Kategorie

Czy dla pracowników delegowanych zastosowanie zagranicznych stawek płacowych jest obowiązkowe

Michał Culepa
Michał Culepa
Michał Culepa Culepa
Michał Culepa Culepa
W świetle norm wspólnotowych, pracodawca, który wysyła pracowników do pracy za granicą, przy ustalaniu warunków wynagrodzenia powinien zastosować się do przepisów obowiązujących w miejscu zatrudnienia. Dotyczy to w szczególności stawek wynagrodzenia za pracę, które nie mogą być niższe niż minimalne stawki obowiązujące w kraju, w którym będzie wykonywana praca (wyrok Sądu Najwyższego z 3 marca 2011 r., II PK 208/10).
Reklama

Spółka G. działająca w branży transportowej zatrudniała kierowców tzw. ciągników siodłowych, czyli dużych ciężarówek (TIR). Zadaniem kierowców było wykonywanie przewozów różnych towarów na terenie krajów Unii Europejskiej. Czterech kierowców zostało przez spółkę zatrudnionych w latach 2004–2005. Umowy o pracę zostały podpisane w Polsce, ale miejsce pracy wyznaczono im w Holandii (obowiązki pracownicze mieli bowiem wykonywać niemal w całości za granicą), miejsce wykonywania pracy zostało określone terytorialnie jako obszar całej Europy, a wynagrodzenie skalkulowano w kwocie ok. 2000 zł brutto miesięcznie. Pracodawca zobowiązał się dodatkowo do pokrywania kosztów podróży służbowych oraz wypłacania stosownych diet z tytułu zagranicznych podróży służbowych, według przepisów i stawek polskich.

Kierowcy, po zakończeniu umów o pracę, skierowali do sądu pozew, domagając się wypłacenia należności z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, przy czym na dowód wypracowanych nadgodzin przedłożyli zapisy tzw. czarnych skrzynek w TIR, rejestrujących przejazd i jego parametry w formie zapisu elektronicznego (zapisy tachografów nie zachowały się). Jednak nie był to jedyny przedmiot pozwu. Pracownicy podnosili ponadto, że zgodnie z przepisami dyrektywy nr 96/71/WE z 16 grudnia 1996 r. dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług, do ich stosunków pracy powinny mieć zastosowanie zasady wynikające z prawa holenderskiego. Jak bowiem stanowi art. 3 ust. 1 dyrektywy, państwa członkowskie zapewnią, że – bez względu na to, jakie prawo stosuje się w odniesieniu do stosunku pracy – przedsiębiorstwa będą gwarantowały pracownikom delegowanym na ich terytorium warunki pracy i zatrudnienia obowiązujące w państwie członkowskim, gdzie jest wykonywana praca. Jako dodatkowy argument za zastosowaniem przepisów holenderskich kierowcy wskazywali też fakt, że praca miała być wykonywana niemal wyłącznie za granicą, a związek umowy o pracę z Polską miał dotyczyć tylko samej czynności podpisania tej umowy. Pracownicy mieli być podporządkowani pracodawcy zagranicznemu, a przewozy prowadzić przede wszystkim w krajach UE. Warto wspomnieć, że minimalna stawka wynagrodzenia w branży transportowej w Holandii wynosiła wówczas 8,30 euro za 1 godzinę pracy, a ponadto, zgodnie z przepisami układowymi, kierowcom przysługiwał tzw. dodatek wakacyjny wynoszący ok. 8% stawki zasadniczej (tak skalkulowane wynagrodzenie było więc prawie 3-krotnie wyższe od stawki przyjętej w umowie o pracę).


Orzeczenia sądów i rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego

Reklama

Sąd I instancji oddalił powództwo, podobnie orzekł sąd II instancji oddalając apelację pracowników – powodów. Skierowali więc do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną, który ją uwzględnił i nakazał ponowne rozpoznanie sprawy. Uzasadniając wyrok Sąd Najwyższy wskazał błędy w postępowaniu przed sądem II instancji, który nie przeprowadził rzetelnego postępowania dowodowego i w ogóle nie ocenił ustaleń faktycznych i prawnych podjętych w I instancji, poprzestając na ich powtórzeniu.

Sąd Najwyższy wskazał, że przy ocenie prawidłowości postanowień umów o pracę należy brać pod uwagę przepisy zagraniczne. Nakazuje to cytowana wyżej dyrektywa UE. A zatem w kraju, w którym praca była wykonywana, muszą obowiązywać odpowiednie przepisy ustalające zakres obowiązywania minimalnych standardów prawa pracy dla pracowników – cudzoziemców. W Polsce obowiązuje bowiem art. 671 Kodeksu pracy, który w § 2 stanowi, że pracodawca kierujący pracownika do pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:

 • w związku z realizacją umowy zawartej przez tego pracodawcę z podmiotem zagranicznym,
 • w zagranicznym oddziale (filii) tego pracodawcy,
 • jako agencja pracy tymczasowej

zapewnia pracownikowi warunki zatrudnienia nie mniej korzystne niż wynikające z przepisów Kodeksu pracy oraz innych przepisów regulujących prawa i obowiązki pracowników.

Zatem przepisy kodeksowe i dyrektywy nr 96/71 nakazują wyraźnie odniesienie się do przepisów holenderskich.

Wnioski dla pracodawcy

Jeżeli z umowy o pracę wynika, że pracownik zostaje wysłany do pracy za granicę do kraju Unii Europejskiej, wówczas każdy pracodawca jest zobowiązany zaznajomić się z obowiązującymi w kraju zatrudnienia przepisami prawa pracy (nie tylko ustawowymi, ale także z przepisami układów oraz porozumień zbiorowych obowiązujących w danej branży) – zwłaszcza w zakresie minimalnych stawek wynagrodzenia. Jest bowiem niemal pewne, że w świetle unijnych przepisów pracodawca zawsze będzie musiał zastosować się do przepisów obowiązujących w miejscu zatrudnienia.

To oznacza z reguły skalkulowanie stawki wynagrodzenia zasadniczego na znacznie wyższym poziomie niż te, które obowiązują w Polsce, a także obowiązek wypłaty dodatków i świadczeń, jakie przysługują pracownikom zagranicznym.

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.