REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Diety krajowe i zagraniczne 2023

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Diety krajowe i zagraniczne 2023
Diety krajowe i zagraniczne 2023
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jeszcze w lipcu 2022 r. doszło do podwyżki kwoty diety z tytułu podróży służbowej, a już na styczeń 2023 r. planowane są kolejne zmiany. Ile w 2023 r. będzie wynosiła dieta, ryczałt na pokrycie kosztów dojazdu środkami komunikacji miejscowej oraz ryczałt za nocleg? Czym są spowodowane zmiany?
rozwiń >

Diety krajowe i delegacje 2023

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia z dnia 29 lipca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (nr w wykazie prac: 85, dalej: projekt).

Autopromocja

Projekt wskazuje, że w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. poz. 167 oraz z 2022 r. poz. 1481) wprowadza się następujące zmiany:

- dieta w czasie podróży krajowej jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia i wynosi 45 zł za dobę podróży;

- załącznik do rozporządzenia otrzymuje nowe brzmienie.

Inflacja a podwyżka diet

Ostatnia podwyżka diet z tytułu krajowej podróży służbowej miała miejsce niedawno, bo w lipcu 2022 r. Projektodawca uznał, że wymaga ona ponownej korekty, szczególnie mając na uwadze obecną sytuację społeczno-gospodarczą, w tym prognozowaną inflację na 2023 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inaczej wygląda sytuacja przy podróżach zagranicznych, gdyż zmian nie było od 9 lat! Projektodawca uznał więc, że niezbędne jest uaktualnienie kwoty limitów za nocleg oraz diet przysługujące pracownikowi z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, ponieważ dotychczasowe stawki obowiązują od dnia 1 marca 2013 r.

W jakiej walucie diety w 2023?

W przypadku podróży poza granicami kraju – załącznik do projektu określa walutę, w jakiej będzie ustalana dieta oraz wysokość diety za dobę podróży zagranicznej jak i limit na nocleg w poszczególnych państwach, a także warunki zwrotu kosztów przejazdów, noclegów i innych wydatków. Odpowiednio do danego państwa określona jest waluta i są to np.: EUR, USD, GBP (dla Wielkiej Brytanii), CHF (dla Liechtensteinu) czy JPY (dla Japonii). Ponadto do listy 112 krajów, dodano Watykan, gdyż nie był on dotychczas ujęty w załączniku. Należności przy podróży służbowej do Watykanu zostały ustalone w wysokości jak we Włoszech.

Komu należy się dieta?

Zwrot należności z tytułu podróży służbowych dotyczy:

- pracowników sfery budżetowej (państwowej i samorządowej)

- żołnierzy

- funkcjonariuszy

- pracowników zatrudnionych u innych pracodawców (u tak zwanych pracowników spoza sfery budżetowej). U tych pracodawców zwrot należności może być określony w postanowieniach układu zbiorowego pracy, w regulaminie wynagradzania czy też w umowie o pracę, jednak stawki nie mogą być niże niż ma to miejsce w obowiązujących przepisach (czyli w załączniku do rozporządzenia). Jeżeli obowiązujące u pracodawcy regulacje czy umowa nie określają stawek, dieta również nie może być niższa niż ma to miejsce w stosunku do pracowników sfery budżetowej.

O ile wyższa dieta w zw. podróżą w służbową w Polsce w 2023 r.?

DIETA RYCZAŁT ZA NOCLEG RYCZAŁT ZA DOJAZDY  DATA
45,00 zł 67,50 zł 9,00 zł Proponowane kwoty wg projektu rozporządzenia z 29.07.2022
38,00 zł 57,00 zł 7,60 zł obowiązuje od 28.07.2022 
30,00 zł 45,00 zł 6,00 zł Obowiązuje od 01.03.2013 

W projekcie przewiduje się podwyżkę stawki diety przysługującej pracownikowi z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju o 7 zł tj. do 45 zł.

Przy nowej wysokości diety z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (45 zł):

- 20% ryczałt na pokrycie kosztów dojazdu środkami komunikacji miejscowej wyniesie 9 zł (obecnie jest to 7,60 zł),

- ryczałt za nocleg, stanowiący 150% diety – 67,50 zł (obecnie 57 zł).

- Natomiast zwrot udokumentowanych kosztów noclegu będzie następował w wysokości stwierdzonej rachunkiem, jednak nie większej za jedną dobę hotelową niż dwudziestokrotność stawki diety, tj. do 900 zł (obecnie 760 zł).

Jak podwyżka diet wpłynie na sytuację przedsiębiorców?

Jak wskazuje projektodawca: „Wprowadzenie proponowanych zmian w pewnym stopniu wpłynie pozytywnie na wzrost przychodów firm z branży gastronomicznej i hotelarskiej. Podwyższenie stawki jest szczególnie istotne obecnie, gdyż ww. branże najbardziej dotknął kryzys gospodarczy wywołany pandemią Covid-19. Jednocześnie zagrożeniem dla sytuacji ekonomicznej tych firm jest rozpowszechnienie spotkań służbowych, konferencji w trybie online.”.

Autopromocja

Czy diety i należności są zwolnione z podatku?

Tak, diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika są wolne od podatku dochodowego do wysokości określonej w odrębnych ustawach (art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2021 r. poz. 1128, z późn. zm.) lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy

Czy od diety i innych należności odprowadza się składki emerytalno-rentowe?

Diety i inne należności z tytułu podróży służbowej pracownika – do wysokości określonej w projektowanych przepisach rozporządzenia, są zwolnione z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Kiedy zacznie obowiązywać wyższa dieta?

Na dzień 24 października 2022 r. projekt jest na etapie opiniowania. Etap ten trwa od sierpnia, gdzie związki zawodowe i inne środowiska przedstawiały swoje stanowisko i uwagi co do projektu.

Projekt rozporządzenia przewiduje, że zmiany co do zasady wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1128, z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. poz. 167 oraz z 2022 r. poz. 1481)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

  Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

  Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

  Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

  Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

  Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

  Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

  REKLAMA

  Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

  W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

  Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

  Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

  Ponad 477 tys. niepełnosprawnych pracuje w Polsce. To 3,2 proc. ogółu pracujących. GUS podał dane za czerwiec 2023 r.

  Na koniec czerwca 2023 r. było 477,4 tys. niepełnosprawnych pracujących w gospodarce narodowej. Wśród niepełnosprawnych pracujących 51,5% stanowiły kobiety. Udział niepełnosprawnych pracujących w liczbie pracujących ogółem w czerwcu 2023 r. wyniósł 3,2%.

  Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Jest zwycięzca i Nagroda Jury! Czy rozumiesz wszystkie słowa z finałowej dwudziestki?

  Zakończono już głosowanie na 20 finałowych słów w plebiscycie PWN – Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Wyniki zostały ogłoszone 7 grudnia 2023 r. Znamy słowo nr 1 nr 2 i nr 3, przyznano także Nagrodę Jury. Czy wiesz co oznaczają wszystkie te słowa?

  REKLAMA

  Okulary lub szkła kontaktowe dla pracownika. Jak często pracownik może otrzymać dofinansowanie od pracodawcy?

  Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Dofinansowanie do okularów lub soczewek kontaktowych przysługuje, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania.

  Jaka jest dopuszczalna minimalna temperatura w pomieszczeniach pracy? Z powodu chłodu pracownik może odmówić wykonywania pracy!

  Zimą pracodawcy powinni zapewnić odpowiednie temperatury w pomieszczeniach pracy. Z powodu zimna pracownik może odmówić wykonywania pracy. Natomiast pracodawca może ponieść karę, jeśli nie utrzyma prawidłowej temperatury w pomieszczeniach pracy.

  REKLAMA