Wspólna odpowiedzialność pracowników za powierzone mienie (art. 125)
REKLAMA
REKLAMA
Podstawą łącznego powierzenia mienia jest umowa o współodpowiedzialności materialnej, zawarta na piśmie przez pracowników z pracodawcą. Pracodawcy, którzy zatrudniają pracowników na stanowiskach związanych z dysponowaniem mieniem mogą oddać swoje mienia pod pieczę pracowników.
REKLAMA
Zobacz: Odpowiedzialność pracownika za powierzone mienie (art. 124)
Umowa o wspólnej odpowiedzialności materialnej, jest odrębna od umowy o pracę. Aby pracodawca mógł egzekwować od pracowników ewentualną odpowiedzialność za mienie powierzone sam musi spełnić kilka ważnych warunków. Mienie powierzone przez pracodawcę powinno być powierzone w taki sposób, aby pracownik miał możliwość wyliczenia się z niego. Powinno być należycie zabezpieczone przed możliwością kradzieży czy dostępem osób niepowołanych. Jeśli pracodawca tego nie dopilnuje nie może żądać od pracowników odszkodowania.
Umowa o wspólnej odpowiedzialności materialnej powinna być zawarta na piśmie. Umowę o wspólnej odpowiedzialności materialnej można zawrzeć z pracownikami, którzy zatrudnieni są na podstawie różnych rodzajów umów o pracę, a więc zarówno na czas nieokreślony, jak i na czas określony, na zastępstwo czy okres próbny.
Pracownicy odpowiadają w pełnej wysokości za szkodę w mieniu powierzonym.
Zobacz serwis: Zatrudnienie
Pracownicy ponoszący wspólną odpowiedzialność materialną odpowiadają w częściach określonych w umowie. W razie ustalenia, że szkoda w całości lub w części została spowodowana przez niektórych pracowników, za całość szkody lub za stosowną jej część odpowiadają tylko sprawcy szkody.
Podstawa prawna: Art. 125 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat