| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Wady oświadczenia woli

Wady oświadczenia woli

Wady oświadczenia woli - to okoliczności, które mają wpływ na w pełni świadome i swobodne podejmowanie decyzji i składanie oświadczenia woli, przesądzające o ich nieprawidłowości i zaistnieniu w konsekwencji tego określonego skutku, który nie miałby miejsca, gdyby osoba wyrażająca wolę o wadzie wiedziała bądź mogła się od niej uchylić.

Powołanie się na wady oświadczenia woli jest niekiedy jedyną szansą uchylenia się od skutków złożenia oświadczenia woli (np. o wypowiedzeniu umowy o pracę), wykorzystywaną, gdy odwołanie oświadczenia dotrze zbyt późno do drugiej strony, bądź gdy ta strona nie wyraża zgody na cofnięcie oświadczenia.

Problematyka wad oświadczenia woli została uregulowana w Kodeksie cywilnym, który wyróżnia następujące ich rodzaje: brak świadomości lub swobody przy składaniu oświadczenia woli, pozorność, błąd, podstęp i groźbę. W zależności od wady, inne są skutki powołania się na jedną z nich:

  • brak świadomości lub swobody przy składaniu oświadczenia woli oraz pozorność – powodują nieważność oświadczenia woli (tzw. nieważność bezwzględna),
  • błąd, podstęp, groźba – dają możliwość uchylenia się od skutków oświadczenia woli (tzw. nieważność względna).

Brak świadomości lub swobody wyłączająca świadome albo swobodne podjęcie decyzji zachodzi w szczególności w przypadku choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych, przy czym – idąc za orzecznictwem – nie można jednak każdego, zwykłego zdenerwowania pracownika utożsamiać ze stanem wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli.

Pozorność oznacza sytuację, w której oświadczenie woli zostało złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru, tzn. w celu ukrycia innej czynności prawnej bądź zmierzające do niewywołania jakichkolwiek skutków prawnych. Pozorność oświadczenia woli nie ma wpływu na skuteczność odpłatnej czynności prawnej, dokonanej na podstawie pozornego oświadczenia, jeżeli wskutek tej czynności osoba trzecia nabywa prawo lub zostaje zwolniona od obowiązku, chyba że działała w złej wierze.

Błąd to niezgodność między obiektywną rzeczywistością a jej odbiciem w świadomości danej osoby. Możliwość uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia złożonego pod wpływem błędu zachodzi jednak w sytuacji, gdy oświadczenie woli złożone innej osobie, powstało na skutek błędu wywołanego przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć (ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej, np. darowizny). Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »