REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

HR w chmurze – 5 mitów

iPersonel
eksperci w zakresie oprogramowania zarządzającego kadrami i płacami
HR w chmurze – 5 mitów
HR w chmurze – 5 mitów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wokół HR w chmurze pojawiło się wiele mitów. Warto je sprostować i dać innym szansę na wdrożenie nowych możliwości w firmie. Jakie przekonania są nieprawidłowe i wymagają sprostowania? Wyjaśniamy poniżej.

HR w chmurze – jakie mity?

Popularność chmury niewątpliwie wzrasta. Wraz z tym wzrostem zauważyliśmy, że w obiegu zaczęły pojawiać się błędne teorie, często wynikające z niewiedzy na temat dostępnych rozwiązań, jak i samego modelu ich funkcjonowania. Nasz cel na dziś? Rozprawienie się z tymi mitami.

Autopromocja

1. Korzystanie z systemu HR wymaga dużych umiejętności IT

Sprostowanie: jeśli chcesz korzystać z systemu kadrowo-płacowego, nie musisz mieć ani specjalistycznej wiedzy ani umiejętności z zakresu IT. Oprogramowania nieustannie są rozwijane, a twórcy dbają o to, by ich obsługa była prosta i bezproblemowa. Intuicyjność to atut systemu HR i dostawcy rozwiązań informatycznych doskonale zdają sobie z tego sprawę. Z tego względu specjaliści UI/UX ulepszają produkt pod kątem użyteczności krańcowego użytkownika. Biorą pod uwagę takie elementy, jak układ menu, kolorystyka, rozkład tekstu, łatwy dostęp do funkcji czy kolejność poszczególnych procesów. Projektant sprawia, że komunikacja na linii interfejs – użytkownik przebiega w skuteczny sposób, a doświadczenia odbiorcy związane z użytkowaniem są przyjemne.

W związku z tym czy trzeba obawiać się obsługi oprogramowania kadrowo-płacowego? Zdecydowanie nie. Co więcej, często dostawcy IT oferują szkolenia dla nowych użytkowników, co ułatwia zaznajomienie się z programem kadrowo-płacowym i w krótkim czasie czyni ich zaawansowanymi użytkownikami.

2. HR w chmurze to zbyt drogie rozwiązanie

Często małe firmy uważają, że nie mogą pozwolić sobie na HR w chmurze ze względu na koszty. Kolejny mit! Na rynku są oprogramowania przeznaczone dla małych, średnich i dużych firm. Oczywiście im większa firma i większe potrzeby, tym trzeba przygotować się na wyższe koszty wdrożenia. Jednak należy przy tym pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, dostawcy IT oferują modele subskrypcyjne, co oznacza, że koszt systemu to stała miesięczna opłata, która jest znacznie niższa od jednorazowego zakupu licencji. Po drugie, wdrożenie oprogramowania kadrowo-płacowego to nie koszt, lecz inwestycja. Automatyzacja HR i związane z nią usprawnienia to znaczne oszczędności dla firmy. Na ten aspekt trzeba patrzeć wielowymiarowo. Należy uwzględnić cięcia kosztów w postaci konkretnych liczb, np. utrzymanie firmowego archiwum na przechowywanie papierowej dokumentacji pracowniczej, ale także wzrost wydajności i efektywności pracowników działu HR poprzez rezygnację z wykonywania powtarzalnych czynności. Jak automatyzacja HR redukuje koszty? Nasi eksperci iPersonel wyjaśnili to w poprzednim artykule:

3. Dane w chmurze nie są bezpieczne

Czy bezpieczniejsze są dane przechowywane w firmowym archiwum pod kluczem? Czy łatwiej zniszczyć lub zgubić papierowe dokumenty? No właśnie. Też tak myślimy. Elektroniczna forma dokumentacji ma znaczną przewagę nad swoimi tradycyjnymi, papierowymi odpowiednikami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po pierwsze, technologiczne zabezpieczenia czuwają nad tym, by dostęp do danych był utrudniony, zapewniając wgląd tylko upoważnionym osobom. Po drugie, kopie zapasowe sprawiają, że dane można odzyskać w przypadku ich nieprawidłowego usunięcia. Po trzecie, data center posiadają certyfikaty, które potwierdzają bezpieczeństwo przechowywanych danych. Wymagania w tym zakresie obejmują architekturę, mechanikę, systemy chłodzenia czy ochronę przeciwpożarową. Innymi słowy, dokłada się wszelkich starań, by poufne dane zostały poufnymi.

4. Oprogramowanie wymaga własnej serwerowni i dodatkowych pracowników IT

Musisz? Nie musisz. W modelu SaaS (Software as a Service, czyli oprogramowanie jako usługa) to dostawca systemu kadrowo-płacowego jest odpowiedzialny za infrastrukturę IT i jej prawidłowe funkcjonowanie. W związku z tym nie musisz inwestować we własną serwerownię i dodatkowych administratorów IT, ponieważ Twój dostawca wszystkim się zajmie. To jego obowiązkiem jest zapewnienie nieprzerwanego działania systemu, bezpieczeństwa danych, a także eliminowanie ewentualnych błędów i dostarczanie aktualizacji w przypadku zmian prawnych. Jako odbiorca usługi nie martwisz się o te aspekty, lecz zajmujesz się innymi sprawami, istotnymi dla rozwoju Twojego biznesu.

5. Nowe oprogramowanie to bardzo skomplikowany proces

Nie mówimy, że wdrożenie nowego oprogramowania w średnich i dużych firmach to pestka. Jednocześnie zaprzeczamy, by był to proces na tyle skomplikowany, by stał się czynnikiem blokującym wdrożenie danego systemu. Wiele oczywiście zależy od dostawcy rozwiązania informatycznego. Jeśli wybierzesz dobrze, dostawca, który ma sprawdzone metody wdrażania, przeprowadzi Cię przez cały proces bezboleśnie.

Zmiana oprogramowania wcale nie musi oznaczać także przerwy w wykonywaniu obowiązków. Dane można zaimportować i kontynuować historię zatrudnienia swoich pracowników. Co więcej, często praktyką jest to, że w początkowej fazie dwa oprogramowania funkcjonują równolegle, by ostatecznie nowy system przejął wszystkie procesy związane z kadrami i płacami. Dla ułatwienia niektóre firmy oferują także szkolenia dla nowych użytkowników czy asystę przy pierwszym naliczaniu płac.

Jak widzisz, wdrożenia nie należy się obawiać, ponieważ specjaliści czuwają nad poszczególnymi etapami implementacji systemu w firmie i wiedzą, jak postępować.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Gosia
  2022-01-05 12:15:12
  Bardzo przydatny artykuł. Nieco ponad rok temu podczas wdrażania oprogramowania bazującego na Saas w naszej firmie (mało chyba jeszcze znanego Skillbox) mieliśmy naprawdę dużo obaw o bezpieczeństwo danych. Dzisiaj mogę jednak zapewniać o całkowitym bezpieczeństwie i wygodzie użytkowania nowoczesnych rozwiązań w chmurze ;) Oby świadomość polskich przedsiębiorców pozytywnie się zmienila. -Małgorzata
  0
 • Specjalista ds. kadr i płac
  2022-03-17 13:45:30
  Zgadzam się z tym. Na szczęście z oprogramowaniem iPersonel wszystko przebiegło sprawnie :)
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek pielęgnacyjny 2024

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

REKLAMA

Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

REKLAMA

Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

REKLAMA