REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana wynagrodzenia konsultantów w ochronie zdrowia

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Zmiana wynagrodzenia konsultantów w ochronie zdrowia
Zmiana wynagrodzenia konsultantów w ochronie zdrowia
Shutterstock

REKLAMA

Zmiana wynagrodzenia konsultantów w ochronie zdrowia - od kiedy zacznie obowiązywać? Okazuje, że prawdopodobnie już od 1 lipca 2023 r. zajdzie zmiana w wynagrodzeniach konsultantów w ochronie zdrowia. Trwają konsultacje w sprawie ustalania treści rozporządzenia, które określa maksymalne stawki wynagrodzeń dla konsultantów. Kim są konsultanci i ile maksymalnie może wynosić ich wynagrodzenie?
rozwiń >

Nowe rozporządzenie w sprawie wysokości wynagrodzenia konsultantów

Od początku czerwca 2023 r. trwają konsultacje w sprawie wysokości maksymalnego wynagrodzenia konsultantów krajowych i wojewódzkich. Nowe rozporządzenie ma wprowadzić zmiany do już obowiązującego rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 1 czerwca 2011 r. w sprawie wysokości maksymalnego wynagrodzenia konsultantów krajowych i wojewódzkich (Dz.U. 2011 r. poz. 736, dalej: rozporządzenie).

Do zmian ma dojść, ponieważ wynagrodzenia konsultantów tak krajowych jak i wojewódzkich nie były zmieniane przez ostatnie 13 lat. Niewątpliwie inflacja i spadek wartości pieniądza powodują, że dotychczas otrzymywane wynagrodzenie, określone już kilkanaście lat temu nie przystaje do aktualnych realiów. Ponadto zakres obowiązków konsultantów (szczególnie wojewódzkich) poszerzał się na przestrzeni lat.

Kim są konsultanci w ochronie zdrowia

Sytuację prawną konsultantów w ochronie zdrowia, reguluje ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o konsultantach w ochronie zdrowia (Dz.U. z 2023 r. poz. 605, dalej: ustawa). Wyróżnia się: konsultanta krajowego, wojewódzkiego oraz wojskowej służby zdrowia. Konsultantem może być osoba, która:

 • posiada tytuł specjalisty w danej dziedzinie medycyny, farmacji lub innej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia,
 • a w przypadku braku specjalisty w danej dziedzinie – w dziedzinie pokrewnej,
 • oraz daje rękojmię należytego i bezstronnego wykonywania zadań konsultanta.

Co należy do zadań konsultanta

Konsultanci wykonują różne zadania organizacyjne związane z szeroko rozumianą ochroną zdrowia. Kadencja konsultanta trwa 5 lat. Zwykle konsultanci:

Autopromocja

Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce

Kup książkę:

Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce
 1. biorą udział w pracach komisji i zespołów powoływanych w celu realizacji polityki zdrowotnej;
 2. wykonują zadania opiniodawcze, doradcze i kontrolne dla organów administracji rządowej, podmiotów tworzących w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, Narodowego Funduszu Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta;
 3. prowadzą nadzór nad stroną merytoryczną doskonalenia zawodowego i szkolenia specjalizacyjnego lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek, położnych, farmaceutów oraz osób wykonujących inne zawody medyczne lub inne zawody mające zastosowanie w ochronie zdrowia oraz w tym zakresie sporządzają opinie dotyczące doskonalenia zawodowego czy realizacji szkolenia podyplomowego.

Maksymalne wynagrodzenie konsultantów - ile będzie wynosiło

Zgodnie z projektem zmiany rozporządzenia proponuje się trzy progi maksymalnego wynagrodzenia. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konsultant krajowy w danej dziedzinie ujętej w wykazie specjalizacji lekarskich i lekarsko-dentystycznych ma otrzymywać wynagrodzenie roczne w wysokości nie wyższej niż 23 000 zł czy też 20 000 zł - w zależności od dziedziny. Jest to najwyższy próg ze względu na dziedziny priorytetowe. Są to wynagrodzenia ustalane na poziomie 3,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia zaokrąglone w dół do pełnych tysięcy.

Proponuje się dodać w rozporządzeniu nowy przepis, który ma wskazywać, że konsultant krajowy w dziedzinie farmacji, konsultant krajowy w innej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia oraz konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa i położnictwa otrzymuje wynagrodzenie roczne w wysokości nie wyższej niż 17 000 zł a konsultant wojewódzki z tego zakresu ma otrzymywać nie więcej niż nie 8 500 zł rocznie.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Konsultant wojewódzki w dziedzinie ujętej w wykazie specjalizacji lekarskich i lekarsko-dentystycznych ma otrzymywać wynagrodzenie roczne w wysokości nie wyższej niż 11 500 zł czy 10 000 zł - w zależności od dziedziny. 

Maksymalne stawki wynagrodzeń a nie minimalne

Trzeba pamiętać, że projekt zmian rozporządzenia jak i dotychczas samo rozporządzenie, określa maksymalne stawki jakie można otrzymać. Nie oznacza to jednak, że w takiej wysokości wynagrodzenie będzie wypłacane. Nie ma obligatoryjności stosowania maksymalnych stawek. Decyzję co do ostatecznej wysokości wynagrodzenia pozostawiono ministrom oraz wojewodom.  Wysokości wynagrodzeń można dostosować do posiadanych środków w budżecie.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Jednocześnie ustawa wskazuje, że działalność konsultantów jest finansowana z budżetu państwa, z tym zastrzeżeniem, że działalność konsultanta wojewódzkiego jest finansowana ze środków pozostających w dyspozycji właściwego wojewody albo ze środków pozostających w dyspozycji właściwych wojewodów.

Różnice wysokości wynagrodzeń konsultantów

Istotą różnic w wynagrodzeniach pomiędzy konsultantami wojewódzkimi a krajowymi jest zapewnienie sprawnej realizacji zadań przez tych konsultantów jak i różny zakres zadań z uwagi na poszczególne specjalności. 

Co ciekawe konsultanci działający w województwach mogą zarobić więcej. Dlaczego? Ponieważ, ta sama osoba może pełnić funkcję konsultanta wojewódzkiego w tej samej dziedzinie w innym województwie.

Umowa cywilno-prawna z konsultantami

W zależności od rodzaju konsultacji w ochronie zdrowia umowę cywilno-prawną na dany rok z powołanymi konsultantami zawiera albo:

 • Minister właściwy do spraw zdrowia;
 • Minister Obrony Narodowej;
 • wojewoda.

Umowę cywilnoprawną zawiera się na dany rok, a sama umowa określa realizację zadań określonych w ustawie. W umowie określa się między innymi wysokość wynagrodzenia, termin i sposób jego wypłaty oraz obowiązek sporządzenia sprawozdania.

Kiedy wejdą w życie nowe stawki wynagrodzeń konsultantów

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2023 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kurs dla pracowników administracji publicznej

  Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

  Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

  Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  Dzień chłopaka w pracy

  30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

  1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Dobrostan pracowników - wellbeing

  Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

  REKLAMA

  Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

  Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

  Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

  Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

  REKLAMA