wysokie nagrody, bo aż 8 tys. zł brutto na osobę. Minister Edukacji przyznała już taką kwotę (oczywiście brutto) części nauczycielom. Dlaczego? Minister Edukacji może z własnej inicjatywy przyznać nagrodę nauczycielowi, spełniającemu kryteria określone w rozporządzaniu w sprawie kryteriów i trybu przyznawania nagród dla nauczycieli, w tym za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, działania innowacyjne, nauczycielowi, który posiada wyróżniającą ocenę pracy i podejmuje działania na rzecz oświaty w wymiarze co najmniej regionalnym.

ZUS przypomina: Kończy się termin składania wniosków o świadczenie na uczące się dzieci

30 listopada mija ostateczny termin złożenia wniosku o wyprawkę szkolną, tzw. 300 plus, w ramach programu „Dobry Start”. Rodzice, którzy jeszcze nie złożyli wniosku, powinni się pospieszyć i złożyć go w październiku, by otrzymać pieniądze jeszcze w 2024 roku.

REKLAMA

PIP: Inspektor pracy nakaże zmianę umowy cywilnoprawnej na umowę o pracę

MRPiPS zapowiada, ze Państwowa Inspekcja Pracy uzyska nowe kompetencje w walce z fikcyjnym samozatrudnieniem. W określonych okolicznościach inspektorzy PIP będą mogli nakazać zmianę istniejących umów cywilnoprawnych na umowy o pracę. Obecnie PIP nie ma narzędzi do walki z nadużyciami w zakresie stosowania umów cywilnoprawnych.

Wystarczy przepracować rok i pracownik ma prawo do 10 dni dodatkowego urlopu

Pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni lub 26 dni – w zależności od ogólnego stażu pracy. Są jednak pracownicy, którzy mają prawo do dodatkowych 10 dni urlopu w ciągu roku. O kogo chodzi?

Gdzie można dużo zarobić i brakuje tam pracowników?

Gdzie można dużo zarobić i brakuje tam pracowników? Pracodawcy są gotowi zatrudnić pracowników z podobnych branż i ich przeszkolić. Ekspertów z tej dziedziny jest bowiem mało, nie szukają pracy albo mają bardzo wysokie wymagania finansowe.

53,43 zł dziennie zasiłku od 5 października 2025 r. Już można wnioskować

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Ile wynosi zasiłek opiekuńczy? Jak złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy?

REKLAMA

Zasiłek na ogrzewanie, opał, odzież, żywność, leki i leczenie na 2024 i 2025 [dla kogo, kiedy, wniosek]

W 2024 r. i 2025 r. nie tylko powodzianom przysługują specjalne zasiłki i świadczenia. Również dla osób, które nie mieszkają na terenach objętych stanem klęski żywiołowej przysługują specjalne zasiłki na ogrzewanie, opał, odzież, żywność, leki i leczenie na 2024 i 2025 r. Opisujemy dla kogo, kiedy i jaki wniosek należy złożyć.

Zasiłki, dodatki, renty, świadczenia dla osoby, która nigdy nie pracowała [zasady na 2024 i 2025]

Co przysługuje osobie, która nigdy nie pracowała? [zasady na 2024 i 2025]. Jakie zasiłki z MOPS 2024? Jakie zasiłki z MOPS 2025? Kiedy można uzyskać specjalne świadczenie do Prezesa ZUS?

REKLAMA