REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spory zbiorowe – czy w 2023 będą zmiany?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Spory zbiorowe – czy w 2023 będą zmiany?

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej złożyło projekt z dnia 9 lutego 2023 r. ustawy o sporach zbiorowych (nr w wykazie prac: UD408, dalej jako: projekt). Projekt zakłada zmiany w zakresie: ustalenia tego, co może być przedmiotem sporu zbiorowego, wyłonienia wspólnej reprezentatywnej organizacji związkowej, maksymalnego czasu trwania sporu zbiorowego, statusu mediatora i mediacji prewencyjnej. Celem ustawodawcy są bardziej transparentne zasady rozwiązywania sporów zbiorowych.

Czym będzie spór zbiorowy?

Projektodawca zakłada likwidację zamkniętego katalogu w zakresie określenia przedmiotu sporu zbiorowego. Proponuje szeroką definicję sporu zbiorowego, tj. spór osób wykonujących pracę zarobkową z pracodawcą lub pracodawcami o zbiorowe prawa lub wolności związkowe, a także o zawodowe, ekonomiczne lub socjalne zbiorowe interesy lub prawa, związane z wykonywaniem pracy. 

REKLAMA

Autopromocja

Dotychczasowe przepisy określają konkretnie, że spór zbiorowy pracowników z pracodawcą lub pracodawcami może dotyczyć:

1) warunków pracy

2) warunków płac

3) warunków świadczeń socjalnych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4) praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych.

Projektodawca chce więc odejść od enumeratywnego i sztywnego określenia tego w jakich przypadkach można wszczynać spór zbiorowy, prowadzić rokowania, arbitraż, mediację czy strajk. Jak wskazuje spory często wszczynane są we wszelkich sprawach, które dotyczą zbiorowych praw i interesów pracowników. W praktyce zdarza się, że interpretacja zakresu przedmiotu sporu przyjmowana przez strony jest odmienna co stwarza problemy i „starcia” związkowców z pracodawcami już na początku negocjacji i rozmów. 

Wyłanianie wspólnej reprezentacji organizacji związkowych

Aktualnie obowiązujące przepisy dają możliwość występowania ze sporem zbiorowym przeciwko pracodawcy każdej organizacji związkowej jaka funkcjonuje w zakładzie pracy. Nierzadko bywa tak, że spór jest prowadzony z kilkoma organizacjami jednocześnie, które to mają różne roszczenia. Nawet jeżeli uda się zawrzeć porozumienie z większością organizacji a z jedną czy z dwoma organizacjami związkowymi nie – to pracodawca nadal trwa z nimi w sporze zbiorowym. Powoduje to duże trudności praktyczne i organizacji. Projektodawca proponuje więc nałożyć na organizacje związkowe obowiązek wyłonienia wspólnej reprezentatywnej organizacji związkowej. 

W tym kontekście proponuje się zastosowanie standardów, przewidzianych w odniesieniu do wyłaniania reprezentacji, które mają zastosowanie do negocjowania i zawierania układów zbiorowych pracy, wzorując się na przepisie art. 241¹⁶ ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510, 1700, 2140), tzn. wprowadzenie trybu powiadamiania o zgłoszonych żądaniach pozostałych organizacji związkowych, działających u danego pracodawcy, w celu wspólnego prowadzenia rokowań; w razie braku porozumienia co do wspólnej reprezentacji – warunkiem prowadzenia rokowań będzie uczestniczenie w niej co najmniej jednej organizacji reprezentatywnej.

Ile może trwać spór zbiorowy?

Aktualnie spór zbiorowy może trwać w nieskończoność. Powoduje to sytuację, że związki zawodowe wszczynają spór i trwają w nim z pracodawcą, ponieważ nie am ustawowego limitu co do tego ile spór może trwać. Projektodawca proponuje, aby trwał maksymalnie 9 miesięcy – z możliwością dodatkowego wydłużenia o 3 miesiące. Po upływie tego czasu spór ex lege – wygaśnie. 

Udział mediatora w sporze zbiorowym

Ma dojść do dookreślenia standardów pracy mediatora, jak i trybu wpisu na listę mediatorów. Aktualne przepisy nie są wystarczająco szczegółowe w zakresie listy mediatorów funkcjonującej przy ministrze właściwym do spraw pracy.

Czym jest mediacja prewencyjna?

Jak podaje projektodawca ma być wprowadzona mediacja prewencyjna. Dotychczasowe przepisy wskazują na rokowania w celu rozwiązania sporu zbiorowego w drodze porozumienia prowadzone są wyłącznie przez strony sporu, bez udziału osób trzecich. W konsekwencji strony, przechodząc do etapu mediacji, bywają już tak mocno skonfliktowanie, że w wielu przypadkach brak jest możliwości dojścia do porozumienia. Dlatego też – w celu umożliwienia osiągnięcia porozumienia na jak najwcześniejszym etapie sporu – proponuje się wprowadzenie instytucji mediacji prewencyjnej, mającej zapobiegać eskalacji konfliktu w trakcie prowadzenia rokowań. Ma ona umożliwić stronom skorzystanie z profesjonalnej pomocy osoby dającej gwarancję bezstronności i pomagającej w osiągnięciu wcześniejszego porozumienia, co z kolei może przyczynić się do wzrostu liczby porozumień zawieranych na tym etapie sporu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA