reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Obowiązek informowania zakładowej organizacji związkowej o wypowiedzeniu umowy (art. 38)

Obowiązek informowania zakładowej organizacji związkowej o wypowiedzeniu umowy (art. 38)

Jeżeli na terenie danego zakładu działa organizacja związkowa zrzeszająca pracowników, to pracodawca bardzo często musi liczyć się z jej zdaniem, często też wiele działań uzależnionych jest od jej zgody.

Zawarty w omawianym artykule obowiązek pracodawcy zawiadomienia na piśmie zakładowej organizacji związkowej o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę obejmuje tylko zamiar wypowiedzenia umowy zawartej na czas nie określony, a więc nie istnieje wówczas, gdy pracodawca zamierza wypowiedzieć umowę innego rodzaju (na okres próbny, na czas określony czy na czas wykonania określonej pracy). Ponadto dotyczy tylko tego pracownika, który jest członkiem organizacji związkowej lub który - nie będąc zrzeszonym w związku zawodowym - zwrócił się do związku o obronę jego praw pracowniczych. Ponadto, pracodawca zawiadamiając organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia umowy musi podać przyczyny uzasadniające takie wypowiedzenie. Nie ma w tym nic dziwnego, również samo rozwiązanie umowy na czas nie określony wymaga uzasadnienia.

Zobacz: Zwolnienie na poszukiwanie pracy (art. 37)

Co się dzieje po zawiadomieniu?

Kiedy już pracodawca zawiadomi organizację o planowanym zwolnieniu danego pracownika wraz z uzasadnieniem, musi poczekać 5 dni na ewentualną odpowiedź. Zakładowa organizacja związkowa ma bowiem prawo w ciągu 5 dni złożyć pisemne zastrzeżenia do planowanego zwolnienia, jeżeli nie zgadza się z motywami pracodawca i uważa zwolnienie za nieuzasadnione.
Pomimo iż pracodawca ma obowiązek zawiadomienia organizacji o zwolnieniu, nie ma obowiązku postąpić zgodnie z wolą takiej organizacji. Jeżeli zatem związek zawodowy stwierdzi, że zwolnienie jest nieuzasadnione, to pracodawca nie musi uznać tak samo. Kodeks pracy nakłada na niego tylko obowiązek poinformowania związku zawodowego, ale już sama decyzja to tylko i wyłącznie wola pracodawcy.

Zobacz serwis: Urlopy

 Należy także pamiętać, że organizacja związkowa nie ma obowiązku wyrażania swojego zdania. Pracodawca wypełnia tylko swój kodeksowy obowiązek, zawiadamiając o zwolnieniu organizację.

Podstawa prawna: art. 38 Kodeksu pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Należy także pamiętać, że organizacja związkowa nie ma obowiązku wyrażania swojego zdania. Pracodawca wypełnia tylko swój kodeksowy obowiązek, zawiadamiając o zwolnieniu organizację.
Należy także pamiętać, że organizacja związkowa nie ma obowiązku wyrażania swojego zdania. Pracodawca wypełnia tylko swój kodeksowy obowiązek, zawiadamiając o zwolnieniu organizację.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Pundyk-Glet

dr nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama