| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy świadczenia przyznane z zfśs zawsze są zwolnione ze składek i podatku

Czy świadczenia przyznane z zfśs zawsze są zwolnione ze składek i podatku

W 2007 r. i 2008 r. przekazaliśmy pracownikom bony towarowe w całości sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, od których odprowadziliśmy zaliczkę na podatek. W 2009 r. również z zfśs wypłaciliśmy pracownikom świadczenia pieniężne, od których nie odprowadziliśmy podatku. Zarówno od bonów, jak i świadczeń pieniężnych wypłaconych z zfśs w latach 2007–2009 nie naliczaliśmy składek. W 2007 r. każdy z pracowników otrzymał bony w różnej wysokości, natomiast bony w 2008 r. i świadczenia pieniężne w 2009 r. pracownicy otrzymali w tej samej wysokości. Przyznając pracownikom świadczenia z zfśs w latach 2007–2009 nie braliśmy pod uwagę ich sytuacji socjalnej, nie wymagaliśmy od nich oświadczeń w tym zakresie. Podczas kontroli ZUS zarzucił nam, że wysokość przyznanych pracownikom świadczeń z zfśs nie zależała od spełnienia kryteriów socjalnych, w związku z czym powinniśmy uwzględnić je w całości w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Problem dotyczy nie tylko osób aktualnie zatrudnionych, ale również tych, które już nie są naszymi pracownikami. Ponadto byłym pracownikom wystawiliśmy na ich wniosek zaświadczenia ZUS Rp-7. Jak w tej sytuacji dokonać korekt deklaracji ZUS i podatku? Czy powinniśmy również skorygować wydane zaświadczenia ZUS Rp-7?

Od 22 sierpnia 2009 r. wartość zarówno rzeczowych, jak i pieniężnych świadczeń otrzymanych przez pracownika, które zostały sfinansowane w całości z zfśs, jest zwolniona z podatku do kwoty 380 zł rocznie. Wcześniej z podatku były zwolnione tylko świadczenia w postaci rzeczowej. Przy czym rzeczowymi świadczeniami nie są i nie były bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi (art. 21 ust. 1 pkt 67 updof).

WAŻNE!

Od 22 sierpnia 2009 r. z podatku są zwolnione świadczenia pieniężne oraz świadczenia rzeczowe przyznane pracownikom do łącznej wysokości 380 zł rocznie.

Pracodawca, który prowadzi działalność socjalną i tworzy zfśs, ma obowiązek przyznawania ulgowych usług i świadczeń oraz dopłat z funduszu z uwzględnieniem sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu (art. 8 ust. 1 ustawy o zfśs). W regulaminie zfśs powinien znaleźć się również zapis o sposobie dokumentowania sytuacji materialnej przez osoby uprawnione do korzystania z funduszu. W tym celu pracodawca może zażądać np. przedłożenia zeznań rocznych, jak również odcinków emerytury/renty, jeżeli osoba jest uprawniona do jej pobierania.

Działalnością socjalną nie jest przyznawanie wszystkim pracownikom świadczeń z zfśs w tej samej wysokości. Wówczas od pełnej wartości przyznanych świadczeń, mimo że sfinansowanych z zfśs, należy zapłacić składki do ZUS i podatek.

WAŻNE!

Zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne obejmuje wyłącznie te świadczenia, które zostały sfinansowane z zfśs i przeznaczone na działalność socjalną w rozumieniu ustawy o zfśs.

W wyniku kontroli ZUS powinni Państwo sporządzić korekty dokumentów rozliczeniowych ZUS DRA i ZUS RCA za te miesiące w okresie od 2007 r. do 2009 r., w których pracownicy otrzymali świadczenia z zfśs, a których ZUS nie uznał za działalność socjalną. Aby skorygować te dokumenty, należy złożyć korygujące raporty ZUS RCA za każdego pracownika, który takie świadczenia otrzymał, doliczając ich wartość odpowiednio do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Powstałą niedopłatę z dokonanych korekt raportów, która będzie wynikała z korygującej deklaracji ZUS DRA, należy wpłacić do ZUS w całości, a więc zarówno w części finansowanej przez płatnika, jak i przez pracowników łącznie z odsetkami za zwłokę. Jedynie w przypadku, gdyby kwota zaległości za jakiś miesiąc nie przekraczała 6,60 zł, nie ma obowiązku zapłaty odsetek (art. 23 ust. 1a ustawy systemowej).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »