reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek pogrzebowy w 2017 r.

Zasiłek pogrzebowy w 2017 r.

Zasiłek pogrzebowy przysługuje temu, kto pokrył koszty pogrzebu. Wniosek o jego przyznanie należy złożyć w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje. Aktualnie kwota zasiłku wynosi 4 tys. złotych.

Zasiłek pogrzebowy to jednorazowe świadczenie na pokrycie kosztów pogrzebu, które przysługuje w razie śmierci:

  • ubezpieczonego (również jeśli zmarł po ustaniu ubezpieczenia, jeżeli śmierć nastąpiła w okresie pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego);
  • osoby pobierającej emeryturę lub rentę;
  • osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania;
  • członka rodziny.

Zasiłek pogrzebowy jest przyznawany tylko z jednego tytułu.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Członkami rodziny, którym przysługuje zasiłek pogrzebowy są: małżonek osoby zmarłej; rodzice, ojczym, macocha oraz osoby przysposabiające; dzieci (zarówno własne jak i dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione oraz umieszczone w rodzinie zastępczej a także inne dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletniości; rodzeństwo; dziadkowie oraz wnuki; osoby, nad którymi została ustanowiona opieka prawna.

W uchwale z dnia 17 stycznia 2012 r. (sygn. akt I UZP 8/11) Sąd Najwyższy stwierdził, że prawo do zasiłku pogrzebowego przysługuje także wdowie będącej w separacji z mężem w dniu jego śmierci, jeśli pochowała go na swój koszt a zmarły nie był ubezpieczony.

Zasiłek pogrzebowy (jednak tylko w wysokości udokumentowanych kosztów pogrzebu, nie więcej niż 4 tys. złotych) może otrzymać także pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina, powiat, osoba prawna kościoła lub związku wyznaniowego, jeżeli pokryły koszty pogrzebu.

W razie poniesienia kosztów pogrzebu przez więcej niż jedną osobę lub podmiot zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Wniosek o zasiłek pogrzebowy

Wniosek o zasiłek pogrzebowy należy złożyć w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS właściwej według miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się. Trzeba to zrobić w terminie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje. W przeciwnym razie prawo do zasiłku wygasa. Wyjątkowo, dwunastomiesięczny termin może być liczony od dnia pogrzebu, jeżeli zgłoszenie wniosku o zasiłek w opisanym terminie było niemożliwe z powodu późniejszego odnalezienia zwłok lub zidentyfikowania osoby zmarłej albo z innych przyczyn całkowicie niezależnych od osoby uprawnionej.

Wniosek składa się na specjalnym druku (ZUS Z-12) do którego należy załączyć: skrócony odpis aktu zgonu oraz rachunki dokumentujące poniesione koszty pogrzebu; dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo zgłaszającego wniosek z osobą zmarłą (skrócone odpisy aktów stanu cywilnego lub dowód osobisty zawierający wymagane dane). W przypadku gdy zmarła osoba ubezpieczona lub członek rodziny osoby ubezpieczonej wymagane jest także zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniu rentowemu w dniu śmierci (nie dotyczy to osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz osób z nimi współpracujących).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2016 r., poz. 2260)

Zobacz: Wskaźniki i stawki

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama