REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rola OHP w procesie zatrudnienia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Nowowiejska-Jamrozik Agnieszka

REKLAMA

Należy pamiętać, że Ochotnicze Hufce Pracy nie są organami prowadzącymi szkoły. Tym samym działają na zasadzie dobrowolności uczestniczenia w działaniach podejmowanych przez OHP.

Ochotnicze Hufce Pracy na mocy ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (zwanej dalej ustawą) są instytucją rynku pracy. Ich głównym celem jest pomoc najsłabszym grupom społecznym przez stwarzanie warunków rozwoju, aktywizację zawodową, łagodzenie skutków bezrobocia czy wychodzenie z niego. Ponadto do ich zadań należy zapewnianie warunków do kształcenia ogólnego i zawodowego, a także do podwyższania kwalifikacji czy przekwalifikowania.

REKLAMA

Autopromocja

Wynagrodzenie pracowników młodocianych>>

Powyższe zadania są realizowane przez:

  • wdrażanie programów profilaktycznych, wychowawczych i resocjalizacyjnych,
  • udzielanie porad,
  • udostępnianie informacji o rynku,
  • realizację wniosków pracodawców o zawarcie umowy o refundację kosztów zatrudnienia młodocianych,
  • współpracę z urzędami pracy, jednostkami samorządu terytorialnego i organizacjami państwowymi czy pozarządowymi.

Działania OHP

OHP wykonują zadania państwa w zakresie zatrudnienia oraz przeciwdziałania marginalizacji i wykluczeniu społecznemu młodzieży, a także w zakresie jej kształcenia i wychowania (art. 12 ustawy oraz art. 69 ustawy o szkolnictwie wyższym).

Zatrudnianie niepełnoletnich>>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W zakresie kształcenia i wychowania młodzieży OHP w szczególności prowadzą działania mające na celu:

  • umożliwienie młodzieży, która nie ukończyła szkoły podstawowej lub gimnazjum albo nie kontynuuje nauki po ukończeniu tych szkół, zdobycia kwalifikacji zawodowych oraz uzupełnienia wykształcenia podstawowego lub gimnazjalnego,
  • umożliwienie młodzieży uzupełnienia ponadgimnazjalnego wykształcenia ogólnego i zawodowego.

Wiąże się to m.in. z organizacją rekrutacji młodzieży do OHP, z prowadzeniem działalności edukacyjno-szkoleniowej, z kierowaniem w porozumieniu z kuratorami oświaty i organami prowadzącymi szkoły uczestników OHP do szkół i placówek, o których mowa w przepisach o systemie oświaty.


W zakresie zatrudnienia oraz przeciwdziałania marginalizacji i wykluczeniu społecznemu młodzieży OHP prowadzą w szczególności:

  • pośrednictwo pracy, z wyłączeniem działań przewidzianych dla sieci EURES, oraz organizują zatrudnianie dla:

– młodzieży w wieku powyżej 15 lat, która nie ukończyła szkoły podstawowej lub gimnazjum albo nie kontynuuje nauki po ukończeniu tych szkół,

– bezrobotnych do 25. roku życia,

– uczniów i studentów,

  • poradnictwo zawodowe dla młodzieży oraz mobilne centra informacji zawodowej,
  • inicjują międzynarodową współpracę i wymianę młodzieży,
  • refundują koszty poniesione przez pracodawcę na wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne młodocianych pracowników, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego w ramach szkoleń ogólnych w rozumieniu przepisów o dopuszczalności pomocy publicznej dla przedsiębiorców.

Zakres podmiotowy

Ochotnicze Hufce Pracy, jak sama nazwa wskazuje, działają na zasadzie dobrowolności, a zatem nie może być żadnego przymusu skierowania młodego człowieka do uczestnictwa w OHP. Realizują one zadania na rzecz młodzieży powyżej 15. roku życia i bezrobotnych do 25. roku życia.

Ochotnicze hufce pracy (OHP)>>

Zadania związane ze zdobyciem wykształcenia podstawowego skierowane są do młodzieży w wieku objętym obowiązkiem nauczania, tj. 15–18 lat.

Młodzież objęta opieką OHP, która ukończyła 15 lat najpóźniej w dniu rozpoczęcia zajęć dydaktyczno-wychowawczych, może uczęszczać do szkół dla dorosłych, jeżeli ma opóźnienie w cyklu kształcenia i nie rokuje ukończenia szkoły podstawowej lub gimnazjum dla dzieci i młodzieży albo ma uwarunkowania psychofizyczne lub trudną sytuację życiową ograniczającą możliwość nauki w szkole (art. 12 ust. 4 ustawy).

WAŻNE!

Ochotnicze Hufce Pracy nie są organami prowadzącymi szkoły.

OHP są zobowiązane do współpracy z samorządem lokalnym w sprawach związanych z kształceniem na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 9 listopada 2004 r. w sprawie sposobu organizacji uzupełnienia wykształcenia ogólnego młodzieży w OHP oraz zdobywania przez nią kwalifikacji zawodowych.


Działania związane z aktywizacją zawodową, pośrednictwem pracy kierowane są do osób w wieku powyżej 15 lat i do 25 lat. Przy czym pośrednictwo przy wyjazdach zagranicznych oferowane jest jedynie osobom pełnoletnim.

Aby znaleźć pracę za pośrednictwem OHP, należy się zarejestrować w Młodzieżowym Biurze Pracy i wypełnić tam ankietę, do czego niezbędne jest posiadanie dowodu osobistego albo legitymacji i numeru PESEL. Rejestracja uprawnia do korzystania z ofert pracy OHP. Jeśli oferta spełnia oczekiwania osoby poszukującej pracy, otrzymuje ona skierowanie do danego pracodawcy.

Korzyści dla pracodawców

REKLAMA

Pracodawcy korzystający z pracowników zatrudnionych za pośrednictwem OHP mogą otrzymać zwrot kosztów poniesionych na wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne młodocianych pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego z uwzględnieniem wykazu zawodów, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 15 ustawy o promocji zatrudnienia. Dofinansowanie jest możliwe do wysokości najniższych stawek określonych w odrębnych przepisach (rozporządzenie MPiPS z 26 kwietnia 2007 r. w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom – DzU nr 77, poz. 518) obowiązujących w okresie, za który jest dokonywana refundacja na podstawie umowy zawartej z pracodawcą lub organizacją zrzeszającą pracodawców.

Pracodawcy mogą także otrzymać zwrot kosztów kształcenia pod warunkiem, że młodociany uzyska kwalifikacje potwierdzone m.in. dyplomem lub świadectwem (co odbywa się w drodze decyzji administracyjnej). W zakresie innych kosztów subwencja oświatowa i samorząd terytorialny pokrywają koszty kształcenia ogólnego i koszty kształcenia teoretycznego zawodowego w postaci turnusów zawodowych. Pracodawca pokrywa jednak koszty pierwszego egzaminu zawodowego.

Inne rodzaje pomocy

Oprócz tych podstawowych zadań Ochotniczych Hufców Pracy związanych z przygotowaniem do wejścia na rynek pracy oraz z zatrudnianiem i kształceniem młodzieży hufce prowadzą wiele działań wychowawczych i terapeutycznych. Tu główną rolę pełnią Ośrodki Szkolenia i Wychowania realizujące programy wychowawcze czy zapewniające całodobową opiekę wychowawczą oraz Hufce Pracy, które organizują różne formy spędzania wolnego czasu, m.in. imprezy sportowe oraz kulturalno-oświatowe, a także prowadzą świetlice środowiskowe oraz warsztaty wychowawczo-terapeutyczne.

Podstawa prawna:

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

REKLAMA

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

REKLAMA

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia przez GUS wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w pierwszym kwartale bieżącego roku. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

REKLAMA