Zasiłek pogrzebowy od 1 marca 2015 r.
REKLAMA
REKLAMA
Wysokość zasiłku pogrzebowego
Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu. Jego wysokość to obecnie 4 tys. zł (do 28 lutego 2011 r. było to ponad 6 tys. zł), ale UWAGA!!! Nie każdy otrzyma maksymalną kwotę:
REKLAMA
- Jeżeli pogrzeb organizuje więcej osób, np. wdowa z ich dzieckiem, to każde z nich dostanie zwrot proporcjonalnie do poniesionych wydatków, nie więcej niż 4 tys.zł.
- Jeżeli pogrzeb organizuje instytucja społeczna, czy osoba prywatna to zwrot będzie tylko do wysokości udokumentowanych wydatków (np. fakturami, paragonami, etc…)
Wypłata zasiłku
Wypłata zasiłku pogrzebowego powinna nastąpić niezwłocznie, nie później, niż w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do przyznania prawa do zasiłku. W razie odmowy przysługuje tryb odwoławczy, czyli wniosek złożony w Sądzie Rejonowym - Sądzie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w terminie 1 miesiąca od daty dostarczenia decyzji odmownej.
Rekomendowany produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015
Zmarły nie był ubezpieczony
To, że zmarły nie był ubezpieczony, nie przekreśla prawa do zasiłku pogrzebowego. Jeśli zmarły oraz jego najbliżsi są bez pracy, to koszty pochówku ponosi opieka społeczna. Członkowie rodziny nie mają czego szukać w ZUS, ale mogą starać się o wsparcie finansowe z pomocy społecznej. Niestety zwrot maksymalnie wynosi 2,5 tys. zł. Co trzeba dostarczyć?
- ustny lub pisemny wniosek członka rodziny o wyprawienie pogrzebu na koszt gminy, do której należy ośrodek pomocy społecznej,
- skrócony odpis aktu zgonu,
- oryginał zaświadczenia dotyczący braku uprawnień zmarłego oraz członków jego rodziny do zasiłku,
- inne na żądanie OPS.
Konkubent/ka to nie rodzina! Jeśli osoba nie była ubezpieczona w ZUS, to nie ma po co iść do ZUS. Można jedynie wystąpić jako partner/ka do gminy o częściowy zwrot poniesionych wydatków.
Porozmawiaj na FORUM
Rozszerzenie kręgu osób uprawnionych
1 marca 2015 r. nastąpiło rozszerzenie katalogu osób uprawnionych do zasiłku pogrzebowego. Do kręgu osób, za które zasiłek przysługuje zalicza się takich członków rodziny, jak:
- małżonek (wdowa i wdowiec);
- rodzice, ojczym, macocha oraz osoby przysposabiające;
- dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione i dzieci umieszczone w rodzinie zastępczej;
- przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności inne dzieci niż wymienione w pkt 3;
- rodzeństwo;
- dziadkowie;
- wnuki;
- osoby, nad którymi została ustanowiona opieka prawna.
Dodano rodzeństwo, dziadków, wnuki oraz osoby, nad którymi ustanowiono opiekę prawną.
Dokumenty niezbędne do uzyskania zasiłku
Dokumenty, które należy złożyć do ZUS, aby otrzymać zasiłek pogrzebowy:
- Należy wypełnić druk Z-12 (www.zus.gov.pl) ,
- Skrócony odpis aktu zgonu albo odpis zupełny aktu urodzenia dziecka z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe,
- Oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu, a jeżeli oryginały zostały złożone w banku – kopie rachunków potwierdzone przez bank za zgodność z oryginałem,
- Dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo zgłaszającego wniosek z osobą zmarłą (skrócone odpisy aktów stanu cywilnego lub dowód osobisty, zawierający wymagane dane),
- Zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniu rentowemu w dniu śmierci (w przypadku, gdy zmarła osoba była ubezpieczona) lub dowód ubezpieczenia członka rodziny, nie dotyczy to osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz osób z nimi współpracujących,
- Przede wszystkim dokument potwierdzający tożsamość.
Termin
O zasiłek należy się starać maksymalnie w przeciągu 12 miesięcy od śmierci osoby (w przypadku osoby zaginionej termin liczy się od dnia pochówku).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat