Odpowiedzialność za powierzone mienie do zwrotu lub do wyliczenia się
REKLAMA
Odpowiedzialność za powierzone mienie do zwrotu lub do wyliczenia się - Ponosi ją pracownik w pełnej wysokości w przypadku powierzenia mu w szczególności:
w pieniędzy, papierów wartościowych lub kosztowności,
w narzędzi i instrumentów lub podobnych przedmiotów, a także środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego.
Możliwość zwolnienia się z odpowiedzialności może mieć miejsce jedynie w przypadku wykazania, że szkoda powstała z przyczyn niezależnych od pracownika, a w szczególności wskutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia.
Odpowiedzialność na tych samych zasadach ponoszą również pracownicy, którzy przyjęli wspólną odpowiedzialność materialną za mienie powierzone im łącznie z obowiązkiem wyliczenia się. Podstawą łącznego powierzenia mienia jest zawsze umowa o współodpowiedzialności materialnej, która musi być zawarta na piśmie. W tym przypadku zakres odpowiedzialności każdego pracownika powinien być ściśle określony w umowie, chyba że zostanie wykazane, że szkoda w całości lub w części została spowodowana przez niektórych pracowników. Za całość szkody lub za stosowną jej część odpowiadają tylko sprawcy szkody. Umowa o wspólnej odpowiedzialności materialnej może być zawarta, jeżeli na przyjęcie tej odpowiedzialności wyrażają zgodę wszyscy pracownicy zatrudnieni w miejscu powierzenia mienia. Pracodawca jest obowiązany zapewnić osobom objętym tą kategorią odpowiedzialności możliwość sprawowania nadzoru nad powierzonym mieniem, przez swobodny do niego dostęp, w czasie wykonywania przez nich pracy lub określonych czynności w miejscu powierzenia mienia. Każda zmiana w składzie pracowników objętych wspólną odpowiedzialnością materialną wymaga zawarcia nowej umowy.
Wysokość odszkodowania za szkody w mieniu powierzonym pracownikowi ponoszącemu odpowiedzialność materialną obniża się stosownie, gdy sprawowanie nadzoru nad tym mieniem jest utrudnione, a w szczególności, gdy mienie znajduje się:
- w pomieszczeniach, do których ze względu na potrzeby prawidłowej obsługi konsumentów (interesantów) mają dostęp również pracownicy innych działów albo inne osoby, a zwłaszcza w placówkach handlowych, w których nabywcy mają swobodny dostęp do towarów, oraz gdy przyjmowanie towarów odbywa się bez przerywania obsługi nabywców,
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat