Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Automatyzacja kadr i płac a zmiany wynikające z Polskiego Ładu

HRappka
ekspert z zakresu automatyzacji procesów HR
Aleksandra Kozieł
Jak automatyzacja kadr i płac pomoże przejść przez zmiany Polskiego Ładu?
Jak automatyzacja kadr i płac pomoże przejść przez zmiany Polskiego Ładu?
Shutterstock
Jak automatyzacja kadr i płac pomoże przejść przez zmiany Polskiego Ładu? Wiele zagadnień pozostaje niejasnych. Pracownicy nie wiedzą, jakie oświadczenia złożyć. Dużo osób otrzymało niższe wynagrodzenia za styczeń 2022 roku.

Kadry i płace a zmiany wynikające z Polskiego Ładu

Do reformy "Polski Ład" byliśmy przygotowywani od wielu miesięcy. Zmiany w naliczaniu wynagrodzeń, podwyższenie kwoty wolnej od podatku czy brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku – to jedne z kilku ważniejszych modyfikacji. Wciąż jednak wiele zagadnień pozostaje niejasnych, pracownicy nie są świadomi, jakie oświadczenia powinni złożyć, a wielu z nich otrzymało niższe pensje w styczniu 2022 roku.

Proces wyliczania wynagrodzenia już w ubiegłych latach nie należał do najprostszych. Polski Ład tylko go skomplikował i nawet działy kadr i płac mają kłopot z obliczeniem zaliczki na podatek dochodowy. Przy tak wielu nowych zmiennych nietrudno jest o pomyłkę. Jakie zmiany pod uwagę powinny wziąć osoby zajmujące się rozliczaniem pracowników w organizacjach?

Najważniejsze zmiany wprowadzone przez Polski Ład:

1. Podniesienie kwoty wolnej od podatku

Do końca roku 2021 kwota wolna wynosiła 8000 zł i była degresywna, czyli im wyższe zarobki, tym kwota wolna od podatku była niższa. Od 1 stycznia 2022 r. kwota wolna od podatku wynosi 30 000 zł i jest kwotą stałą. Dotyczy ona każdego podatnika rozliczającego się według skali podatkowej. Zarabiający powyżej 2500 zł zapłacą podatek od nadwyżki.

2. Zmiana progu podatkowego

Drugi próg podatkowy podwyższony został do 120 000 zł (poprzednio wynosił 85 528 zł). Oznacza to, że do tej kwoty stawka podatku wynosić będzie 17%, a po jej przekroczeniu "wskoczymy" w drugi próg podatkowy, który wynosi 32%.

3. Brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku dochodowego

To największa i najbardziej odczuwalna zmiana Polskiego Ładu. Od 1 stycznia 2022 r. nie ma możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Co więcej, wysokość składki zdrowotnej, w zależności od wybranej formy opodatkowania, uzależniona została od wysokości osiągniętego dochodu lub przychodu. Oznacza to wzrost kosztów dla przedsiębiorców, niekiedy nawet do kilku tysięcy złotych. Zmianę najbardziej odczują przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym (19%).

4. Ulga dla klasy średniej

Ulga dla klasy średniej powstała w celu zniwelowania niekorzystnych zmian związanych z brakiem możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Przeznaczona jest dla osób, które osiągają przychody: ze stosunku pracy, stosunku służbowego, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej według skali.

Pracodawca ma obowiązek stosować ulgę dla klasy średniej dla każdego pracownika, który osiąga przychody w przedziale miesięcznym od 5 701 zł do 11 141 zł. Pracownik natomiast może zrezygnować z ulgi, musi wtedy złożyć u pracodawcy odpowiedni wniosek.

Ulga dla klasy średniej rozliczana jest rocznie i obejmuje przedział od 68 412 zł do 133 692 zł. Oznacza to, że jeżeli pracownik w ciągu roku korzystał z ulgi, a podczas składania zeznania podatkowego okaże się, że nie zmieścił się w podanym przedziale (otrzymał np. wysoką premię pod koniec roku) to będzie musiał dopłacić podatek.

5. Terminy rozliczania składek ZUS

Składki ZUS należy rozliczyć do:

 • 5 dnia miesiąca – jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe,
 • 15 dnia miesiąca – płatnicy składek, osobowość prawna,
 • 20 dnia miesiąca – pozostali płatnicy składek.

6. Rozszerzony PIT-0

PIT-0 to ulga, która zwalnia z podatku dochodowego przychody, które mieszczą się do kwoty 85 528 zł i dotyczy ona:

 • osób do 26 roku życia
 • seniorów (kobiety po 60 roku życia i mężczyźni po 65 roku życia)
 • rodzin wielodzietnych (4+)
 • osób powracających z zagranicy

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 r.

8 stycznia 2022 r. w życie weszło rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy. Rozporządzenie wskazuje, że zaliczki na podatek dochodowy w 2022 roku nie powinny być wyższe niż zaliczki obliczane do końca 2021 roku. Rozporządzenie dotyczy osób pracujących na podstawie umowy o pracę, zlecenie, emerytów, rencistów – otrzymujących wynagrodzenie do 12 800 zł brutto.

Oznacza to, że osoby, które w styczniu dostały niższą wypłatę (obliczoną na podstawie zasad Polskiego Ładu), otrzymają korektę wynagrodzenia. Gdzie jest jednak haczyk? Każdy podatnik będzie musiał rozliczyć się na koniec roku podatkowego z otrzymanych pieniędzy. Jest to swojego rodzaju kredyt od rządu, który podatnik będzie musiał spłacić.

Automatyzacja kadr i płac

Automatyzacja procesów HR to przyszłość nie tylko kadr i płac, ale również działów HR. Systemy kadrowo-płacowe, które automatycznie generują rozliczenia, to ogromna oszczędność czasu oraz przede wszystkim mniejsze ryzyko popełnienia błędu. Na podstawie dokumentów wprowadzonych do systemu, umów i grafików pracy, system jest w stanie sam wyliczyć wynagrodzenie, stworzyć listę płac, wysłać paczki przelewów czy wygenerować paski wynagrodzeń.

Kalkulator wynagrodzeń

Ogromną pomocą może być kalkulator wynagrodzeń, w którym dostępne są opcje:

 • typ umowy i data jej obowiązywania
 • schemat finansowy
 • PIT-0
 • ulga dla klasy średniej
 • rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 r
 • przystąpienie do PPK
 • kwota zmniejszająca podatek
 • norma godzin w miesiącu

Wystarczy zaznaczyć wybrane opcje i otrzymamy kwotę wynagrodzenia netto i brutto, z jego wszystkimi składnikami. Dzięki temu można porównać wysokość np. składki zdrowotnej lub zaliczki na podatek dochodowy w 2021 i 2022 roku. Możemy również przeprowadzić symulację wynagrodzenia dla pracownika, który zastanawia się, czy skorzystać z ulgi dla klasy średniej lub rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 r.

Elektroniczny obieg dokumentów

Obieg dokumentów online zapewnia nieprzerwany dostęp do wszystkich firmowych dokumentów, wniosków urlopowych, faktur czy ewidencji czasu pracy – a to wszystko z poziomu aplikacji.

Elektroniczny obieg dokumentów to lepsza komunikacja między działem kadr, a np. działem zarządzania zasobami ludzkimi. Niezależnie od miejsca pracy, osoby zarządzające kadrami mogą sprawdzić dostępny limit urlopowy dla danego pracownika, przyjąć wnioski urlopowe, rozliczyć pracowników, wystawić umowy czy np. dać dostęp nowym pracownikom do szkoleń BHP.

Ogromne znaczenie ma również bezpieczeństwo przechowywanych danych, w systemie znajdują się przecież poufne dane na temat całego przedsiębiorstwa. Pracownicy muszą mieć pewność, że ich dane są odpowiednio zabezpieczone. Dlatego, wybierając system kadrowo-płacowy należy mieć na uwadze, czy spełnia on wszystkie standardy bezpieczeństwa.

Portal pracowniczy

To naturalna konsekwencja automatyzowania procesów w organizacji. Dzięki indywidualnemu portalowi, każdy pracownik ma dostęp do swoich dokumentów, grafików czy umów. Widzi ilość dni urlopowych dostępnych oraz wykorzystanych. Intuicyjnie może zgłosić elektroniczny wniosek urlopowy, który dział kadr niezwłocznie otrzyma. Widoczność portalu pracowniczego zależna jest od administratora, który może ograniczać ją w dowolnym zakresie.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Wideoszkolenie: Koszty podatkowe w firmie 2022
Wideoszkolenie: Koszty podatkowe w firmie 2022
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Święta i dni wolne od pracy w Polsce
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Dniami wolnymi od pracy zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy są:
  poniedziałki
  środy
  piątki
  niedziele
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Praca zdalna coraz bliżej uregulowania w Kodeksie pracy
  Praca zdalna nie była dotychczas uregulowana w Kodeksie pracy. Projekt nowelizacji ustawy zakłada, że nowe regulacje zastąpią przepisy o telepracy. Jakie obowiązki przy poleceniu pracy zdalnej będzie miał pracodawca?
  Wynagrodzenie pielęgniarek i innych zawodów medycznych. Jakie zmiany?
  Wzrost wynagrodzeń w ochronie zdrowia ma zachęć młodych ludzi do studiowania na kierunkach medycznych i docenić doświadczonych pracowników – wskazał we wtorek wiceminister zdrowia Piotr Bromber.
  Dziecko w żłobku – już płyną pieniądze z ZUS
  W mieniony piątek 20 maja na konta żłobków popłynęły pierwsze pieniądze. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał w pierwszej transzy ponad 86 milionów złotych. Liczba dzieci, na które przyznano do tej pory dofinansowanie wynosi ponad 65 tys.
  Zmiany w Kodeksie pracy
  Rząd zajmuje się projektem nowelizacji Kodeksu pracy, która na stałe wprowadzi pracę zdalną do polskiego porządku prawnego.
  W ciągu 10 lat liczba pracujących wzrosła o ponad 2 mln
  W 2021 r., liczba pracujących 17,130 mln - była znacząco większa w porównaniu z wynikami spisu z 2011 r. (ponad 15 mln).
  Rząd zajmie się przepisami dot. pracy zdalnej i wykrywania alkoholu u pracowników
  Rada Ministrów zajmie się przepisami wprowadzającymi pracę zdalną jako rozwiązanie stałe, a także umożliwiającymi kontrolę pracowników na obecność alkoholu.
  Czym jest prawo pracy?
  Mówiąc o prawie pracy, często myślimy o Kodeksie pracy. Czy są jeszcze jakieś regulacje dotyczące stosunku pracy?
  Trzynasta emerytura ze Słowacji
  Słowacka instytucja ubezpieczeniowa (SIA) wypłaci w lipcu 2022 rl trzynastą emeryturę osobom, które pobierają emeryturę słowacką i mieszkają w Polsce.
  Od 2023 roku pracownicy automatycznie będą zapisani do PPK
  Wykorzystując dostępne w internecie kalkulatory PPK, można wyliczyć, że – odkładając tylko 56 zł miesięcznie – w ciągu roku zgromadzimy 1666 zł. Gdybyśmy chcieli te pieniądze odkładać samodzielnie w innym produkcie, oszczędzilibyśmy ok. 650–680 zł. Udział pracodawcy i dopłaty od państwa powodują więc, że zyskujemy dużo więcej – mówi Joanna Załęska, dyrektor biura PPK w Compensie.
  FORUM KADR I KSIĘGOWOŚCI 2022 - rabat 15% na zgłoszenia do 31 maja
  FORUM KADR I KSIĘGOWOŚCI 2022 odbędzie się w dniu 7 czerwca 2022 r. Można uzyskać rabat – 15% na zgłoszenia wysłane do 31 maja. Zapraszamy!
  Podwyżka płacy minimalnej w 2023 roku może przyspieszyć inflację
  Rząd rozważa podwyżkę minimalnego wynagrodzenia od początku 2023 r. do 3350 zł, a od lipca do 3500 zł. Obecnie wynosi ono 3010 zł. Wyższy od ustawowego wzrost płacy minimalnej i wskaźnika waloryzacji emerytur i rent może oznaczać dalszy niekontrolowany wzrost inflacji – ostrzega Konfederacja Lewiatan.
  Większość czasu pracy naukowców jest marnowana na biurokrację [WYWIAD]
  Nauka w Polsce rozwija się znacznie wolniej, niż mogłaby się rozwijać - ocenił w rozmowie z PAP prof. Grzegorz Węgrzyn, biolog molekularny. Jego zdaniem, nawet do 70-80 proc. normalnego czasu pracy naukowców jest marnowanego na działania biurokratyczne.
  Komu przysługuje ulga dla rodzin 4+?
  Ulga dla pracowników z co najmniej czworgiem dzieci – komu przysługuje? Czym jest?
  Sześć lat bez awansu, a później zwolnienie? Nowy system awansu zawodowego nauczycieli
  Nowy system awansu zawodowego nauczycieli sprawi, że nauczyciel, jeżeli uzyska co najmniej dobrą ocenę pracy, może ją wykonywać przez sześć lat, bez konieczności uzyskania stopnia awansu zawodowego. Po upływie tego czasu umowa z nim zostanie rozwiązana z mocy prawa.
  Sobota i niedziela – czy są dniami urlopu?
  Czy pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu na sobotę i niedzielę?
  Urlop menstruacyjny – czy także w Polsce?
  Urlop menstruacyjny można wziąć w Japonii i Korei Południowej, a obecnie w projekcie ustawy proponuje go Hiszpania. Czym jest? Czy można ubiegać się o taki urlop również w Polsce?
  Polski pracownik w obliczu inflacji
  Pomimo sytuacji gospodarczej, wojny w Ukrainie oraz pandemii, wielu Polaków jest gotowych do zmiany miejsca zatrudnienia. Czynnikiem szczególnie wpływającym na postawy zawodowe jest inflacja.
  Prawnicy - ile zarabiają?
  Wywołana przez pandemię niechęć do zmiany miejsca zatrudnienia zaowocowała zmniejszoną responsywnością na oferty pracy przez doświadczonych kandydatów na stanowiska prawnicze i wysoką liczbą odrzuconych ofert. Z tego powodu pracodawcy często byli zmuszeni uelastyczniać swoje wymagania wobec kandydatów oraz redefiniować widełki wynagrodzenia na korzyść pracownika. Więcej w analizie przygotowanej przez Manpower.
  Wskaźniki dla przyszłych emerytów bardzo dobre
  Stan kont osób ubezpieczonych w ZUS, na których gromadzone są składki na ubezpieczenie emerytalne, wzrośnie o 9,33 proc. – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
  Osoby na przedemerytalnym muszą rozliczyć się z ZUS
  Jak co roku tylko do końca maja czas osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego na powiadomienie ZUS o dodatkowych przychodach osiągniętych od 1 marca 2021 r. do 28 lutego 2022 r.
  Co czwarta firma chce pozyskiwać nowych pracowników
  ManpowerGroup opublikował swój najnowszy raport, w ramach którego firmy zdradzają swoje plany zatrudnienia na czas od lipca do końca września. Prognoza netto zatrudnienia dla Polski, która jest barometrem rynku pracy i pokazuje chęci firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr wynosi +11%. To wynik wyższy o 5 punktów procentowych od prognozy deklarowanej na bieżący kwartał. Podczas gdy 27% badanych przedsiębiorstw mówi o planach zatrudnienia nowych pracowników, 17% prognozuje redukcje etatów. Jednocześnie co druga firma (54%) chce pozostawić liczbę pracowników na niezmienionym poziomie, a jedynie 2% nie zna planów zatrudnienia na kolejny kwartał.
  Ukraińcy pracują na Dolnym Śląsku
  W pierwszym kwartale tego roku o prawie 7 proc. wzrosła ilość zatrudnionych na Dolnym Śląsku Ukraińców. Na koniec grudnia 2021 roku do ZUS w województwie dolnośląskim było zgłoszonych 66 638 pracowników pochodzących z Ukrainy, na koniec marca 2022 roku już 71 238.
  Reputacja oparta na powrotach, czyli dlaczego reboarding ma znaczenie
  Dla wielu pracowników powrót do pracy po pandemii był prawdziwym wyzwaniem. Podobnie jak dla pracodawców. Okazało się, że po długiej nieobecności w biurze trzeba na nowo uczyć się firmowej rzeczywistości offline. Lepiej poradziły sobie z tą sytuacją firmy, które w swojej strategii HR uwzględniły reboarding. Tym bardziej, że termin ten nie dotyczy tylko powrotu do postpandemicznej biurowej rzeczywistości.
  Pracodawcy powinni przygotować się na zmiany w ustawie o PPK
  Pracodawca będzie mógł szybciej zapisać pracownika do PPK. Szybciej niż dotychczas będzie mógł także dokonać pierwszych wpłat do tego programu, nawet od razu po ich naliczeniu i pobraniu.
  Algorytmy SI pod kontrolą związków zawodowych?
  Projekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych, przewiduje obowiązek pracodawcy udzielenia stronie społecznej informacji o parametrach, zasadach i instrukcji stanowiących bazę dla algorytmów lub systemów sztucznej inteligencji, a które wpływać mogą na warunki pracy.