REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świąteczne dodatki do wynagrodzenia

Patrycja Dados
Świąteczne dodatki do wynagrodzenia / Fot. Fotolia
Świąteczne dodatki do wynagrodzenia / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Świąteczny dodatek to jeden ze składników wynagrodzenia, który może przyznać pracodawca. To czy otrzymamy taki dodatek zazwyczaj zależy od jego dobrej woli i dostępnych środków. Jakie możliwości premiowania ma pracodawca?

Święta Bożego Narodzenia kojarzą nam się z ciepłą, domową atmosferą i spędzaniem czasu z rodziną. Coraz częściej jednak także w pracy chcemy poczuć magię Świąt. Wielu nie wyobraża już sobie tego okresu bez kolacji firmowej czy składania bożonarodzeniowych życzeń. Wielu też przydałby się wtedy dodatkowy zastrzyk gotówki. 

REKLAMA

Autopromocja

Coraz więcej pracowników otrzymuje w tym okresie wsparcie od swoich pracodawców. Należy jednak rozróżnić dwie sytuacje. Pierwsza, gdy pomoc dla pracowników z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych jest obowiązkiem pracodawcy. Druga, gdy pracodawca z własnej woli i z własnych środków obrotowych przekazuje pracownikom różnego rodzaju „prezenty”: bony, premie czy nawet kilka dni wolnego.

Ustawowy obowiązek pracodawcy

Zasady tworzenia funduszu i przyznawania świadczeń socjalnych określa ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 43, poz. 163 z późn. zm., zw. dalej „uzfśs”). Zgodnie z ustawą obowiązek utworzenia Funduszu ciąży na pracodawcach, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, oceniając na dzień 1 stycznia danego roku. Dodatkowo, jak stanowi art. 3 ust. 2 uzfśs: „pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych tworzą Fundusz, bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników”. Fundusz powstaje z tzw. corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do liczby osób zatrudnionych. Najogólniej rzecz ujmując, na jednego zatrudnionego przypada 37,5% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą. 

Zasady przyznawania świadczeń określa pracodawca w regulaminie uzgodnionym z zakładową organizacją związkową. Należy pamiętać o tym, że regulamin nie może powstać w oderwaniu od ustawy. Jeśli u pracodawcy nie działa organizacja związkowa, regulamin uzgadnia się z wybranym przez pracowników reprezentantem. Jeżeli z kolei u pracodawcy działa kilka organizacji, muszą one przedstawić wspólne stanowisko. 

REKLAMA

Ważne!
Zwróćmy uwagę na fakt, że przyznawanie świadczeń z Funduszu uzależnione jest od kryterium socjalnego: sytuacji materialnej, rodzinnej i życiowej kandydatów. SN w wyroku z dn. 16 września 2009 r., I UK 121/09, wyraźnie stwierdził, iż w momencie, w którym każdy z pracowników otrzymuje np.: bon towarowy o wartości 300 zł, nie możemy mieć do czynienia z wykorzystaniem środków z Funduszu. Są to bowiem świadczenia przydzielane bez względu na sytuację materialną pracownika. W takiej sytuacji bony przyznaje się ze środków własnych pracodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W regulaminie określa się także formę takiego świadczenia. Mogą to być zarówno bony, talony, jak i paczki czy świadczenia pieniężne, pod warunkiem, że przyznawane są wedle zasad określonych w ustawie.

Uprawnionymi do korzystania z Funduszu są zgodnie z art. 2(5) uzfśs: pracownicy, emeryci i renciści będący byłymi pracownikami i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z Funduszu. Poprzez pracowników rozumiemy wszystkich pozostających w stosunku pracy, niezależnie od tego czy jest to umowa o pracę czy też np.: mianowanie. Wyłączone natomiast z przywileju korzystania z Funduszu są osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych.

Polecamy serwis: Składniki wynagrodzenia

Środki obrotowe

Gdy Fundusz nie istnieje u danego pracodawcy, wsparcie na święta zależy od jego dobrej woli, ponieważ finansuje je z własnych środków obrotowych. W momencie, w którym pracodawca decyduje się na ufundowanie prezentów swoim pracownikom, nie wiążą go żadne ograniczenia. Sam decyduje, w jakiej formie udziela pracownikom wsparcia. Nie obowiązuje go także kryterium socjalne. Firmy prywatne coraz częściej wręczają swoim pracownikom bony towarowe czy też upominki rzeczowe. 

Niektórzy pracodawcy natomiast udzielają swoim pracownikom dodatkowego czasu wolnego, właśnie w okresie świątecznym. Większość pracowników chwali sobie takie rozwiązanie, ponieważ mają więcej czasu na przygotowania świąteczne czy odpoczynek z rodziną.

Nowym rozwiązaniem jest wręczanie pracownikom tzw. karty przedpłaconej. Pracodawca przy jej zakupie decyduje o wartości doładowania, a pracownik zgromadzone na karcie środki może wykorzystać w dowolnym punkcie handlowo-usługowym.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA