Kiedy pracownik nie wywiązuje się z ugody o odszkodowanie? art. 121 (1)

REKLAMA
Pracownik, który swoim zachowaniem wyrządził szkodę pracodawcy może zawrzeć z nim ugodę dotyczącą sposobu naprawienia uszczerbku. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla pracownika. Ugoda daje możliwość zmniejszenia odszkodowania za szkodę wyrządzoną pracodawcy.
W przypadku niewykonania ugody przez pracownika pracodawca może wystąpić do sądu o nadanie jej klauzuli wykonalności. Sąd pracy na posiedzeniu niejawnym bada ugodę pod względem zgodności z prawem i zasadami współżycia społecznego. Nie zajmuje się badaniem całokształtu okoliczności sprawy i nie zapoznaje się z argumentami pracownika.
Zobacz: Ugoda między pracownikiem a pracodawcą o naprawienie szkody (art. 121)
Postępowanie zwykle kończy się nadaniem ugodzie klauzuli wykonalności.
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineSąd pracy odmówi nadania klauzuli wykonalności ugodzie, jeżeli ustali, że jest ona sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego.
Pracownikowi w terminie 7 dni od otrzymania postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia.
Zobacz serwis: BHP
Ugoda z nadaną klauzulą podlega wykonaniu w trybie egzekucji komorniczej.
Podstawa prawna: Art. 121 1 Kodeksu pracy
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychREKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: