Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę
REKLAMA
REKLAMA
- Nowa ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę
- Konieczne powiązanie minimalnego wynagrodzenia z sytuacją gospodarczą
Nowa ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę
Rząd szykuje nowe przepisy, które mają zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę, począwszy od tego na 2026 r. Projektowana ustawa ma wdrożyć unijną dyrektywę, którą Polska powinna implementować do 15 listopada 2024 r.
REKLAMA
- Nowy mechanizm mrożenia płacy minimalnej w przypadku zawyżonych relacji do planowanej i rzeczywistej inflacji w poprzednim roku jest dobrym rozwiązaniem. To prawidłowa reakcja na złe doświadczenia z poprzednich lat, kiedy płaca minimalna wzrosła w 2023 r. o 20 proc., a w obecnym roku o ponad 19 proc. - mówi prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.
Taka sytuacja powoduje ogromne problemy, zwłaszcza małych firm, ale także niekorzystnie wpływa na spłaszczenie płac w gospodarce i sferze budżetowej, pogarszając i tak nie najlepszy w ostatnich latach klimat inwestycyjny.
Konieczne powiązanie minimalnego wynagrodzenia z sytuacją gospodarczą
W pracach nad nową ustawą konieczne jest większe powiązanie, z poszanowaniem praw partnerów społecznych, wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą – postuluje prof. Męcina. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie. Innymi słowy, gdyby partnerzy społeczni nie doszli do porozumienia - wynagrodzenie minimalne byłoby w wysokości wynikającej z matematycznej formuły, a nie decyzji polityków, jak w ostatnich latach.
- Preferowanym mechanizmem byłoby odniesienie minimalnego wynagrodzenia do referencyjnej wysokości 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce proponowanej w dyrektywie oraz utrzymanie gwarancji płacy minimalnej na poziomie 50 proc. przeciętnej wzmocniony o gwarantowaną podwyżkę o wysokość inflacji. Dopełnieniem tej propozycji mógłby być mechanizm mrożenia płacy minimalnej – komentuje prof. Jacek Męcina.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat