| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Czy pracownikowi zatrudnionemu na okres próbny należy przydzielać odzież i obuwie robocze?

Czy pracownikowi zatrudnionemu na okres próbny należy przydzielać odzież i obuwie robocze?

Pracodawca zawarł z pracownikiem umowę o pracę na okres próbny na stanowisku magazyniera. Zgodnie z obowiązującym na terenie zakładu załącznikiem do regulaminu pracy pracownicy na stanowisku magazyniera wykonują pracę w odzieży i w obuwiu roboczym. Pracodawca nie wydał pracownikowi odzieży i obuwia roboczego przewidzianego w przepisach wewnątrzzakładowych. Inspektor pracy uznał, że do obowiązków pracodawcy należy wyposażenie pracownika w odzież i obuwie robocze podczas wykonywania pracy:● zgodnie z określonymi w przepisach wewnątrzzakładowych tabelami przydziału dla wyszczególnionych w nich stanowiskach pracy,● bez względu na rodzaj zawartej umowy o pracę.Czy inspektor miał rację i czy pracodawca powinien wydać pracownikowi zatrudnionemu nawet na okres próbny odzież roboczą?

Jeśli pracodawca określa zasady przydziału odzieży i obuwia roboczego, to ma obowiązek wyposażyć pracownika w odzież i obuwie robocze. Ich wydanie powinno być potwierdzone w imiennych kartach przydziału odzieży i obuwia roboczego. Pracodawca wyposaża pracowników w odzież i obuwie robocze bez względu na rodzaj zawartej z pracownikiem umowy o pracę, w tym umowy na okres próbny. Nie może on również dopuścić pracownika do pracy bez odzieży i obuwia roboczego przewidzianego dla danego stanowiska pracy.

UZASADNIENIE

Obowiązkiem pracodawcy jest nieodpłatne dostarczenie pracownikom odzieży oraz obuwia roboczego będącego własnością pracodawcy, jeżeli odzież własna pracowników może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu bądź jest to niezbędne ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

WAŻNE!

W przypadku stanowisk, na których nie są wykonywane prace:

● związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych,

● powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi,

możliwe jest ustalenie przez pracodawcę stanowisk, na których dopuszcza się używanie przez pracowników za ich zgodą własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pracodawca ma obowiązek ustalenia rodzajów oraz przewidywanych okresów użytkowania środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na określonych stanowiskach jest niezbędne.

Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy. Nie uzależnia się wydania odzieży i obuwia roboczego od rodzaju zawartej z pracownikiem umowy o pracę.

PRZYKŁAD

Pracodawca zatrudnił pracownika na stanowisku kasjera–sprzedawcy na terenie marketu budowlanego na podstawie umowy o pracę na 5-dniowy okres próbny. W tym czasie pracownik wykonywał pracę we własnej odzieży.

Na terenie zakładu pracy występuje bardzo wysoka fluktuacja kadr. Pracodawca nie określił na piśmie zasad przydziału odzieży i obuwia roboczego. Raz w roku wydaje pracownikom zatrudnionym na stanowisku kasjer–sprzedawca fartuchy robocze. Nie potwierdza na piśmie ich odbioru przez pracowników.

Czy pracodawca ma obowiązek wyposażyć pracownika podejmującego pracę na stanowisku kasjera–sprzedawcy w odzież roboczą, tak jak pozostałych pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony? Czy wystarczające jest wydanie fartuchów dopiero po podpisaniu kolejnej umowy na czas określony?

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy, w tym bhp

Źródło:

INFOR

ZdjęciaINFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »