REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rewolucja na rynku pracy, dot. milionów pracujących

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Rewolucja na rynku pracy, dot. milionów pracujących
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

To pierwszy w historii unijny akt prawny regulujący zarządzanie algorytmiczne w miejscu pracy i ustanawiający minimalne unijne normy w celu poprawy warunków pracy milionów pracowników platform w UE. Dyrektywa w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych - zmieni rynek pracy! To wręcz rewolucja na rynku pracy, dot. milionów pracujących. W całej UE ponad 28 mln osób pracuje dla platform cyfrowych.
rozwiń >

Czym jest praca platformowa?

Praca platformowa to forma zatrudnienia, w ramach której organizacje lub osoby używają platformy internetowej, by dotrzeć do innych organizacji lub osób w celu rozwiązania konkretnych problemów lub wykonania konkretnych usług w zamian za opłatę. To sposób łączenia podaży z popytem i pracą ludzką. Za pośrednictwem platform cyfrowych (jednej lub kilku) pracuje dziś w UE ponad 28 mln osób. W 2025 r. liczba ta ma sięgnąć 43 mln.

Autopromocja

Rada UE zatwierdza porozumienie w sprawie nowych przepisów mających poprawić warunki pracy pracowników platformowych

Można powiedzieć, że wreszcie! Proces trwa już 3 lata! W dniu 11 marca 2024 r. na posiedzeniu Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów (EPSCO) w Brukseli przyjęto dyrektywę w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych, a konkretnie zatwierdzono porozumienie w sprawie nowych przepisów mających poprawić warunki pracy pracowników platformowych. 

Komisja zaproponowała wspomniane przepisy 9 grudnia 2021 r. Na posiedzeniu 12 czerwca 2023 r. ministrowie pracy i spraw społecznych uzgodnili podejście ogólne Rady. 11 lipca 2023 r. rozpoczęły się negocjacje z Parlamentem Europejskim, a 8 lutego 2024 r. zakończyły się one porozumieniem. Uszczegóławiając, w dniu 11 marca 2024 r. unijni ministrowie pracy i spraw społecznych zatwierdzili dziś wstępne porozumienie prezydencji Rady i negocjatorów Parlamentu Europejskiego z 8 lutego 2024 r. w sprawie dyrektywy o pracy za pośrednictwem platform. Unijny akt prawny ma poprawić warunki pracy i uregulować stosowanie algorytmów przez platformy cyfrowe.

Polska pozytywnie ocenia dyrektywę w sprawie pracowników platformowych - ochrona jest potrzebna

To bardzo dobra wiadomość dla milionów osób pracujących za pośrednictwem cyfrowych platform pracy w Unii Europejskiej (…) Nowe technologie powinny być szansą, a nie zagrożeniem, zarówno dla gospodarki jak i pracowników wskazuje Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa resortu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

O sytuacji pracowników platformowych nie będą decydowały zautomatyzowane systemy, w tym sztuczna inteligencja, a człowiek - to bardzo ważne!

Dyrektywa zwiększy przejrzystość stosowania algorytmów w zarządzaniu zasobami ludzkimi: zautomatyzowane systemy będą monitorowane przez wykwalifikowany personel, a pracownicy będą mogli kwestionować zautomatyzowane decyzje. Pomoże też prawidłowo określać status zatrudnienia osób pracujących dla platform, a tym samym pozwoli im korzystać ze stosownych praw pracowniczych. Zakazuje ono również stosowania takich systemów, po to by przetwarzać niektóre rodzaje danych osobowych osób wykonujących pracę za pośrednictwem platform (np. danych biometrycznych czy danych o stanie emocjonalnym lub psychicznym).

Domniemanie istnienia stosunku pracy

Jak podaje Rada ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów (EPSCO): główne elementy kompromisu dotyczą domniemania prawnego, które pomoże określać prawidłowy status zatrudnienia osób pracujących dla platform cyfrowych:

Ważne
PRAWNE DOMNIEMANIE ISTNIENIA PLATFORMOWEGO STOSUNKU PRACY
  • państwa członkowskie ustanowią w swoich systemach prawnych prawne domniemanie zatrudnienia, które będzie powstawać w przypadku stwierdzenia faktów wskazujących na kontrolę i kierownictwo
  • fakty te będzie się ustalać na podstawie prawa krajowego i układów zbiorowych, z uwzględnieniem orzecznictwa UE
  • osoby pracujące dla platform cyfrowych, ich przedstawiciele lub organy krajowe będą mogli powoływać się na to domniemanie i twierdzić, że zostały one nieprawidłowo sklasyfikowane
  • do platformy będzie należało udowodnienie, że stosunek pracy nie istnieje.

Domniemanie istnienia stosunku pracy - nie ma, ale będzie - jednak nie dla wszystkich! 

Aktualnie w polskim prawie pracy, przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. To są niezbędne przesłanki, aby można było mówić o stosunku pracy, tj. pracy wykonywanej np. w ramach umowy o pracę, a nie umów cywilnoprawnych - zlecenia, działa czy pracy w ramach B2B lub samozatrudnienia. Aktualnie w Kodeksie pracy istnieje przepis, który wskazuje, że zatrudnienie w warunkach określonych wyżej jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy. Nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy, o których mowa wyżej.

Ważne
O rodzaju zawartej umowy rozstrzyga przede wszystkim zgodna wola stron, a następnie sposób jej wykonywania. W razie ustalenia, iż zawarta przez strony umowa wykazuje cechy wspólne dla umowy o pracę i umowy prawa cywilnego z jednakowym ich nasileniem, rozstrzygająca o jej typie powinna być in concreto wola stron.

Aktualne przepisy w KP nie stwarzają domniemania prawnego zawarcia umowy o pracę. Sąd Najwyższy stwierdził, że przepis art. 22 § 11 KP nie stwarza prawnego domniemania zawarcia umowy o pracę. Pogląd powyższy został powtórzony w wyroku SN z 9 grudnia 1999 r. (I PKN 432/99) "przepis art. 22 § 11 KP nie wprowadza domniemania prawnego ani fikcji prawnej zawarcia umowy o pracę".

TO BĘDZIE PRAWDZIWE WYZWANIE OPRACOWAĆ PRZEPISY DLA PRACOWNIKÓW PLATFORMOWYCH W TYM ZAKRESIE!

Od kiedy będzie obowiązywała dyrektywa w sprawie platform? Ile Polska ma czasu na ustanowienie nowych przepisów?

Uzgodniony tekst zostanie teraz zredagowany we wszystkich językach urzędowych i formalne przyjęty. Od tego momentu państwa członkowskie będą miały dwa lata na przeniesienie przepisów dyrektywy do prawa krajowego. Wydaje się więc, że w 2025 czy w 2026 r. będzie można spodziewać się polskich regulacji. My bez zbędnej zwłoki podejmiemy działania przygotowawcze do wdrożenia dyrektywy do prawa polskiego. Mając na uwadze wagę tej tematyki zainicjujemy dyskusję na wczesnym etapie prac w ramach Rady Dialogu Społecznego. Zapewni to transparentność i możliwość dyskusji w gronie partnerów społecznych. Liczę, że przyczyni się to do wypracowania optymalnych rozwiązań w zakresie swobody jaką dają nam przepisy tej dyrektywy - wskazuje Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa resortu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA