reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego przypadającego bezpośrednio po urlopie wychowawczym

Jak ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego przypadającego bezpośrednio po urlopie wychowawczym

Pracownica wróciła do pracy z urlopu wychowawczego w październiku 2007 r. W tym miesiącu była przez kilka dni na zwolnieniu lekarskim. Wtedy przyjęłam za podstawę wynagrodzenia chorobowego ostatnie wynagrodzenie zasadnicze sprzed urlopu. W styczniu br. pracownica znowu była na zwolnieniu lekarskim i mam problem, ponieważ nie jestem pewna, jaką podstawę wymiaru przyjąć do wynagrodzenia chorobowego. Pracownica otrzymała wynagrodzenie zasadnicze, część premii rocznej ze względu na nieprzepracowany cały rok i wynagrodzenie za czas choroby w październiku. Jak ustalić pracownicy podstawę wymiaru?

RADA

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla pracownicy powinna Pani ustalić na podstawie wynagrodzenia za pracę wynikającego z umowy o pracę, ponieważ pracownica otrzymuje stałe wynagrodzenie. Do podstawy wymiaru powinna Pani wliczyć również nagrodę roczną za 2006 r. Między okresami pobierania wynagrodzenia chorobowego w październiku 2007 r., a następnie w styczniu br., przerwa jest krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe, dlatego podstawy wymiaru wynagrodzenia nie należy ustalać na nowo.

UZASADNIENIE

Podstawą wymiaru wynagrodzenia chorobowego za styczeń 2008 r. będzie ta sama podstawa, która została przyjęta do wyliczenia wynagrodzenia chorobowego za październik 2007 r. Wynagrodzenie za czas niezdolności pracownika do pracy z powodu choroby trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego - wypłacane ze środków pracodawcy, oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

W sytuacji gdy niezdolność pracownika do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia, lecz bezpośrednio przed zachorowaniem, pracownik przez cały okres, z którego ustala się podstawę wymiaru zasiłku, korzystał np. z urlopu wychowawczego i zgodnie z umową o pracę przysługuje mu wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości, to do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego przyjmuje się pełne wynagrodzenie miesięczne w kwocie określonej w umowie o pracę pomniejszone o pełne miesięczne składki na ubezpieczenia społeczne finansowane ze środków pracownika, które zostałyby potrącone, gdyby pracownik pracował cały miesiąc. Składki na ubezpieczenia społeczne od 1 lipca 2007 r. wynoszą łącznie 15,71%, a od 1 stycznia 2008 r. łącznie 13,71%.

Wyliczając wynagrodzenie chorobowe dla pracownicy za październik 2007 r. przyjęli Państwo do podstawy wymiaru wysokość wynagrodzenia sprzed urlopu wychowawczego. Jednak pracownicy przysługują także składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż miesiąc (roczne), które są zmniejszane za okresy nieobecności w pracy w związku z niezdolnością do pracy. Dlatego składniki te również należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku.

Podstawę wynagrodzenia chorobowego dla pracownicy za październik 2007 r. powinni więc Państwo ustalić przyjmując wynagrodzenie zasadnicze określone w umowie o pracę z października 2007 r., tj. z miesiąca, w którym powstało prawo do wynagrodzenia, oraz premię roczną w wysokości 1/12 części kwot wypłaconych za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstało prawo do wynagrodzenia chorobowego (tj. za 2006 r.). Nagroda powinna zostać wliczona do podstawy wymiaru w przeciętnej wysokości przysługującej pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku. W tym przypadku należy jeszcze raz obliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownicy za październik 2007 r. wliczając kwotę nagrody rocznej. Tak ustalona podstawa wymiaru będzie przyjmowana do ustalenia prawa do wynagrodzenia chorobowego.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Łapacz

Radca Prawny, ekspert z zakresu prawa pracy, ochrony danych osobowych i prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama