REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co Państwowa Inspekcja Pracy zrobiła w 2021?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Co Państwowa Inspekcja Pracy zrobiła w 2021?
Co Państwowa Inspekcja Pracy zrobiła w 2021?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W czerwcu 2022 r. odbyło się posiedzenie Rady Ochrony Pracy, która jest organem sprawującym nadzór nad Państwową Inspekcją Pracy (PIP) jak i warunkami pracy, działającym przy Sejmie RP. Co roku, Główny Inspektor PIP składa Radzie Ochrony Pracy sprawozdanie ze swojej działalności.

Jakie były priorytety działań PIP na 2021 r. i czy one zostały zrealizowane?

Do najważniejszych zadań, z którymi w 2021 r. miała się zmierzyć PIP, według ustalonych przez nią priorytetów w 2020 r. należało:

REKLAMA

Autopromocja
  1. Badanie bezpieczeństwa pracy i ochrona zdrowia pracowników, szczególnie w zakładach pracy zajmujących się budownictwem, obróbką mięsa, o potencjalnie wysokim ryzyku poważnej awarii przemysłowej, jak i w takich, w których występuje narażenie na czynniki szkodliwe, o działaniu rakotwórczym lub mutagennym. Ustalono też, że ważne jest eliminowanie bezpośrednich zagrożeń oraz ograniczanie wpływu niebezpiecznych lub szkodliwych czynników środowiska pracy na pracowników w tym poprawa ergonomii pracy.
  2. Ograniczenie naruszeń przepisów o czasie pracy (szczególnie w korporacjach oraz jednostkach samorządu terytorialnego) oraz wypłacie wynagrodzeń i innych świadczeń związanych ze stosunkiem pracy.
  3. Kontrola prawidłowości zatrudniania na podstawie umów cywilnoprawnych (tj. nie zatrudnianie bezzasadnie na podstawie np. umów zlecenia i o dzieło w miejsce stosunku pracy) i wypłata minimalnej stawki godzinowej. 
  4. Kontrola nad przestrzeganiem przepisów w zakresie ochrony miejsc pracy wdrożonych tarczami antykryzysowymi w zw. z pandemią COVID-19. 
  5. Badanie legalności zatrudnienia, w tym cudzoziemców, osób niepełnosprawnych i młodocianych.
  6. Eliminowanie wadliwości prawnych związanych z powierzaniem pracy w ramach usług świadczonych przez agencje zatrudnienia czy agencje pracy tymczasowej.

Powyższe działania zostały generalnie zrealizowane co wynika ze sprawozdania z działalności PIP za 2021 r.

Co zawiera sprawozdanie z działalności PIP za 2021 r.?

Sprawozdanie z działalności PIP za 2021 r. odnosi się w głównej mierze do bieżącej sytuacji na rynku pracy w kontekście pandemii COVID-19, kontroli pracodawców, BHP w miejscu pacy i badania stopnia realizacji podstawowych uprawnień pracowniczych. Choć w sprawozdaniu za 2021 r. nie są ujęte dane o zatrudnianiu oraz aktywizowaniu osób przybyłych do Polski z Ukrainy na skutek prowadzonych tam działań wojennych, to podczas posiedzenia Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko przedstawiła ten problem oraz omówiła sposoby pomocy obywatelom Ukrainy w zakresie zatrudniania.

Główny Inspektor Pracy omówiła również szczegółowe dane, z których wynika, że naruszeń przepisów prawa pracy nadal jest w Polsce bardzo dużo. Pomimo prowadzenia kampanii, działalności poradniczej, konsultacyjnej, edukacyjnej, organizowania konferencji oraz kontroli ad hock prawa pracownicze i obowiązki pracodawców nie są przestrzegane. Ilość kontroli i bieżących prac spowodowało nawet konieczność zatrudnienia w grudniu 2021 r. w PIP 1483 osób z uprawnieniami inspektorskimi.

Sprawozdanie za 2021 r. odnosi się m.in. do:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w miejscach pracy;

- wypadków przy pracy (badania ich okoliczności, przyczyn i sposobów zapobiegania);

- kontroli i analizowania przyczyn chorób zawodowych oraz kontroli stosowania środków zapobiegających tym chorobom;

przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności dotyczących wynagrodzenia za pracę i innych pieniężnych świadczeń wynikających ze stosunku pracy;

- przestrzegania przepisów prawa pracy dotyczących czasu pracy (w tym w korporacjach, w jednostkach samorządu terytorialnego, w urzędach administracji państwowej), urlopów, uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem, zatrudniania młodocianych i osób niepełnosprawnych;

- kontroli legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej (w tym wykonywanej przez cudzoziemców czy przez dzieci);

- kontroli dot. nadużyć w zakresie zawierania umów cywilnoprawnych w warunkach właściwych dla stosunku pracy jak i kontroli wypłacania wynagrodzenia w wysokości wynikającej z wysokości minimalnej stawki godzinowej;

- kontroli w zakresie delegowania pracowników w ramach świadczenia usług;

- wniesionych powództw oraz uczestnictwa w postępowaniu przed sądem pracy, w sprawach o ustalenie istnienia stosunku pracy;

- ścigania wykroczeń przeciwko prawom pracownika określonych w Kodeksie pracy i innych ustawach oraz udział w postępowaniu w tych sprawach w charakterze oskarżyciela publicznego;

- kontroli pracy w niedziele i święta.

Ile kontroli?

W 2021 r. Inspektorzy pracy przeprowadzili ponad 55 tysięcy kontroli (w 2020 r. było ich 56 371). Z tego 1/3 tych kontroli była wszczynana na skutek skarg pracowników. Skargi pracowników najczęściej dotyczą nie przestrzegania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy jak i kwestii wynagrodzeń oraz innych należnych pracownikowi świadczeń.

Stwierdzono ponad 600 tysięcy przypadków naruszeń przepisów prawa pracy.

Kontrola pracy cudzoziemców

REKLAMA

Duża część naruszeń dotyczyła nielegalnej pracy cudzoziemców (szczególnie z Ukrainy, Gruzji i Białorusi). Ze sprawozdania wynika, że na 30 tys. cudzoziemców aż 5 tys., wykonywało pracę bez zezwolenia na pracę czy też w warunkach niezgodnych z zezwoleniem. Kontrolą zostało objętych 6 tys. podmiotów.

W tym kontekście warto pamięć, że 30.07 obchodzony był Światowy Dzień Walki z Handlem Ludźmi, ustanowiony przez ONZ. Jak podkreśla PIP, która w zakresie kontroli pracy cudzoziemców bada również zjawisko handlu ludźmi i pracy przymusowej: „Handel ludźmi jako współczesna forma niewolnictwa stanowi jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolności i godność ludzka.".

Publikacje PIP

Ze sprawozdania wynika, że w 2021 r. PIP wydała ponad 155 tys. egzemplarzy publikacji fachowych (broszury, książki, foldery). Inspekcja przygotowała też webinaria, gdzie umieszczone są filmy informacyjne, szkoleniowe i poradnikowe.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (tj. Dz.U. 2022 poz. 1614)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

REKLAMA

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA