Wypłata świadczeń urlopowych a obowiązek składkowy
REKLAMA
Świadczenie urlopowe, wypłacane na zasadach określonych w ustawie o zfśs przez pracodawcę, który nie utworzył funduszu, nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Świadczenie nie może przekroczyć kwoty tzw. odpisu podstawowego, właściwej dla rodzaju zatrudnienia danego pracownika.
Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne pracowników jest przychód uzyskiwany przez nich ze stosunku pracy. Z podstawy tej zostały jednak wyłączone przychody wskazane w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (zwanym dalej rozporządzeniem składkowym). Rozporządzenie to stanowi m.in., że z podstawy do oskładkowania wyłączone są świadczenia urlopowe, wypłacane zgodnie z przepisami ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (§ 2 ust. 1 pkt 21 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – DzU nr 161, poz. 1106).
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat