Czy roszczenia przedawnionego można dochodzić? (art. 292)
REKLAMA
REKLAMA
Możliwość dochodzenia roszczeń ze stosunku pracy jest ograniczona. Zasadą jest, że roszczenia przedawniają się po upływie 3 lub 10 lat.
REKLAMA
Przedawnienie roszczenia ze stosunku pracy powoduje, że nie może być ono dochodzone przed sądem. roszczenie przedawnione nie wygasa, ale ulega przekształceniu w tzw. zobowiązanie naturalne. Może dochodzone wyłącznie wtedy, gdy strona, przeciwko której roszczenie przysługuje, zrzeknie się korzystania z przedawnienia.
Zobacz: Kiedy ulegają przedawnieniu roszczenia ze stosunku pracy? (art. 291)
Pracownik lub pracodawca nie będzie mógł skorzystać z przedawnienia wówczas, gdy się go zrzeknie.
Zrzeczenie się korzystania z zarzutu przedawnienia jest oświadczeniem woli prowadzącym do unicestwienia przysługującego dłużnikowi prawa do uchylenia się od zaspokojenia przedawnionego roszczenia. Nie ma przewidzianej szczególnej formy dla tego oświadczenia.
Zrzeczenie się korzystania z przedawnienia wymaga świadomego i celowego oświadczenia woli przez uprawnioną do tego stronę, że nie czyni użytku z przysługującego jej prawa uchylenia się od zaspokojenia przedawnionego roszczenia.
Zobacz serwis: Obowiązki pracodawcy i pracownika
Zrzeczenie się korzystania z zarzutu przedawnienia jest możliwe tylko w odniesieniu do roszczeń, co do których upłynął już termin przedawnienia.
Podstawa prawna: Art. 292 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat