REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenia składkowe emerytów i rencistów

Bartłomiej Sikora

REKLAMA

Do końca lutego emeryci i renciści muszą poinformować ZUS o konkretnej wysokości przychodu osiągniętego w poprzednim roku, przedstawiając ZUS zaświadczenie wystawione przez płatnika składek.

Przepisy z zakresu prawa pracy, jak również z zakresu ubezpieczeń społecznych nie przewidują żadnych ograniczeń czy zakazów dotyczących zatrudniania emerytów i rencistów. Osiągnięty przez emeryta lub rencistę przychód z tytułu zawarcia takiej umowy może mieć jednak wpływ na zawieszenie lub zmniejszenie pobieranego przez niego świadczenia.

Autopromocja

Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę

Zatrudnienie emeryta lub rencisty na podstawie umowy o pracę jest najmniej korzystną formą zatrudnienia. Bez względu na to, czy dana osoba jest emerytem czy też rencistą, jako pracownik podlega ubezpieczeniom społecznym w pełnym zakresie.

Oznacza to, że emeryt lub rencista z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę podlega obowiązkowo ubezpieczeniom:

 • emerytalnemu,
 • rentowym,
 • chorobowemu,
 • wypadkowemu,
 • zdrowotnemu.

Czy można wycofać wniosek o emeryturę >>

Należy jednak podkreślić, że jeżeli emeryt lub rencista ma ukończone odpowiednio – 55 lat kobieta i 60 lat mężczyzna – brak jest obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (art. 104b ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz art. 9b ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatrudnienie na podstawie umowy-zlecenia

W sytuacji gdy umowa-zlecenie lub umowa o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym mają zastosowanie przepisy dotyczące zlecenia, jest dla emeryta/rencisty jedynym tytułem do ubezpieczenia, podobnie jak w przypadku umowy o pracę, uprawnienia emerytalne nie mają wpływu na podleganie przez zleceniobiorcę ubezpieczeniom społecznym.

Oznacza to, że zatrudnionego na podstawie umowy-zlecenia obowiązkowe dla emeryta/rencisty są ubezpieczenia:

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023
 • emerytalne,
 • rentowe,
 • wypadkowe,
 • zdrowotne.

WAŻNE!

Od 1 stycznia 2010 r. ubezpieczenie wypadkowe jest obowiązkowe dla wszystkich zleceniobiorców, niezależnie od miejsca wykonywania czynności w ramach umowy-zlecenia.


Ubezpieczenia chorobowe są dla emeryta/rencisty świadczącego pracę na podstawie umowy-zlecenia dobrowolne.

Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy emeryt lub rencista posiada kilka umów-zleceń. W takim przypadku podlega on obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu najwcześniej zawartej umowy, z tytułu kolejnych – ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dobrowolne.

WAŻNE!

Niezależnie od tego, czy umowa-zlecenia stanowi tytuł do obowiązkowych czy też dobrowolnych ubezpieczeń emerytalno-rentowych, należy od niej obowiązkowo odprowadzić składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Należy pamiętać również o tym, że jeżeli emeryt/rencista zawrze umowę-zlecenia z własnym pracodawcą, od tej umowy obowiązkowo odprowadzane są składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Jeżeli emeryt/rencista jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę i jednocześnie wykonuje pracę na podstawie umowy-zlecenia (nie u własnego pracodawcy), nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, nawet jeżeli wynagrodzenie z umowy o pracę jest niższe niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2010 r. – 1317 zł). Jest to wyjątek od powszechnie obowiązującej zasady, zgodnie z którą, jeżeli dana osoba wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę, za wynagrodzeniem niższym niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę, to w przypadku podjęcia pracy na podstawie umowy-zlecenia u podmiotu innego niż jej pracodawca, podlega obowiązkowo składkom na ubezpieczenie społeczne. Należy podkreślić, że niezależnie od powyższych uregulowań w każdym przypadku zarówno od umowy o pracę, jak i od umowy-zlecenia należy obowiązkowo odprowadzić składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Zatrudnienie na podstawie umowy o dzieło

Najbardziej opłacalną formą zatrudnienia emeryta lub rencisty jest zawarcie z nim umowy o dzieło. Umowa o dzieło nie powoduje bowiem obowiązku ubezpieczenia społecznego i ubezpieczenia zdrowotnego. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że jeżeli emeryt lub rencista zawrze umowę o dzieło z własnym pracodawcą, to przychód z umowy o dzieło jest traktowany jak przychód uzyskany z tytułu stosunku pracy. Oznacza to, że od umowy o dzieło w takiej sytuacji muszą zostać obowiązkowo odprowadzone składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne jak za pracownika.

Kiedy trzeba rozwiązać stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę >>

Zgłoszenie do ZUS i powiadomienie

W przypadku obowiązkowych ubezpieczeń płatnik powinien dokonać zgłoszenia emeryta lub rencisty do tych ubezpieczeń w terminie 7 dni od dnia powstania obowiązku ubezpieczeń, natomiast przy dobrowolnych ubezpieczeniach termin nie został określony (można to uczynić w każdym czasie).

Autopromocja

Po zakończeniu roku kalendarzowego do końca lutego emeryci i renciści muszą poinformować ZUS o konkretnej wysokości przychodu osiągniętego w poprzednim roku, przedstawiając ZUS zaświadczenie wystawione przez płatnika składek lub oświadczenie (w sytuacji gdy sami opłacają za siebie składki). Osiągnięty przez emeryta lub rencistę przychód wpływa bowiem na prawo do jego świadczenia (zawieszenie lub zmniejszenie emerytury lub renty).

Zaświadczenia lub oświadczenia o wysokości przychodu nie muszą dostarczać do ZUS osoby, których:

 • świadczenia nie podlegają zawieszeniu i zmniejszeniu (tj. osoby, które ukończyły powszechny wiek emerytalny – 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn),
 • emeryci i renciści wykonujący działalność niepodlegającą obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Okres ochronny po macierzyńskim

  Czy jest okres ochronny po macierzyńskim? Czy po powrocie z macierzyńskiego pracodawca może zwolnić pracownicę? Jak zapewnić sobie ochronę przed zwolnieniem?

  Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2024 r. Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia pracownika?

  1 stycznia 2024 r. zmieni się nie tylko wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmianie ulegnie także sposób obliczania wysokości wynagrodzenia pracownika w celu porównania z wysokością minimalnego wynagrodzenia. Od tego dnia do wysokości wynagrodzenia pracownika nie będzie można wliczyć dodatku za szczególne warunki pracy.

  Stres w pracy. Pięć sposobów na jego ograniczenie

  Stres w pracy jest nieuniknionym elementem życia zawodowego. Jego występowanie w optymalnych dawkach bywa nawet wskazane dla organizmu. Problem pojawia się wtedy, gdy osiąga on poziomy skrajne i zniechęca pracownika do angażowania się w pracę. 

  Jak być liderem przyszłości? Ekspert: Skup się na swoim potencjale i naturalnych cechach.

  Współczesny świat jest pełen wyzwań. Czujemy presję dynamicznie rozwijających się technologii, zmieniających się oczekiwań młodszych pokoleń pracowników i nieprzewidywalnych zdarzeń, takich jak pandemie. Do tego dochodzi niestabilność ekonomiczna i polityczna. W takim środowisku liderzy muszą być elastyczni, dostosowywać się i poszukiwać nowych, często niestandardowych rozwiązań. Jednak czy są gotowi podjąć to wyzwanie? Jak sprostać oczekiwaniom współczesnego świata i stać się liderem przyszłości?

  REKLAMA

  Polska na drugim miejscu w UE z najniższym bezrobociem. Według Eurostatu stopa bezrobocia w październiku 2023 r. wyniosła 2,8 proc

  Październik 2023 r. był kolejnym dobrym miesiącem na rynku pracy w Polsce. Z danych Eurostatu wynika, że ze stopą bezrobocia równą 2,8 proc. znajdujemy się w czołówce państw z najniższym wskaźnikiem bezrobocia w Unii Europejskiej. Nadal wypadamy znacznie lepiej niż średnia unijna wynosząca 6 proc.

  Szkolenia dla bezrobotnych. Można dostać nawet 21584 zł dofinansowania

  Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia! 

  Premia świąteczna w tym roku zaskoczy pracowników? Pracodawcy planują wręczyć nawet ponad 500 zł

  W tym roku pracodawcy nie będą oszczędzać na premiach świątecznych? Ponad 500 zł premii chce wypłacić swojemu pracownikowi w tym roku 30 proc. firm. Dodatkowo prawie połowa pracodawców będzie organizować firmowe wigilie. 

  Benefity świąteczne 2024 – przedsiębiorcy będą najbardziej hojni od lat

  Rekordowo dużo firm planuje świąteczne premie dla pracowników. Deklaruje tak ponad połowa pracodawców (51 proc.). Wzrost liczby przedsiębiorców, którzy w tym okresie planują takie premie obserwujemy od 3 lat i może wiązać się to z inflacją i presją płacową. Od zakończenia pandemii rośnie też odsetek firm, które będą organizować spotkania wigilijne – takie wnioski płyną z badania, które wśród 1000 pracodawców przeprowadził Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Gfk. 

  REKLAMA

  4 grudnia - Barbórka. Co z przyszłością górników?

  W dniu 4 grudnia obchodzona jest Barbórka, to ważne tradycyjne święto dla górników i innych osób wykonujących  zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. To święto przypada w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki trudnej pracy wykonywanej m.in. przez górników, marynarzy, architektów, kowali, kamieniarzy, dzwonników, kucharzy. Jaka jest przyszłość górników w związku z trwającym w Polsce procesem dekarbonizacji i przechodzenia na tzw. zieloną energię? Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w odbywającej się właśnie w Dubaju konferencji klimatycznej COP28.

  Legitymacja emeryta i rencisty w telefonie. Chcesz mieć plastikową legitymację w portfelu? Musisz złożyć wniosek

  Od początku 2023 roku emeryci i renciści mogą pobrać na swoje smartfony legitymację emeryta-rencisty w formie elektronicznej (mLegitymacja). Z tej możliwości skorzystało dotąd ponad 588 tys. osób. Legitymacja dostępna jest w telefonie dzięki bezpłatnej aplikacji mObywatel. Legitymacja ta potwierdza m.in. prawo do świadczeń zdrowotnych, czy ulg, np. ze zniżek na bilety komunikacyjne. Oczywiście można mieć również legitymację plastikową - ale trzeba w tym celu złożyć specjalny wniosek.

  REKLAMA