REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Diety krajowe i zagraniczne 2023

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Diety krajowe  i zagraniczne 2023
Diety krajowe i zagraniczne 2023
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jeszcze w lipcu 2022 r. doszło do podwyżki kwoty diety z tytułu podróży służbowej, a już na styczeń 2023 r. planowane są kolejne zmiany. Ile w 2023 r. będzie wynosiła dieta, ryczałt na pokrycie kosztów dojazdu środkami komunikacji miejscowej oraz ryczałt za nocleg? Czym są spowodowane zmiany?
rozwiń >

Diety krajowe i delegacje 2023

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia z dnia 29 lipca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (nr w wykazie prac: 85, dalej: projekt).

REKLAMA

Autopromocja

Projekt wskazuje, że w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. poz. 167 oraz z 2022 r. poz. 1481) wprowadza się następujące zmiany:

- dieta w czasie podróży krajowej jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia i wynosi 45 zł za dobę podróży;

- załącznik do rozporządzenia otrzymuje nowe brzmienie.

Inflacja a podwyżka diet

Ostatnia podwyżka diet z tytułu krajowej podróży służbowej miała miejsce niedawno, bo w lipcu 2022 r. Projektodawca uznał, że wymaga ona ponownej korekty, szczególnie mając na uwadze obecną sytuację społeczno-gospodarczą, w tym prognozowaną inflację na 2023 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inaczej wygląda sytuacja przy podróżach zagranicznych, gdyż zmian nie było od 9 lat! Projektodawca uznał więc, że niezbędne jest uaktualnienie kwoty limitów za nocleg oraz diet przysługujące pracownikowi z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, ponieważ dotychczasowe stawki obowiązują od dnia 1 marca 2013 r.

W jakiej walucie diety w 2023?

W przypadku podróży poza granicami kraju – załącznik do projektu określa walutę, w jakiej będzie ustalana dieta oraz wysokość diety za dobę podróży zagranicznej jak i limit na nocleg w poszczególnych państwach, a także warunki zwrotu kosztów przejazdów, noclegów i innych wydatków. Odpowiednio do danego państwa określona jest waluta i są to np.: EUR, USD, GBP (dla Wielkiej Brytanii), CHF (dla Liechtensteinu) czy JPY (dla Japonii). Ponadto do listy 112 krajów, dodano Watykan, gdyż nie był on dotychczas ujęty w załączniku. Należności przy podróży służbowej do Watykanu zostały ustalone w wysokości jak we Włoszech.

Komu należy się dieta?

Zwrot należności z tytułu podróży służbowych dotyczy:

- pracowników sfery budżetowej (państwowej i samorządowej)

- żołnierzy

- funkcjonariuszy

- pracowników zatrudnionych u innych pracodawców (u tak zwanych pracowników spoza sfery budżetowej). U tych pracodawców zwrot należności może być określony w postanowieniach układu zbiorowego pracy, w regulaminie wynagradzania czy też w umowie o pracę, jednak stawki nie mogą być niże niż ma to miejsce w obowiązujących przepisach (czyli w załączniku do rozporządzenia). Jeżeli obowiązujące u pracodawcy regulacje czy umowa nie określają stawek, dieta również nie może być niższa niż ma to miejsce w stosunku do pracowników sfery budżetowej.

O ile wyższa dieta w zw. podróżą w służbową w Polsce w 2023 r.?

DIETA RYCZAŁT ZA NOCLEG RYCZAŁT ZA DOJAZDY  DATA
45,00 zł 67,50 zł 9,00 zł Proponowane kwoty wg projektu rozporządzenia z 29.07.2022
38,00 zł 57,00 zł 7,60 zł obowiązuje od 28.07.2022 
30,00 zł 45,00 zł 6,00 zł Obowiązuje od 01.03.2013 

W projekcie przewiduje się podwyżkę stawki diety przysługującej pracownikowi z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju o 7 zł tj. do 45 zł.

Przy nowej wysokości diety z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (45 zł):

- 20% ryczałt na pokrycie kosztów dojazdu środkami komunikacji miejscowej wyniesie 9 zł (obecnie jest to 7,60 zł),

- ryczałt za nocleg, stanowiący 150% diety – 67,50 zł (obecnie 57 zł).

- Natomiast zwrot udokumentowanych kosztów noclegu będzie następował w wysokości stwierdzonej rachunkiem, jednak nie większej za jedną dobę hotelową niż dwudziestokrotność stawki diety, tj. do 900 zł (obecnie 760 zł).

Jak podwyżka diet wpłynie na sytuację przedsiębiorców?

Jak wskazuje projektodawca: „Wprowadzenie proponowanych zmian w pewnym stopniu wpłynie pozytywnie na wzrost przychodów firm z branży gastronomicznej i hotelarskiej. Podwyższenie stawki jest szczególnie istotne obecnie, gdyż ww. branże najbardziej dotknął kryzys gospodarczy wywołany pandemią Covid-19. Jednocześnie zagrożeniem dla sytuacji ekonomicznej tych firm jest rozpowszechnienie spotkań służbowych, konferencji w trybie online.”.

Czy diety i należności są zwolnione z podatku?

Tak, diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika są wolne od podatku dochodowego do wysokości określonej w odrębnych ustawach (art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2021 r. poz. 1128, z późn. zm.) lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy

Czy od diety i innych należności odprowadza się składki emerytalno-rentowe?

Diety i inne należności z tytułu podróży służbowej pracownika – do wysokości określonej w projektowanych przepisach rozporządzenia, są zwolnione z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Kiedy zacznie obowiązywać wyższa dieta?

Na dzień 24 października 2022 r. projekt jest na etapie opiniowania. Etap ten trwa od sierpnia, gdzie związki zawodowe i inne środowiska przedstawiały swoje stanowisko i uwagi co do projektu.

Projekt rozporządzenia przewiduje, że zmiany co do zasady wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1128, z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. poz. 167 oraz z 2022 r. poz. 1481)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł. Niestety bez odsetek

Tyle gminę kosztuje trzy lat upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały (nie wiadomo na jakiej podstawie prawnej), że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

REKLAMA

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

REKLAMA

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Jednym z tych warunków, niezbędnym do uzyskania renty, jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

REKLAMA