REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady ustalania przez pracodawcę godzin pory nocnej

Artur Dawid Samek
radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy
Zasady ustalania przez pracodawcę godzin pory nocnej/Fot. Fotolia
Zasady ustalania przez pracodawcę godzin pory nocnej/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Za pracę w porze nocnej uznaje się pracę wykonywaną pomiędzy godziną 21 a 7 rano. Ustalenie 8 godzin zaliczanych jako pora nocna, powinno zostać ustalone w postanowieniach układu zbiorowego pracy, regulaminu pracy a u pracodawców nie objętych układem zbiorowym pracy lub nie mających obowiązku wprowadzenia regulaminu pracy

Autopromocja

Praca w porze nocnej

Zgodnie z art. 1517 § 1 Kodeksu pracy, praca w porze nocnej obejmuje 8 godzin między godzinami 21.00 wieczorem a 7.00 rano. Ustalenie 8 godzin zaliczanych jako pora nocna, powinno zostać ustalone w postanowieniach układu zbiorowego pracy, regulaminu pracy a u pracodawców nie objętych układem zbiorowym pracy lub nie mających obowiązku wprowadzenia regulaminu pracy, o porze nocnej na podstawie art. 29 § 3 pkt. 5 Kodeksu pracy, powinien on nie później niż w ciągu siedmiu dni od dnia zawarcia umowy o pracę, na piśmie poinformować pracownika. Poinformowanie pracowników o porze nocnej dla pracodawców, u których istnieje obowiązek wprowadzenia regulaminu pracy wynika z postanowień art.104 1 pkt. 4 Kodeksu pracy.

Za pracę w porze nocnej, co do zasady pracownikowi na podstawie art. 151 8 § 1 Kodeksu pracy przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w tej porze w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679).

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Postanowienia kodeksowe mają charakter ramowy. Określają one, że pora nocna powinna rozpocząć się nie wcześniej o 21.00 ale może rozpocząć się później niż o tej godzinie i obejmować osiem godzin, które odpowiednio, nie mogą skończyć się później ale mogą skończyć się wcześniej niż o godzinie 7.00 dnia następnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne jest to, iż pora nocna we wskazanym wyżej przedziale czasu, powinna obejmować co najmniej 8 godzin. Wydaje się, iż pomimo użycia przez ustawodawcę określenia pora nocna w liczbie pojedynczej, różnicowanie godzin pory nocnej dla różnych grup pracowników z uwagi na specyfikę ich pracy nie zostało przez ustawodawcę zabronione. W specyficznych przypadkach ustalanie różnej pory nocnej dla grup pracowników może być uzasadnione specyfiką rytmu pracy w poszczególnych jednostkach organizacyjnych zakładu pracy.

Przeczytaj o dodatku za pracę w porze nocnej w 2016 r.

Pora nocna dla pracowników młodocianych

W sposób odmienny zostały określone czasowe ramy pory nocnej w przypadku pracowników młodocianych. Pora nocna młodocianego przypada pomiędzy godzinami 22.00 a 6.00, o czym stanowi art. 203 § 11 Kodeksu pracy. Zgodnie z art. 191 § 5 Kp młodociani, którzy nie ukończyli gimnazjum lub którzy nie ukończyli 16 lat, lecz mogą być zatrudniani na zasadach określonych w przepisach rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 5 grudnia 2002 r. w sprawie przypadków, w których wyjątkowo jest dopuszczalne zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli gimnazjum, osób niemających 16 lat, które ukończyły gimnazjum, oraz osób niemających 16 lat, które nie ukończyły gimnazjum (Dz. U. Nr 214, poz. 1808), pora nocna przypada pomiędzy godzinami 20.00 a 6.00.

Pracodawca nie może modyfikować godzin pory nocnej pracowników młodocianych.

Ustalenie pory nocnej

Obowiązek określenia pory nocnej dotyczy wszystkich pracodawców, nawet jeżeli typowy rozkład czasu pracy nie obejmuje godzin nocnych, gdyż pracownicy np. pracują na jedną zmianę od 7.00 do 15.00. Ustawodawca w ten sposób uwzględnił okoliczność, iż praca w porze nocnej może wynikać z przyczyn nieprzewidywalnych, wyjątkowych, doraźnych, związanych zazwyczaj z pracą w godzinach nadliczbowych.

Sporną kwestią jest sytuacja, gdy pracodawca nie określa w wewnątrzzakładowych źródłach prawa pracy czy też informacji dla pracownika, o 8 godzinach obejmujących porę nocną.

Wydaje się jednak, że w takiej sytuacji,pracownik ma roszczenie o dodatkowe wynagrodzenie z tytułu pracy w porze nocnej za każdą godzinę pracy przypadającą między godziną 21.00 a 7.00 (zob. Maria Łajeczko, Nowelizacja kodeksu pracy, Służba Pracownicza 1996, nr 5 str.3).

Zadaj pytanie na FORUM Kadry!

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

  Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

  Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

  Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

  Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

  Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

  Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

  REKLAMA

  Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

  W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

  Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

  Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

  Ponad 477 tys. niepełnosprawnych pracuje w Polsce. To 3,2 proc. ogółu pracujących. GUS podał dane za czerwiec 2023 r.

  Na koniec czerwca 2023 r. było 477,4 tys. niepełnosprawnych pracujących w gospodarce narodowej. Wśród niepełnosprawnych pracujących 51,5% stanowiły kobiety. Udział niepełnosprawnych pracujących w liczbie pracujących ogółem w czerwcu 2023 r. wyniósł 3,2%.

  Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Jest zwycięzca i Nagroda Jury! Czy rozumiesz wszystkie słowa z finałowej dwudziestki?

  Zakończono już głosowanie na 20 finałowych słów w plebiscycie PWN – Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Wyniki zostały ogłoszone 7 grudnia 2023 r. Znamy słowo nr 1 nr 2 i nr 3, przyznano także Nagrodę Jury. Czy wiesz co oznaczają wszystkie te słowa?

  REKLAMA

  Okulary lub szkła kontaktowe dla pracownika. Jak często pracownik może otrzymać dofinansowanie od pracodawcy?

  Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Dofinansowanie do okularów lub soczewek kontaktowych przysługuje, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania.

  Jaka jest dopuszczalna minimalna temperatura w pomieszczeniach pracy? Z powodu chłodu pracownik może odmówić wykonywania pracy!

  Zimą pracodawcy powinni zapewnić odpowiednie temperatury w pomieszczeniach pracy. Z powodu zimna pracownik może odmówić wykonywania pracy. Natomiast pracodawca może ponieść karę, jeśli nie utrzyma prawidłowej temperatury w pomieszczeniach pracy.

  REKLAMA