reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Zasady ustalania przez pracodawcę godzin pory nocnej

Zasady ustalania przez pracodawcę godzin pory nocnej

Za pracę w porze nocnej uznaje się pracę wykonywaną pomiędzy godziną 21 a 7 rano. Ustalenie 8 godzin zaliczanych jako pora nocna, powinno zostać ustalone w postanowieniach układu zbiorowego pracy, regulaminu pracy a u pracodawców nie objętych układem zbiorowym pracy lub nie mających obowiązku wprowadzenia regulaminu pracy

Praca w porze nocnej

Zgodnie z art. 1517 § 1 Kodeksu pracy, praca w porze nocnej obejmuje 8 godzin między godzinami 21.00 wieczorem a 7.00 rano. Ustalenie 8 godzin zaliczanych jako pora nocna, powinno zostać ustalone w postanowieniach układu zbiorowego pracy, regulaminu pracy a u pracodawców nie objętych układem zbiorowym pracy lub nie mających obowiązku wprowadzenia regulaminu pracy, o porze nocnej na podstawie art. 29 § 3 pkt. 5 Kodeksu pracy, powinien on nie później niż w ciągu siedmiu dni od dnia zawarcia umowy o pracę, na piśmie poinformować pracownika. Poinformowanie pracowników o porze nocnej dla pracodawców, u których istnieje obowiązek wprowadzenia regulaminu pracy wynika z postanowień art.104 1 pkt. 4 Kodeksu pracy.

Za pracę w porze nocnej, co do zasady pracownikowi na podstawie art. 151 8 § 1 Kodeksu pracy przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w tej porze w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679).

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Postanowienia kodeksowe mają charakter ramowy. Określają one, że pora nocna powinna rozpocząć się nie wcześniej o 21.00 ale może rozpocząć się później niż o tej godzinie i obejmować osiem godzin, które odpowiednio, nie mogą skończyć się później ale mogą skończyć się wcześniej niż o godzinie 7.00 dnia następnego.

Ważne jest to, iż pora nocna we wskazanym wyżej przedziale czasu, powinna obejmować co najmniej 8 godzin. Wydaje się, iż pomimo użycia przez ustawodawcę określenia pora nocna w liczbie pojedynczej, różnicowanie godzin pory nocnej dla różnych grup pracowników z uwagi na specyfikę ich pracy nie zostało przez ustawodawcę zabronione. W specyficznych przypadkach ustalanie różnej pory nocnej dla grup pracowników może być uzasadnione specyfiką rytmu pracy w poszczególnych jednostkach organizacyjnych zakładu pracy.

Przeczytaj o dodatku za pracę w porze nocnej w 2016 r.

Pora nocna dla pracowników młodocianych

W sposób odmienny zostały określone czasowe ramy pory nocnej w przypadku pracowników młodocianych. Pora nocna młodocianego przypada pomiędzy godzinami 22.00 a 6.00, o czym stanowi art. 203 § 11 Kodeksu pracy. Zgodnie z art. 191 § 5 Kp młodociani, którzy nie ukończyli gimnazjum lub którzy nie ukończyli 16 lat, lecz mogą być zatrudniani na zasadach określonych w przepisach rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 5 grudnia 2002 r. w sprawie przypadków, w których wyjątkowo jest dopuszczalne zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli gimnazjum, osób niemających 16 lat, które ukończyły gimnazjum, oraz osób niemających 16 lat, które nie ukończyły gimnazjum (Dz. U. Nr 214, poz. 1808), pora nocna przypada pomiędzy godzinami 20.00 a 6.00.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama