REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc z ZFŚS na cele mieszkaniowe

Jadwiga Stefaniak

REKLAMA

Pomoc mieszkaniowa z zfśs może być realizowana w postaci pożyczek lub bezzwrotnych zapomóg. Zarówno forma, jak i warunki wypłaty ww. świadczeń muszą być jednak dokładnie określone w regulaminie funduszu.

Pracodawca tworzący zfśs może pomóc pracownikom, przeznaczając środki funduszu na cele mieszkaniowe. Jak wynika z ustawowej definicji działalności socjalnej, zwrotna pomoc na cele mieszkaniowe udzielana jest na warunkach określonych w umowie zawieranej między pracodawcą a pracownikiem.

REKLAMA

Autopromocja

Działalność socjalna pracodawców finansowana z zfśs obejmuje m.in. udzielanie zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy finansowej na cele mieszkaniowe, przy czym przepisy nie precyzują rodzajów wydatków mieszkaniowych, jakie mogą być pokrywane z tego funduszu. Decyzje w sprawie szczegółowych zasad przeznaczania funduszu na cele mieszkaniowe podejmowane są na poziomie zakładu pracy. Znajdują one wyraz w odrębnych dla każdego pracodawcy unormowaniach wprowadzanych do regulaminu gospodarowania zfśs, którego treść, także i w tym zakresie, jest uzgadniana z załogą, reprezentowaną przez zakładowe organizacje związkowe lub w razie ich braku – przez przedstawiciela załogi.

Czy z zfśs można sfinansować pracownikom wejściówki do kina >>

WAŻNE!

Wobec braku ustawowego sprecyzowania celów mieszkaniowych, które podlegają finansowaniu z zfśs, należy przyjąć, że z tego funduszu można udzielać pomocy w pozyskaniu mieszkania, w utrzymaniu posiadanego już mieszkania albo w realizacji obu tych potrzeb.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak jak w przypadku innych rodzajów działalności socjalnej, wybór celów mieszkaniowych powinien być dostosowany do:

  • wysokości środków zfśs przeznaczonych na cele mieszkaniowe,
  • preferencji i potrzeb mieszkaniowych osób uprawnionych,
  • sytuacji dochodowej, rodzinnej i mieszkaniowej osób uprawnionych,
  • liczby potencjalnych adresatów pomocy mieszkaniowej.

Zakres unormowań regulaminowych dotyczących pomocy mieszkaniowej

Ta część regulaminu zfśs, która normuje zasady przeznaczania środków funduszu na cele mieszkaniowe i warunki, jakie muszą spełnić osoby uprawnione, aby otrzymać pomoc, powinna uwzględniać ww. uwarunkowania. Aby pomoc z funduszu na cele mieszkaniowe była efektywna, pracodawca, przystępując do opracowania regulaminu funduszu w części dotyczącej pomocy na cele mieszkaniowe, powinien posiadać przynajmniej podstawowe informacje na temat aktualnej sytuacji socjalnej i mieszkaniowej załogi oraz byłych pracowników – emerytów i rencistów. Musi również poznać najpilniejsze potrzeby pracowników oraz preferencje socjalne (w tym mieszkaniowe). Dopiero wówczas może próbować dostosować możliwości finansowe funduszu do aktualnych potrzeb osób uprawnionych.


W „mieszkaniowej” części regulaminu powinny znaleźć się więc postanowienia dotyczące w szczególności:

  • celów mieszkaniowych realizowanych z zfśs w danym zakładzie w formie bezzwrotnej i zwrotnej,
  • zasad i trybu ubiegania się o pomoc mieszkaniową,
  • zasad i trybu rozpatrywania wniosków o pomoc mieszkaniową (zarówno w formie pożyczki, jak i pomocy bezzwrotnej),
  • warunków przyznawania zwrotnej pomocy mieszkaniowej (m. in. rodzaje i wysokość pożyczek, częstotliwość ich przyznawania, cele pomocy, problem oprocentowania i wysokość ewentualnych odsetek od pożyczek, sposób zabezpieczenia spłaty pożyczek, tryb ściągania zadłużenia w przypadku niespłacania pożyczek, zmiany miejsca zamieszkania lub niewypłacalności pożyczkobiorcy, zasady umarzania części lub całości udzielonej pożyczki, warunki zawieszania spłaty pożyczki, okoliczności powodujące natychmiastową wymagalność spłaty udzielonej pożyczki lub pomocy bezzwrotnej, zasady dokumentowania wniosków o pożyczki dużej wartości, maksymalną i minimalną wysokość pomocy; zasady udzielania pożyczek na ten sam cel dla współmałżonków zatrudnionych u tego samego pracodawcy).

Problem nieodpłatności albo oprocentowania pożyczek mieszkaniowych nie jest rozstrzygnięty przez przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. O tym, czy pożyczki mieszkaniowe będą oprocentowane i w jakiej wysokości będą pobierane odsetki – decydują zapisy regulaminowe. Nie ma ustawowego wymogu oprocentowania zwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe i w związku z tym, jest to przedmiot regulacji na poziomie zakładu.

Trzeba pamiętać, że zgodnie z ustawową definicją działalności socjalnej świadczenia finansowane z funduszu świadczeń socjalnych, w tym na cele mieszkaniowe, mają co do zasady charakter pomocy socjalnej.

Celem udzielania pomocy na cele mieszkaniowe nie jest więc pozyskiwanie dodatkowych dochodów dla funduszu, ale uzupełnianie finansowania występujących potrzeb mieszkaniowych pracowników i byłych pracowników – emerytów i rencistów.

Potrącenia z wynagrodzenia za pracę >>

Pomoc bezzwrotna lub w formie pożyczki

Pomoc bezzwrotna to rodzaj specjalnej zapomogi, na której udzielanie decydują się pracodawcy zatrudniający pracowników sygnalizujących problemy mieszkaniowe (brak własnego mieszkania, bieżące problemy związane z regulowaniem należności z tytułu utrzymania mieszkania) i których jednocześnie sytuacja dochodowa (utrzymująca się przez dłuższy okres wyjątkowo trudna sytuacja materialna pracownika, niekiedy uwarunkowana bezrobociem współmałżonka, wielodzietnością, niepełnosprawnością lub chorobą członków rodziny i niskimi zarobkami itp.) powoduje, że nie jest on w stanie obsługiwać pomocy w formie pożyczki.

Zapomogi mieszkaniowe mogą być wypłacane z przeznaczeniem na konkretny cel, np. spłatę kredytu mieszkaniowego lub zadłużenia z tytułu niemożności wnoszenia opłat za korzystanie z mieszkania. Biorąc pod uwagę przeznaczenie i wysokość udzielanej pomocy bezzwrotnej (najczęściej wyższa niż zwykła zapomoga) na dany cel mieszkaniowy – jej udzielenie powinna poprzedzać szczegółowa analiza sytuacji faktycznej i udokumentowanie występujących potrzeb mieszkaniowych lub braku możliwości realizacji tych potrzeb. Chodzi tutaj zarówno o potrzebę udokumentowania np. zaistniałego zadłużenia w spółdzielni mieszkaniowej, jak również udokumentowanie sytuacji dochodowej osoby ubiegającej się o pomoc zakładu. Jednak samo oświadczenie pracownika wydaje się niewystarczające.

Pożyczki z zfśs mogą być przeznaczone m.in. na następujące cele mieszkaniowe:

  • budowę lokalu mieszkalnego w domu wielorodzinnnym lub budowę domu jednorodzinnego,
  • zakup lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego od spółdzielni mieszkaniowej, firmy developerskiej czy od osoby fizycznej,
  • modernizację i przebudowę pomieszczeń niemieszkalnych na lokal mieszkalny (adaptacja),
  • przystosowanie mieszkania lub domu do potrzeb osób niepełnosprawnych, uzupełnienie wkładu budowlanego w spółdzielniach mieszkaniowych,
  • wykup zajmowanych lokali mieszkalnych na własność lub przekształcenie prawa do lokalu,
  • remont i modernizację mieszkania lub domu.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

REKLAMA

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA