| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Obow. pracodawcy i pracownika > Podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika

Można zaryzykować twierdzenie, że pracodawcy dzielą się na tych, którzy ułatwiają, bądź też utrudniają pracownikowi podnoszenie kwalifikacji zawodowych, a pracownicy - na tych, którzy chętnie, bądź też niechętnie kwalifikacje zawodowe podnoszą. Zgodnie z definicją zawartą w art. 1031 § 1 Kodeksu pracy przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Zwykle w tym kontekście padają pytania o zakres uprawnień i obowiązków stron stosunku pracy w tym zakresie.

Zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracownika

Szczegółowe mechanizmy prawne regulujące zasady podnoszenia przez pracownika kwalifikacji zawodowych zostały unormowane w Kodeksie pracy w art. 1031 – 1036. Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługuje z zachowaniem prawa do wynagrodzenia:

  1. urlop szkoleniowy;
  2. zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.

Pracodawca może przyznać także pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe świadczenia dodatkowe takie jak np. opłaty za szkolenie, podręczniki, przejazd i zakwaterowanie.

Pracodawca i pracownik zobowiązani są do zawarcia pisemnej umowy określającej wzajemne prawa i obowiązki, przy czym trzeba mieć na względzie fakt, że umowa ta nie może zawierać postanowień mniej korzystnych od tych, które zostały uregulowane w Kodeksie pracy. Jeśli jednak pracodawca nie zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, nie ma obowiązku zawarcia umowy.

Zobacz także: Indywidualne prawo pracy

Kodeks pracy w art. 1035 enumeratywnie wymienia przypadki, w których pracownik podnoszący kwalifikacje zawodowe jest zobowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na ten cel z tytułu dodatkowych świadczeń, w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub okresu zatrudnienia w czasie ich podnoszenia.

W przypadku uzupełniania przez pracownika wiedzy i umiejętności na zasadach innych niż unormowane w Kodeksie pracy w art. 1031 – 1036 pracodawca i pracownik w drodze porozumienia mogą ustalić wymiar zwolnienia z całości lub części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia oraz urlop bezpłatny.

Warto zwrócić uwagę na to, że precyzyjne ustalenie uprawnień i obowiązków pracownika związanych z podnoszeniem przez niego kwalifikacji zawodowych z inicjatywy bądź też za zgodą pracodawcy pozwoli na uniknięcie w przyszłości pułapek spowodowanych niedomówieniami, czy też brakiem stosownych ustaleń. Pracownik powinien więc zawsze pamiętać o tym, by przed podjęciem zajęć związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych zawrzeć z pracodawcą pisemną umowę, w której wprost zostaną określone wzajemne prawa i obowiązki stron.

Autorka: Ewa Bem – wspólnik i radca prawny w Kancelarii Bem & Wspólnicy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

FC NIKMARK

Agencja Marketingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »