Dodatkowa nagroda jubileuszowa dla nauczycieli [400% po 45 latach dla wszystkich nauczycieli, a nie 250% po 40 latach pracy]. Trwają prace
REKLAMA
REKLAMA
- Dodatkowa nagroda jubileuszowa dla nauczycieli [400% po 45 latach dla wszystkich nauczycieli, a nie 250% po 40 latach pracy]. Trwają prace w zespole
- Nagroda jubileuszowa dla nauczycieli
- Pracownikom niepedagogicznym szkoły przysługuje nagroda jubileuszowa w wysokości 400 proc. - dlaczego inni mają więc 250 proc.?
- Zespół do spraw pragmatyki zawodowej nauczycieli: będą prace nad wynagrodzeniami dla nauczycieli
- Składki na ubezpieczenie a nagroda jubileuszowa
Dodatkowa nagroda jubileuszowa dla nauczycieli [400% po 45 latach dla wszystkich nauczycieli, a nie 250% po 40 latach pracy]. Trwają prace w zespole
W najbliższym czasie będzie miała miejsce bardzo ważna dyskusja nad wynagrodzeniami nauczycieli, a konkretnie nad nagrodą jubileuszową za przepracowane lata. Okazuje się, że sytuacja nauczycieli może wyglądać lepiej. Jest szansa, aby świadczenie przysługiwało im w wysokości 400 proc. wynagrodzenia miesięcznego a nie jak dotychczas w wysokości 250 proc. Zielone światełko w tunelu daje Wiceminister Edukacji Henryk Kiepura, ponieważ podkreśla, że podczas prac grupy roboczej, której jednym z celów jest analiza wynagrodzeń i innych świadczeń finansowych dla nauczycieli, będzie miała miejsca dyskusja nad uprawnieniami nauczycieli do nagrody jubileuszowej za 45 lat pracy. Okazuje się, że sytuacja pracowników oświaty nie jest jednakowa i pewna grupa ma prawo do wyższego świadczenia, bo 400 proc. - dlaczego więc nie zrównać tego progu procentowego dla wszystkich w jednakowym wymiarze…?
REKLAMA
Nagroda jubileuszowa dla nauczycieli
Karty nauczyciela z dnia 26 stycznia 1982 r. (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 986) określa, że nauczyciel otrzymuje nagrodę jubileuszową:
za 20 lat pracy w wysokości 75 proc. wynagrodzenia miesięcznego
za 25 lat pracy – 100 proc. wynagrodzenia miesięcznego
za 30 lat pracy – 150 proc. wynagrodzenia miesięcznego
za 35 lat pracy – 200 proc. wynagrodzenia miesięcznego
za 40 lat pracy – 250 proc. wynagrodzenia miesięcznego.
Przesłanką uzyskania nagrody jubileuszowej danego stopnia jest legitymowanie się odpowiednimi okresami zatrudnienia (lub okresami zaliczanymi do okresów zatrudnienia na mocy przepisów prawa). Zasadą jest, że nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa okres uprawniający do nagrody, czyli okres zatrudnienia wymagany do uzyskania nagrody danego stopnia (oraz ewentualnie także okresy zaliczane do okresów zatrudnienia).
Pracownikom niepedagogicznym szkoły przysługuje nagroda jubileuszowa w wysokości 400 proc. - dlaczego inni mają więc 250 proc.?
Przepis art. 38 ustawy o pracownikach samorządowych z dnia 21 listopada 2008 r. (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 530) określa zasady pobierania nagrody jubileuszowej. Pracownikom niepedagogicznym szkoły przysługuje nagroda jubileuszowa właśnie w oparciu o te przepisy.
Zgodnie z przepisami ww. ustawy: dodatek za wieloletnią pracę przysługuje po 5 latach pracy w wysokości wynoszącej 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek ten wzrasta o 1% za każdy dalszy rok pracy aż do osiągnięcia 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Nagroda jubileuszowa przysługuje w wysokości:
- po 20 latach pracy - 75% wynagrodzenia miesięcznego;
- po 25 latach pracy - 100% wynagrodzenia miesięcznego;
- po 30 latach pracy - 150% wynagrodzenia miesięcznego;
- po 35 latach pracy - 200% wynagrodzenia miesięcznego;
- po 40 latach pracy - 300% wynagrodzenia miesięcznego;
- po 45 latach pracy - 400% wynagrodzenia miesięcznego.
W swojej interpelacji, posłowie: Alicja Łuczak, Karolina Pawliczak, Mateusz Bochenek, Magdalena Małgorzata Kołodziejczak i Patryk Jaskulski podnieśli problem nagród jubileuszowych dla nauczycieli, w kontekście nagrody jubileuszowej przysługującej pracownikom niepedagogicznym szkoły. Posłowie apelują i podkreślają, że tej drugiej grupie należy się właśnie nagroda jubileuszowa na mocy ustawy o pracownikach samorządowych w wysokości 400 proc. wynagrodzenia miesięcznego po przepracowaniu 45 lat z kolei najwyższa nagroda jubileuszowa dla nauczycieli to 250 proc. wynagrodzenia miesięcznego po przepracowaniu 40 lat.
Zespół do spraw pragmatyki zawodowej nauczycieli: będą prace nad wynagrodzeniami dla nauczycieli
Ministerstwo Edukacji Narodowej w odpowiedzi na zapytania posłów wskazało, że powołany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Zespół do spraw pragmatyki zawodowej nauczycieli będzie przygotowywał propozycje rozwiązań w zakresie pragmatyki zawodowej nauczycieli, w szczególności w zakresie wynagradzania, awansu zawodowego i oceny pracy, odpowiedzialności dyscyplinarnej, emerytur oraz nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, a także kwalifikacji, kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli.
Wiceminister Edukacji Henryk Kiepura podkreśla, że: „Podczas prac grupy roboczej, która zajmie się wynagrodzeniami nauczycieli, analizie będzie mogła być poddana również kwestia uprawnień nauczycieli do nagrody jubileuszowej za 45 lat pracy. Wypracowany projekt zmian zostanie poddany szerokim konsultacjom społecznym zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa”. Podkreślał również, że szacowany maksymalny koszt z tytułu wypłaty nagrody jubileuszowej za 45 lat pracy w 2024 roku, wyniósłby około 70,2 mln zł.
Składki na ubezpieczenie a nagroda jubileuszowa
Podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie miesięczne przysługujące nauczycielowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli jest to dla nauczyciela korzystniejsze - wynagrodzenie przysługujące mu w dniu jej wypłaty. W przypadku gdy nauczyciel nabył prawo do nagrody jubileuszowej będąc zatrudniony w innym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin niż w dniu jej wypłaty, podstawę obliczenia nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące nauczycielowi w dniu nabycia prawa do nagrody. Nagrodę oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. 1998 nr 161 poz. 1106) podstawy wymiaru składek nie stanowią przychody, do jednych z nich należą nagrody jubileuszowe (gratyfikacje), które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikom nie częściej niż 5 lat. Jakie ma to znaczenie? Takie, że do oszacowanego kosztu proponowanych rozwiązań nie doliczono kosztu pochodnych od wynagrodzeń po stronie pracodawcy ponieważ właśnie przychód z tytułu nagród jubileuszowych nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Karta nauczyciela z dnia 26 stycznia 1982 r. (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 986)
Ustawa o pracownikach samorządowych z dnia 21 listopada 2008 r. (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 530)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. 1998 nr 161 poz. 1106)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat