REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana wynagrodzenia konsultantów w ochronie zdrowia

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Zmiana wynagrodzenia konsultantów w ochronie zdrowia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zmiana wynagrodzenia konsultantów w ochronie zdrowia - od kiedy zacznie obowiązywać? Okazuje, że prawdopodobnie już od 1 lipca 2023 r. zajdzie zmiana w wynagrodzeniach konsultantów w ochronie zdrowia. Trwają konsultacje w sprawie ustalania treści rozporządzenia, które określa maksymalne stawki wynagrodzeń dla konsultantów. Kim są konsultanci i ile maksymalnie może wynosić ich wynagrodzenie?
rozwiń >

Nowe rozporządzenie w sprawie wysokości wynagrodzenia konsultantów

Od początku czerwca 2023 r. trwają konsultacje w sprawie wysokości maksymalnego wynagrodzenia konsultantów krajowych i wojewódzkich. Nowe rozporządzenie ma wprowadzić zmiany do już obowiązującego rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 1 czerwca 2011 r. w sprawie wysokości maksymalnego wynagrodzenia konsultantów krajowych i wojewódzkich (Dz.U. 2011 r. poz. 736, dalej: rozporządzenie).

Autopromocja

Do zmian ma dojść, ponieważ wynagrodzenia konsultantów tak krajowych jak i wojewódzkich nie były zmieniane przez ostatnie 13 lat. Niewątpliwie inflacja i spadek wartości pieniądza powodują, że dotychczas otrzymywane wynagrodzenie, określone już kilkanaście lat temu nie przystaje do aktualnych realiów. Ponadto zakres obowiązków konsultantów (szczególnie wojewódzkich) poszerzał się na przestrzeni lat.

Kim są konsultanci w ochronie zdrowia

Sytuację prawną konsultantów w ochronie zdrowia, reguluje ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o konsultantach w ochronie zdrowia (Dz.U. z 2023 r. poz. 605, dalej: ustawa). Wyróżnia się: konsultanta krajowego, wojewódzkiego oraz wojskowej służby zdrowia. Konsultantem może być osoba, która:

 • posiada tytuł specjalisty w danej dziedzinie medycyny, farmacji lub innej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia,
 • a w przypadku braku specjalisty w danej dziedzinie – w dziedzinie pokrewnej,
 • oraz daje rękojmię należytego i bezstronnego wykonywania zadań konsultanta.

Co należy do zadań konsultanta

Konsultanci wykonują różne zadania organizacyjne związane z szeroko rozumianą ochroną zdrowia. Kadencja konsultanta trwa 5 lat. Zwykle konsultanci:

 1. biorą udział w pracach komisji i zespołów powoływanych w celu realizacji polityki zdrowotnej;
 2. wykonują zadania opiniodawcze, doradcze i kontrolne dla organów administracji rządowej, podmiotów tworzących w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, Narodowego Funduszu Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta;
 3. prowadzą nadzór nad stroną merytoryczną doskonalenia zawodowego i szkolenia specjalizacyjnego lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek, położnych, farmaceutów oraz osób wykonujących inne zawody medyczne lub inne zawody mające zastosowanie w ochronie zdrowia oraz w tym zakresie sporządzają opinie dotyczące doskonalenia zawodowego czy realizacji szkolenia podyplomowego.

Maksymalne wynagrodzenie konsultantów - ile będzie wynosiło

Zgodnie z projektem zmiany rozporządzenia proponuje się trzy progi maksymalnego wynagrodzenia. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konsultant krajowy w danej dziedzinie ujętej w wykazie specjalizacji lekarskich i lekarsko-dentystycznych ma otrzymywać wynagrodzenie roczne w wysokości nie wyższej niż 23 000 zł czy też 20 000 zł - w zależności od dziedziny. Jest to najwyższy próg ze względu na dziedziny priorytetowe. Są to wynagrodzenia ustalane na poziomie 3,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia zaokrąglone w dół do pełnych tysięcy.

Proponuje się dodać w rozporządzeniu nowy przepis, który ma wskazywać, że konsultant krajowy w dziedzinie farmacji, konsultant krajowy w innej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia oraz konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa i położnictwa otrzymuje wynagrodzenie roczne w wysokości nie wyższej niż 17 000 zł a konsultant wojewódzki z tego zakresu ma otrzymywać nie więcej niż nie 8 500 zł rocznie.

Konsultant wojewódzki w dziedzinie ujętej w wykazie specjalizacji lekarskich i lekarsko-dentystycznych ma otrzymywać wynagrodzenie roczne w wysokości nie wyższej niż 11 500 zł czy 10 000 zł - w zależności od dziedziny. 

Maksymalne stawki wynagrodzeń a nie minimalne

Trzeba pamiętać, że projekt zmian rozporządzenia jak i dotychczas samo rozporządzenie, określa maksymalne stawki jakie można otrzymać. Nie oznacza to jednak, że w takiej wysokości wynagrodzenie będzie wypłacane. Nie ma obligatoryjności stosowania maksymalnych stawek. Decyzję co do ostatecznej wysokości wynagrodzenia pozostawiono ministrom oraz wojewodom.  Wysokości wynagrodzeń można dostosować do posiadanych środków w budżecie.

Jednocześnie ustawa wskazuje, że działalność konsultantów jest finansowana z budżetu państwa, z tym zastrzeżeniem, że działalność konsultanta wojewódzkiego jest finansowana ze środków pozostających w dyspozycji właściwego wojewody albo ze środków pozostających w dyspozycji właściwych wojewodów.

Różnice wysokości wynagrodzeń konsultantów

Istotą różnic w wynagrodzeniach pomiędzy konsultantami wojewódzkimi a krajowymi jest zapewnienie sprawnej realizacji zadań przez tych konsultantów jak i różny zakres zadań z uwagi na poszczególne specjalności. 

Co ciekawe konsultanci działający w województwach mogą zarobić więcej. Dlaczego? Ponieważ, ta sama osoba może pełnić funkcję konsultanta wojewódzkiego w tej samej dziedzinie w innym województwie.

Umowa cywilno-prawna z konsultantami

W zależności od rodzaju konsultacji w ochronie zdrowia umowę cywilno-prawną na dany rok z powołanymi konsultantami zawiera albo:

 • Minister właściwy do spraw zdrowia;
 • Minister Obrony Narodowej;
 • wojewoda.

Umowę cywilnoprawną zawiera się na dany rok, a sama umowa określa realizację zadań określonych w ustawie. W umowie określa się między innymi wysokość wynagrodzenia, termin i sposób jego wypłaty oraz obowiązek sporządzenia sprawozdania.

Kiedy wejdą w życie nowe stawki wynagrodzeń konsultantów

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2023 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

Gdzie in vitro refundowane? W jakich miastach jest dofinansowanie do in vitro? [wykaz placówek]

Wreszcie! Wiele par na to czekało - wiadomo już gdzie in vitro jest refundowane. Jest szczegółowy wykaz miast i placówek. Tych miejsc jest łącznie 58! Najwięcej placówek jest w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i w Katowicach. Łączna suma przyznanych kwot na 2024 rok wynosi 359,135,885.00 zł. W latach 2024-2028” łącznie ma zostać przeznaczone 2,5 mld zł. 

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Czy jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Kiedy przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

REKLAMA

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem? W praktyce powstaje wiele wątpliwości jakie dane pracowników i do jakich celów może wykorzystywać pracodawca. Okazuje się, że przepisy nie są restrykcyjne, ale najważniejsza jest dobrowolna zgoda pracownika.

Wypłata świadczenia urlopowego w 2024 roku a wpłata na PPK

Czy od wypłacanego w 2024 roku pracownikom świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek naliczać wpłaty do PPK?

Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024?

Kiedy wybory do europarlamentu? W jakich godzinach są wybory do europarlamentu? Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024? Jak głosować w wyborach do europarlamentu? Czy członkom komisji przysługuje zwrot kosztów dojazdu?

Zasiłek opiekuńczy dla samotnego rodzica

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Przez ile przysługuje zasiłek opiekuńczy? Jakie są dodatki i zasiłki dla rodzica samotnie wychowującego dziecko? Ile w 2024 roku wynosi dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie? Czy przysługuje dzień wolny za pracę w niedzielę oraz święto?

Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

REKLAMA