REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektroniczny wniosek urlopowy a przepisy prawne

iPersonel
eksperci w zakresie oprogramowania zarządzającego kadrami i płacami
Elektroniczny wniosek urlopowy - czy prawo pozwala na składanie wniosku przez Internet?
Elektroniczny wniosek urlopowy - czy prawo pozwala na składanie wniosku przez Internet?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Elektroniczny wniosek urlopowy - czy jest zgodny z przepisami prawnymi? Czy wniosek o urlop musi być składany w formie papierowej? Co na to Kodeks pracy?

Elektroniczny wniosek urlopowy a Kodeks pracy

W Kodeksie pracy nie znajdziemy szczegółowych wyjaśnień na temat wniosków urlopowych. Zgodnie z art. 163. § 1 urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, który bierze pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.

Autopromocja

Przepisy prawne nie regulują sposobu, w jaki należy złożyć wniosek urlopowy. Nie wskazują także na konkretny wzór wniosku o urlop. Istotne są zatem ustalenia pracodawcy zawarte w wewnątrzzakładowych regulaminach. Nie ma przeszkód prawnych, by w firmie funkcjonowały elektroniczne wnioski urlopowe, ponieważ przepisy prawne nie nakładają obowiązku składania wniosków w tradycyjnej, papierowej formie.

Elektronicznie wnioski urlopowe umożliwiają sprawne zarządzanie wszystkimi nieobecnościami pracowników w firmie. Rozwiązanie znacznie skraca proces obsługi wniosków i likwiduje zbędne czynności administracyjne.

Jak złożyć wniosek urlopowy przez Internet?

Pracownik składa e-wniosek przez platformę. Gdy tylko to zrobi, pracodawca lub upoważniona osoba z działu kadr i płac, otrzymuje o tym informację w systemie. Złożone wnioski rozpatruje w dowolnym momencie, a po akceptacji/odrzuceniu, stosowna informacja trafia niezwłocznie na konto pracownika. Dwie strony mają stały wgląd do salda urlopowego i historii nieobecności. Pracownik wie, ile zostało mu urlopu do wykorzystania. Z kolei pracodawca może podjąć decyzję na podstawie planu pracy oraz informacji o wcześniejszych nieobecnościach.

Cała procedura jest zautomatyzowana i odbywa się bez konieczności dodatkowych telefonów, maili i wizyt w dziale kadrowo-płacowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elektroniczny wniosek urlopowy - co musi zawierać?

Przepisy prawne nie wskazują konkretnego wzoru wniosku urlopowego. Zasadnym wydaje się umieszczenie podstawowych danych, stanowiska, zakresu dat, rodzaju urlopu, a także złożenie podpisu.

W przypadku elektronicznych wersji wniosków wypełnianie zazwyczaj ogranicza się do wskazania terminu i rodzaju urlopu. Dlaczego? Najczęściej pracownik składa wnioski po zalogowaniu się na platformę typu Portal Pracownika. Ma przypisane konto, a więc są już tam umieszczone niezbędne dane, pozwalające zidentyfikować osobę zatrudnioną. Dane zostają automatycznie uzupełnione, a zadaniem pracownika jest wyznaczenie wyłącznie daty i rodzaju urlopu, o który chce się ubiegać.

Elektroniczne wnioski urlopowe a papierowe wnioski

W czasie pandemii wiele firm zaczęło rozwiązywać większość spraw pracowniczych online, by ograniczyć konieczność bezpośredniego kontaktu. To trend, który z pewnością utrzyma się, ponieważ niesie za sobą szereg korzyści.

Elektroniczne wnioski urlopowe to wygodne rozwiązanie zarówno dla pracodawców, specjalistów działu kadr i płac, jak i pracowników. Dlaczego coraz więcej firm rezygnuje z papierowych wersji i wybiera e-wnioski?

Plusem rozwiązywania spraw w elektroniczny sposób jest to, że nie ma konieczności wydruku dokumentów i czekania w kolejce do działu kadr i płac, by osobiście wręczyć wniosek. Korzystają na tym także osoby pracujące w HR, ponieważ nikt nie przerywa ich pracy.

Liczba dni urlopowych do wykorzystania

Wgląd w bieżąco saldo urlopów oraz historia nieobecności to zdecydowane ułatwienie dla obu stron. Wówczas znacznie łatwiej mieć kontrolę nad wszelkimi absencjami, ponieważ decyzje podejmuje się o aktualne dane, które ma się pod ręką. Co więcej, często do dyspozycji pracodawcy są raporty na temat absencji.

Status wniosku

Systemy często pokazują status danego wniosku, który zmienia się od razu po wykonaniu czynności przez użytkowników. Obieg informacji jest znacznie szybszy niż w przypadku papierowych wersji.

Bezpieczeństwo danych

Nie ulega wątpliwości, że papierowe dane znacznie łatwiej zgubić oraz zniszczyć. Należy także wygospodarować miejsce i budżet na utrzymanie firmowego archiwum. Z kolei dane w elektronicznych systemach są odpowiednio zabezpieczone, a wgląd do nich mają wyłącznie osoby do tego upoważnione.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

  Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

  13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

  Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

  Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

  REKLAMA

  Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

  Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

  Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

  W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

  ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

  Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

  Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

  Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

  REKLAMA

  Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

  Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

  PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

  Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

  REKLAMA