| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Urlopy pracownicze > Czy można przesunąć termin urlopu wypoczynkowego? (art.164)

Czy można przesunąć termin urlopu wypoczynkowego? (art.164)

Urlop wypoczynkowy powinien być udzielany zgodnie z planem urlopów lub porozumieniem miedzy pracodawcą, a pracownikiem. W określonych sytuacjach może dojść do przesunięcia terminu urlopu.

Przesunięcie terminu urlopu może nastąpić na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami. Przesunięcie urlopu wypoczynkowego na wniosek pracownika musi być uzasadnione ważnymi przyczynami.

Pracownik może złożyć wniosek o przesunięcie terminu całego urlopu lub tylko części urlopu wypoczynkowego. Faktycznie wniosek pracownika o przesunięcie urlopu będzie wnioskiem o podział urlopu.

Zobacz: Urlop powinien być udzielny zgodnie z planem (art. 163)

Przesunięcie terminu urlopu jest także dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy. Szczególnymi przyczynami, które mogą spowodować przesuniecie terminu urlopu są na przykład awaria, realizacja pilne zamówienia, czyli wszystkie zdarzenia, w których nieobecność pracownika w zakładzie pracy jest niezbędna.

Przepisy prawa pracy nie przewidują wprost obowiązku zwrotu pracownikowi poniesionych przez niego wydatków na wypoczynek. Pracodawca powinien zwrócić koszty wyjazdu pracownikowi w razie odwołania go z urlopu. Analogicznie przepisy te stosuje się do sytuacji przesunięcia terminu urlopu. Pracodawca powinien pokryć koszty związane bezpośrednio z przesunięciem terminu urlopu.

Zobacz serwis: Urlopy

Podstawa prawna: Art.164 Kodeksu pracy

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przepisy prawa pracy nie przewidują wprost obowiązku zwrotu pracownikowi poniesionych przez niego wydatków na wypoczynek.
Przepisy prawa pracy nie przewidują wprost obowiązku zwrotu pracownikowi poniesionych przez niego wydatków na wypoczynek.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »