REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co Państwowa Inspekcja Pracy zrobiła w 2021?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Co Państwowa Inspekcja Pracy zrobiła w 2021?
Co Państwowa Inspekcja Pracy zrobiła w 2021?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W czerwcu 2022 r. odbyło się posiedzenie Rady Ochrony Pracy, która jest organem sprawującym nadzór nad Państwową Inspekcją Pracy (PIP) jak i warunkami pracy, działającym przy Sejmie RP. Co roku, Główny Inspektor PIP składa Radzie Ochrony Pracy sprawozdanie ze swojej działalności.

Jakie były priorytety działań PIP na 2021 r. i czy one zostały zrealizowane?

Do najważniejszych zadań, z którymi w 2021 r. miała się zmierzyć PIP, według ustalonych przez nią priorytetów w 2020 r. należało:

REKLAMA

Autopromocja
  1. Badanie bezpieczeństwa pracy i ochrona zdrowia pracowników, szczególnie w zakładach pracy zajmujących się budownictwem, obróbką mięsa, o potencjalnie wysokim ryzyku poważnej awarii przemysłowej, jak i w takich, w których występuje narażenie na czynniki szkodliwe, o działaniu rakotwórczym lub mutagennym. Ustalono też, że ważne jest eliminowanie bezpośrednich zagrożeń oraz ograniczanie wpływu niebezpiecznych lub szkodliwych czynników środowiska pracy na pracowników w tym poprawa ergonomii pracy.
  2. Ograniczenie naruszeń przepisów o czasie pracy (szczególnie w korporacjach oraz jednostkach samorządu terytorialnego) oraz wypłacie wynagrodzeń i innych świadczeń związanych ze stosunkiem pracy.
  3. Kontrola prawidłowości zatrudniania na podstawie umów cywilnoprawnych (tj. nie zatrudnianie bezzasadnie na podstawie np. umów zlecenia i o dzieło w miejsce stosunku pracy) i wypłata minimalnej stawki godzinowej. 
  4. Kontrola nad przestrzeganiem przepisów w zakresie ochrony miejsc pracy wdrożonych tarczami antykryzysowymi w zw. z pandemią COVID-19. 
  5. Badanie legalności zatrudnienia, w tym cudzoziemców, osób niepełnosprawnych i młodocianych.
  6. Eliminowanie wadliwości prawnych związanych z powierzaniem pracy w ramach usług świadczonych przez agencje zatrudnienia czy agencje pracy tymczasowej.

Powyższe działania zostały generalnie zrealizowane co wynika ze sprawozdania z działalności PIP za 2021 r.

Co zawiera sprawozdanie z działalności PIP za 2021 r.?

Sprawozdanie z działalności PIP za 2021 r. odnosi się w głównej mierze do bieżącej sytuacji na rynku pracy w kontekście pandemii COVID-19, kontroli pracodawców, BHP w miejscu pacy i badania stopnia realizacji podstawowych uprawnień pracowniczych. Choć w sprawozdaniu za 2021 r. nie są ujęte dane o zatrudnianiu oraz aktywizowaniu osób przybyłych do Polski z Ukrainy na skutek prowadzonych tam działań wojennych, to podczas posiedzenia Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko przedstawiła ten problem oraz omówiła sposoby pomocy obywatelom Ukrainy w zakresie zatrudniania.

Główny Inspektor Pracy omówiła również szczegółowe dane, z których wynika, że naruszeń przepisów prawa pracy nadal jest w Polsce bardzo dużo. Pomimo prowadzenia kampanii, działalności poradniczej, konsultacyjnej, edukacyjnej, organizowania konferencji oraz kontroli ad hock prawa pracownicze i obowiązki pracodawców nie są przestrzegane. Ilość kontroli i bieżących prac spowodowało nawet konieczność zatrudnienia w grudniu 2021 r. w PIP 1483 osób z uprawnieniami inspektorskimi.

Sprawozdanie za 2021 r. odnosi się m.in. do:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w miejscach pracy;

- wypadków przy pracy (badania ich okoliczności, przyczyn i sposobów zapobiegania);

- kontroli i analizowania przyczyn chorób zawodowych oraz kontroli stosowania środków zapobiegających tym chorobom;

przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności dotyczących wynagrodzenia za pracę i innych pieniężnych świadczeń wynikających ze stosunku pracy;

- przestrzegania przepisów prawa pracy dotyczących czasu pracy (w tym w korporacjach, w jednostkach samorządu terytorialnego, w urzędach administracji państwowej), urlopów, uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem, zatrudniania młodocianych i osób niepełnosprawnych;

- kontroli legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej (w tym wykonywanej przez cudzoziemców czy przez dzieci);

- kontroli dot. nadużyć w zakresie zawierania umów cywilnoprawnych w warunkach właściwych dla stosunku pracy jak i kontroli wypłacania wynagrodzenia w wysokości wynikającej z wysokości minimalnej stawki godzinowej;

- kontroli w zakresie delegowania pracowników w ramach świadczenia usług;

- wniesionych powództw oraz uczestnictwa w postępowaniu przed sądem pracy, w sprawach o ustalenie istnienia stosunku pracy;

- ścigania wykroczeń przeciwko prawom pracownika określonych w Kodeksie pracy i innych ustawach oraz udział w postępowaniu w tych sprawach w charakterze oskarżyciela publicznego;

- kontroli pracy w niedziele i święta.

Ile kontroli?

W 2021 r. Inspektorzy pracy przeprowadzili ponad 55 tysięcy kontroli (w 2020 r. było ich 56 371). Z tego 1/3 tych kontroli była wszczynana na skutek skarg pracowników. Skargi pracowników najczęściej dotyczą nie przestrzegania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy jak i kwestii wynagrodzeń oraz innych należnych pracownikowi świadczeń.

Stwierdzono ponad 600 tysięcy przypadków naruszeń przepisów prawa pracy.

Kontrola pracy cudzoziemców

REKLAMA

Duża część naruszeń dotyczyła nielegalnej pracy cudzoziemców (szczególnie z Ukrainy, Gruzji i Białorusi). Ze sprawozdania wynika, że na 30 tys. cudzoziemców aż 5 tys., wykonywało pracę bez zezwolenia na pracę czy też w warunkach niezgodnych z zezwoleniem. Kontrolą zostało objętych 6 tys. podmiotów.

W tym kontekście warto pamięć, że 30.07 obchodzony był Światowy Dzień Walki z Handlem Ludźmi, ustanowiony przez ONZ. Jak podkreśla PIP, która w zakresie kontroli pracy cudzoziemców bada również zjawisko handlu ludźmi i pracy przymusowej: „Handel ludźmi jako współczesna forma niewolnictwa stanowi jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolności i godność ludzka.".

Publikacje PIP

Ze sprawozdania wynika, że w 2021 r. PIP wydała ponad 155 tys. egzemplarzy publikacji fachowych (broszury, książki, foldery). Inspekcja przygotowała też webinaria, gdzie umieszczone są filmy informacyjne, szkoleniowe i poradnikowe.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (tj. Dz.U. 2022 poz. 1614)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA