Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy
REKLAMA
REKLAMA
- Kiedy rozpoczyna się nowy rok szkolny?
- Organizacja roku szkolnego 2024/2025. Kiedy ferie zimowe?
- Kiedy koniec roku szkolnego?
- Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25
- Skracanie lekcji lub zamykanie placówek, gdy temperatura w pomieszczeniach spadnie poniżej 18 stopni Celsjusza. A co gdy powyżej 30 stopni?
Kiedy rozpoczyna się nowy rok szkolny?
Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2024/25 udostępnionym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej rozpoczęcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych wypada 2 września 2024 r. Poniżej informacje kiedy rozpoczyna się rok szkolny 2024/25, na kiedy ustalone są ferie zimowe i przerwa wakacyjna. Już teraz warto znać te daty planując urlop z wyprzedzeniem.
Organizacja roku szkolnego 2024/2025. Kiedy ferie zimowe?
Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2024/25 udostępnionym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej ferie zimowe w 2025 wypadają:
20 stycznia - 2 lutego 2025: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
27 stycznia – 9 lutego 2025: podlaskie, warmińsko-mazurskie
3 lutego – 16 lutego 2025: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
17 lutego - 2 marca 2025: lubelskie.
Kiedy koniec roku szkolnego?
Koniec roku szkolnego przypada na 27 czerwca 2025 r., a wakacje rozpoczynają się 27 czerwca i potrwają do 31 sierpnia 2025 r.
Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25
Pomimo wyżej wskazanych dni wolnych i przerw w szkole, bardzo prawdopodobne jest to, że w roku szkolnym 2024/2025 dojdzie do nie małych zmian, które spowodują, że lekcje będą skracane. Organizacja roku może się więc zmienić. Wszystko to za sprawą wysokich temperatur. Aktualnie Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej przygotowuje nowe przepisy dotyczące pracy w warunkach wysokich temperatur, do prac włączy się też Ministerstwo Edukacji w zakresie właśnie ochrony zdrowia i życia dzieci i młodzieży ale i nauczycieli. Bowiem kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność nauczycieli (ogólnie pracowników) może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały. Niejednokrotnie zdarzało się tak, że w Polsce we wrześniu były jeszcze upały takie jak w lipcu czy sierpniu. Jeżeli zgodnie z prognozami potwierdzą się wrześniowe upały, a resort pracy i edukacji uwiną się z pracami nad przepisami, a te zdążą wejść w życie przed rozpoczęciem roku szkolnego we wrześniu (a później odpowiednio w inne upalne dni) lekcje mogą być skracane ze względu na upały. Już od wielu lat, takie zasady obowiązują w innych krajach UE. Zgodnie z proponowanymi zmianami, praca w upały może zostać całkowicie wstrzymana. Co istotne, te same regulacje mają znaleźć zastosowanie również w szkołach.
Skracanie lekcji lub zamykanie placówek, gdy temperatura w pomieszczeniach spadnie poniżej 18 stopni Celsjusza. A co gdy powyżej 30 stopni?
Jak podkreśla resort pracy przepisy trzeba zmienić ponieważ są w nich luki prawne. Regulacje nie chronią w wystarczający sposób pracowników, ale i uczniów. Na chwilę obecną jest tak, że dyrektorzy szkół mogą podejmować decyzję o skracaniu lekcji lub zamykaniu placówek, gdy temperatura w pomieszczeniach spadnie poniżej 18 stopni Celsjusza. No dobrze, ale co jeśli ma miejsce odwrotna sytuacja i są upały. Czy np. jeżeli w pomieszczeniach temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza dyrektorzy szkół również mogą podejmować decyzję o skracaniu lekcji lub zamykaniu placówek? To się niebawem okaże. Na ten moment Ministerstwo Edukacji i Nauki czeka na ostateczny kształt regulacji opracowywanych przez resort pracy, aby później dostosować przepisy do warunków szkolnych.
W dniu 10 lipca w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się spotkanie z udziałem Głównego Inspektora Pracy Marcina Staneckiego, dyrektora Centralnego Instytutu Ochrony Pracy Wiktora M. Zawieska oraz dyrektora generalnego MRPiPS Liwiusza Laski. Tematem spotkania było zapewnienie pracownicom i pracownikom bezpiecznych warunków pracy w gorące dni. Obecnie w przepisach BHP nie ma określonej maksymalnej temperatury, w której może być wykonywana praca. Ustalona za to jest jej minimalna wysokość, zależna od wykonywanej pracy. Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zleciła prace przygotowawcze, których celem jest uregulowanie pracy w wysokich temperaturach oraz ochrona pracownic i pracowników przed upałami.
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650, z późn. zm.).
Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 czerwca 2018 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. poz. 1286, z późn. zm.).
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. Nr 60, poz. 279, z późn. zm.).
Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 419).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat