REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek pogrzebowy od 1 marca 2015 r.

Anna Mrugas
ekspert z zakresu prawa pracy
Zasiłek pogrzebowy od 1 marca 2015 r. / Fot. Fotolia
Zasiłek pogrzebowy od 1 marca 2015 r. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

Zasiłek pogrzebowy od 1 marca 2015 r. przysługuje większej liczbie osób. Krąg uprawnionych został powiększony o dzieci umieszczone w rodzinie zastępczej, dziadków i osoby, nad którymi sprawowana jest opieka prawna. Nadal jego wysokość wynosi 4000 zł.

Wysokość zasiłku pogrzebowego

Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu. Jego wysokość to obecnie 4 tys. zł (do 28 lutego 2011 r. było to ponad 6 tys. zł), ale UWAGA!!! Nie każdy otrzyma maksymalną kwotę:

Autopromocja
 • Jeżeli pogrzeb organizuje więcej osób, np. wdowa z ich dzieckiem, to każde z nich dostanie zwrot proporcjonalnie do poniesionych wydatków, nie więcej niż 4 tys.zł.
 • Jeżeli pogrzeb organizuje instytucja społeczna, czy osoba prywatna to zwrot będzie tylko do wysokości udokumentowanych wydatków (np. fakturami, paragonami, etc…)

Wypłata zasiłku

Wypłata zasiłku pogrzebowego powinna nastąpić niezwłocznie, nie później, niż w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do przyznania prawa do zasiłku. W razie odmowy przysługuje tryb odwoławczy, czyli wniosek złożony w Sądzie Rejonowym - Sądzie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w terminie 1 miesiąca od daty dostarczenia decyzji odmownej.

Rekomendowany produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Zmarły nie był ubezpieczony

To, że zmarły nie był ubezpieczony, nie przekreśla prawa do zasiłku pogrzebowego. Jeśli zmarły oraz jego najbliżsi są bez pracy, to koszty pochówku ponosi opieka społeczna. Członkowie rodziny nie mają czego szukać w ZUS, ale mogą starać się o wsparcie finansowe z pomocy społecznej. Niestety zwrot maksymalnie wynosi 2,5 tys. zł. Co trzeba dostarczyć?

 • ustny lub pisemny wniosek członka rodziny o wyprawienie pogrzebu na koszt gminy, do której należy ośrodek pomocy społecznej,
 • skrócony odpis aktu zgonu,
 • oryginał zaświadczenia dotyczący braku uprawnień zmarłego oraz członków jego rodziny do zasiłku,
 • inne na żądanie OPS.

Konkubent/ka to nie rodzina! Jeśli osoba nie była ubezpieczona w ZUS, to nie ma po co iść do ZUS. Można jedynie wystąpić jako partner/ka do gminy o częściowy zwrot poniesionych wydatków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj na FORUM

Rozszerzenie kręgu osób uprawnionych

1 marca 2015 r. nastąpiło rozszerzenie katalogu osób uprawnionych do zasiłku pogrzebowego. Do kręgu osób, za które zasiłek przysługuje zalicza się takich członków rodziny, jak:

Autopromocja

Uprawnienia rodziców w pracy

Publikacja prezentuje zasady korzystania przez pracowników z uprawnień rodzicielskich oraz pracodawcy w tym zakresie
Kup książkę

 • małżonek (wdowa i wdowiec);
 • rodzice, ojczym, macocha oraz osoby przysposabiające;
 • dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione i dzieci umieszczone w rodzinie zastępczej;
 • przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności inne dzieci niż wymienione w pkt 3;
 • rodzeństwo;
 • dziadkowie;
 • wnuki;
 • osoby, nad którymi została ustanowiona opieka prawna.

Dodano rodzeństwo, dziadków, wnuki oraz osoby, nad którymi ustanowiono opiekę prawną.

Dokumenty niezbędne do uzyskania zasiłku

Dokumenty, które należy złożyć do ZUS, aby otrzymać zasiłek pogrzebowy:

 • Należy wypełnić druk Z-12 (www.zus.gov.pl) ,
 • Skrócony odpis aktu zgonu albo odpis zupełny aktu urodzenia dziecka z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe,
 • Oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu, a jeżeli oryginały zostały złożone w banku – kopie rachunków potwierdzone przez bank za zgodność z oryginałem,
 • Dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo zgłaszającego wniosek z osobą zmarłą (skrócone odpisy aktów stanu cywilnego lub dowód osobisty, zawierający wymagane dane),
 • Zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniu rentowemu w dniu śmierci (w przypadku, gdy zmarła osoba była ubezpieczona) lub dowód ubezpieczenia członka rodziny, nie dotyczy to osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz osób z nimi współpracujących,
 • Przede wszystkim dokument potwierdzający tożsamość.

Termin

O zasiłek należy się starać maksymalnie w przeciągu 12 miesięcy od śmierci osoby (w przypadku osoby zaginionej termin liczy się od dnia pochówku).

Zasiłek pogrzebowy także dla pracodawcy

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  Odszkodowanie za nierówne traktowanie pracowników wzrasta od 1 stycznia 2024 r. Można dostać co najmniej 4242 zł. W lipcu 2024 r. kolejna podwyżka – do 4300 zł

  Nierówne traktowanie pracowników to podstawa odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy. Przepisy Kodeksu pracy zakazują nierównego traktowania i określają minimalną wysokość odszkodowania należnego pracownikowi, wobec którego pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Ile wynosi minimalne odszkodowanie za nierówne traktowanie? Wyjaśniamy. 

  Też się pogubiłeś z niedzielami w grudniu? Kiedy otwarte Biedronka, Kaufland, Lidl, Tesco? [Kalendarz handlowy dla Wigilii, Świąt, Sylwestra]

  3 grudnia, 10 grudnia, 17 grudnia, 24 grudnia i 31 grudnia 2023 r. Niedziele Świąteczne i "Sylwestrowa". Które sklepy otwarte. Kiedy zakaz handlu w Święta i Sylwestra? 

  REKLAMA

  Wigilia już zawsze bez handlu? Sejm przyjął nowelę

  Debaty nad Wigilią wypadającą w niedzielę handlową nie ustają. Sejm przyjął w środę nowelę Polski 2050-TD, zgodnie z którą, gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię.

  ZUS: Ponad 16,1 mln ubezpieczonych, w tym 1,1 mln cudzoziemców. To 6,9 proc. ogółu zgłoszonych do ubezpieczeń

  Ubezpieczeni w ZUS to 16 184 tys. osób. Spośród zgłoszonych do ubezpieczeń jest 1 112 tys. obywateli innych państw. Cudzoziemcy stanowią zatem 6,9 proc. osób objętych ubezpieczeniem społecznym w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał dane za koniec września 2023 r.

  ZUS zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do FUS na 2023 r. Składki pokrywają wydatki w 84 proc.

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na 2023 rok. Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową FUS – takie informacje przekazało kierownictwo ZUS.

  Zmiana warunków zatrudnienia na wniosek pracownika

  Pracownicy mają prawo do wnioskowania do pracodawcy o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony. Kiedy takie prawo przysługuje i jakie obowiązki wobec tego ma pracodawca? Podpowiadamy. 

  REKLAMA

  Urlop na żądanie 2024

  Urlop na żądanie w 2024 roku - ile dni przyznaje Kodeks pracy? Czy urlop na żądanie jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu? Jakie są zasady korzystania z urlopu na żądanie? Oto wzór wniosku do pobrania.

  Styczeń 2024 – godziny pracy, dni wolne

  Styczeń 2024 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz stycznia 2024 roku. Do końca stycznia pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę czyli 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

  REKLAMA