REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego przypadającego bezpośrednio po urlopie wychowawczym

Bogusław Nowakowski

REKLAMA

Pracownica wróciła do pracy z urlopu wychowawczego w październiku 2007 r. W tym miesiącu była przez kilka dni na zwolnieniu lekarskim. Wtedy przyjęłam za podstawę wynagrodzenia chorobowego ostatnie wynagrodzenie zasadnicze sprzed urlopu. W styczniu br. pracownica znowu była na zwolnieniu lekarskim i mam problem, ponieważ nie jestem pewna, jaką podstawę wymiaru przyjąć do wynagrodzenia chorobowego. Pracownica otrzymała wynagrodzenie zasadnicze, część premii rocznej ze względu na nieprzepracowany cały rok i wynagrodzenie za czas choroby w październiku. Jak ustalić pracownicy podstawę wymiaru?

RADA

Autopromocja

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla pracownicy powinna Pani ustalić na podstawie wynagrodzenia za pracę wynikającego z umowy o pracę, ponieważ pracownica otrzymuje stałe wynagrodzenie. Do podstawy wymiaru powinna Pani wliczyć również nagrodę roczną za 2006 r. Między okresami pobierania wynagrodzenia chorobowego w październiku 2007 r., a następnie w styczniu br., przerwa jest krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe, dlatego podstawy wymiaru wynagrodzenia nie należy ustalać na nowo.

UZASADNIENIE

Podstawą wymiaru wynagrodzenia chorobowego za styczeń 2008 r. będzie ta sama podstawa, która została przyjęta do wyliczenia wynagrodzenia chorobowego za październik 2007 r. Wynagrodzenie za czas niezdolności pracownika do pracy z powodu choroby trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego - wypłacane ze środków pracodawcy, oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

W sytuacji gdy niezdolność pracownika do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia, lecz bezpośrednio przed zachorowaniem, pracownik przez cały okres, z którego ustala się podstawę wymiaru zasiłku, korzystał np. z urlopu wychowawczego i zgodnie z umową o pracę przysługuje mu wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości, to do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego przyjmuje się pełne wynagrodzenie miesięczne w kwocie określonej w umowie o pracę pomniejszone o pełne miesięczne składki na ubezpieczenia społeczne finansowane ze środków pracownika, które zostałyby potrącone, gdyby pracownik pracował cały miesiąc. Składki na ubezpieczenia społeczne od 1 lipca 2007 r. wynoszą łącznie 15,71%, a od 1 stycznia 2008 r. łącznie 13,71%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyliczając wynagrodzenie chorobowe dla pracownicy za październik 2007 r. przyjęli Państwo do podstawy wymiaru wysokość wynagrodzenia sprzed urlopu wychowawczego. Jednak pracownicy przysługują także składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż miesiąc (roczne), które są zmniejszane za okresy nieobecności w pracy w związku z niezdolnością do pracy. Dlatego składniki te również należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku.

Podstawę wynagrodzenia chorobowego dla pracownicy za październik 2007 r. powinni więc Państwo ustalić przyjmując wynagrodzenie zasadnicze określone w umowie o pracę z października 2007 r., tj. z miesiąca, w którym powstało prawo do wynagrodzenia, oraz premię roczną w wysokości 1/12 części kwot wypłaconych za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstało prawo do wynagrodzenia chorobowego (tj. za 2006 r.). Nagroda powinna zostać wliczona do podstawy wymiaru w przeciętnej wysokości przysługującej pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku. W tym przypadku należy jeszcze raz obliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownicy za październik 2007 r. wliczając kwotę nagrody rocznej. Tak ustalona podstawa wymiaru będzie przyjmowana do ustalenia prawa do wynagrodzenia chorobowego.

Państwa pracownica w październiku 2007 r., a następnie w styczniu br. jest uprawniona do wynagrodzenia chorobowego. Między poszczególnymi okresami niezdolności do pracy występuje przerwa, która nie przekracza 3 miesięcy kalendarzowych. Wówczas podstawę wymiaru wynagrodzenia należy w dalszym ciągu przyjmować z października 2007 r.

WAŻNE!

Podstawa wymiaru zasiłku przysługująca pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy wraz ze składnikami, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania zasiłku, nie może być liczona od kwoty niższej niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Podstawa prawna:

• art. 36, art. 37, art. 42-43, art. 45 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• art. 92 § 2 Kodeksu pracy.

Bogusław Nowakowski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Orzecznictwo uzupełniające:

• 1. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego przez pracownika u tego pracodawcy, z którym łączył go stosunek pracy w okresie powstania niezdolności do pracy.

2. Nie można uznać, że przepisy o wynagradzaniu zawierają zasady zmniejszania nagrody za okres choroby pracownika w rozumieniu art. 41 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.), jeżeli te zasady nie zostały w tych przepisach w jakikolwiek sposób określone, na przykład w postaci zmniejszenia procentowego czy kwotowego. (Wyrok Sądu Najwyższego z 16 maja 2006 r., I UK 291/05, OSNP 2007/11-12/169)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  REKLAMA

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  REKLAMA

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  REKLAMA