REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady ustalania przez pracodawcę godzin pory nocnej

Artur Dawid Samek
radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy
Zasady ustalania przez pracodawcę godzin pory nocnej/Fot. Fotolia
Zasady ustalania przez pracodawcę godzin pory nocnej/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Za pracę w porze nocnej uznaje się pracę wykonywaną pomiędzy godziną 21 a 7 rano. Ustalenie 8 godzin zaliczanych jako pora nocna, powinno zostać ustalone w postanowieniach układu zbiorowego pracy, regulaminu pracy a u pracodawców nie objętych układem zbiorowym pracy lub nie mających obowiązku wprowadzenia regulaminu pracy

Autopromocja

Praca w porze nocnej

Zgodnie z art. 1517 § 1 Kodeksu pracy, praca w porze nocnej obejmuje 8 godzin między godzinami 21.00 wieczorem a 7.00 rano. Ustalenie 8 godzin zaliczanych jako pora nocna, powinno zostać ustalone w postanowieniach układu zbiorowego pracy, regulaminu pracy a u pracodawców nie objętych układem zbiorowym pracy lub nie mających obowiązku wprowadzenia regulaminu pracy, o porze nocnej na podstawie art. 29 § 3 pkt. 5 Kodeksu pracy, powinien on nie później niż w ciągu siedmiu dni od dnia zawarcia umowy o pracę, na piśmie poinformować pracownika. Poinformowanie pracowników o porze nocnej dla pracodawców, u których istnieje obowiązek wprowadzenia regulaminu pracy wynika z postanowień art.104 1 pkt. 4 Kodeksu pracy.

Za pracę w porze nocnej, co do zasady pracownikowi na podstawie art. 151 8 § 1 Kodeksu pracy przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w tej porze w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679).

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Postanowienia kodeksowe mają charakter ramowy. Określają one, że pora nocna powinna rozpocząć się nie wcześniej o 21.00 ale może rozpocząć się później niż o tej godzinie i obejmować osiem godzin, które odpowiednio, nie mogą skończyć się później ale mogą skończyć się wcześniej niż o godzinie 7.00 dnia następnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne jest to, iż pora nocna we wskazanym wyżej przedziale czasu, powinna obejmować co najmniej 8 godzin. Wydaje się, iż pomimo użycia przez ustawodawcę określenia pora nocna w liczbie pojedynczej, różnicowanie godzin pory nocnej dla różnych grup pracowników z uwagi na specyfikę ich pracy nie zostało przez ustawodawcę zabronione. W specyficznych przypadkach ustalanie różnej pory nocnej dla grup pracowników może być uzasadnione specyfiką rytmu pracy w poszczególnych jednostkach organizacyjnych zakładu pracy.

Przeczytaj o dodatku za pracę w porze nocnej w 2016 r.

Pora nocna dla pracowników młodocianych

W sposób odmienny zostały określone czasowe ramy pory nocnej w przypadku pracowników młodocianych. Pora nocna młodocianego przypada pomiędzy godzinami 22.00 a 6.00, o czym stanowi art. 203 § 11 Kodeksu pracy. Zgodnie z art. 191 § 5 Kp młodociani, którzy nie ukończyli gimnazjum lub którzy nie ukończyli 16 lat, lecz mogą być zatrudniani na zasadach określonych w przepisach rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 5 grudnia 2002 r. w sprawie przypadków, w których wyjątkowo jest dopuszczalne zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli gimnazjum, osób niemających 16 lat, które ukończyły gimnazjum, oraz osób niemających 16 lat, które nie ukończyły gimnazjum (Dz. U. Nr 214, poz. 1808), pora nocna przypada pomiędzy godzinami 20.00 a 6.00.

Pracodawca nie może modyfikować godzin pory nocnej pracowników młodocianych.

Ustalenie pory nocnej

Obowiązek określenia pory nocnej dotyczy wszystkich pracodawców, nawet jeżeli typowy rozkład czasu pracy nie obejmuje godzin nocnych, gdyż pracownicy np. pracują na jedną zmianę od 7.00 do 15.00. Ustawodawca w ten sposób uwzględnił okoliczność, iż praca w porze nocnej może wynikać z przyczyn nieprzewidywalnych, wyjątkowych, doraźnych, związanych zazwyczaj z pracą w godzinach nadliczbowych.

Sporną kwestią jest sytuacja, gdy pracodawca nie określa w wewnątrzzakładowych źródłach prawa pracy czy też informacji dla pracownika, o 8 godzinach obejmujących porę nocną.

Wydaje się jednak, że w takiej sytuacji,pracownik ma roszczenie o dodatkowe wynagrodzenie z tytułu pracy w porze nocnej za każdą godzinę pracy przypadającą między godziną 21.00 a 7.00 (zob. Maria Łajeczko, Nowelizacja kodeksu pracy, Służba Pracownicza 1996, nr 5 str.3).

Zadaj pytanie na FORUM Kadry!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm: Od 1 lipca 2024 r. pieniędze dla przedstawicieli osób niepełnosprawnych [projekt nowelizacji]

Przedstawiciele osób niepełnosprawnych, którzy mają mieć zagwarantowane pieniądze na działalność, to rady ds. osób niepełnosprawnych. Prawdziwe, a nie wirtualne pieniądze umożliwią im realną działalność w społecznościach lokalnych na rzecz osób niepełnosprawnych.

Zmiany w Kodeksie pracy 2024 r.

Czekają nas nie małe zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r. Chodzi o ważną sprawę, bo o życie i zdrowie pracowników - w tym ich rozrodczość. Projekt zmian przepisów BHP w KP dotyczy dostosowania polskiego prawa do przepisów UE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem czynnikami rakotwórczymi lub mutagenami podczas pracy, które wpływają negatywnie na rozrodczość kobiet i mężczyzn.

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

REKLAMA

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

REKLAMA

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

REKLAMA