REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo do zasiłku chorobowego a zwolnienie lekarskie wystawione za granicą

Katarzyna Kalata
Doktor nauk prawnych, radca prawny
Prawo do zasiłku chorobowego a zwolnienie lekarskie wystawione za granicą. /Fot. Fotolia
Prawo do zasiłku chorobowego a zwolnienie lekarskie wystawione za granicą. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy zwolnienie lekarskie wystawione przez zagraniczny zakład opieki zdrowotnej uprawnia ubezpieczonego do zasiłku chorobowego? Czy zagraniczne zaświadczenia lekarskie maja moc równą polskim zaświadczeniom ZUS ZLA?

Jeden z naszych zleceniobiorców wykonując umowę poza granicami Polski w innym kraju UE przedłożył nam zwolnienie lekarskie wystawione przez zagraniczny zakład opieki zdrowotnej. Czy na tej podstawie możemy mu wypłacić zasiłek?

REKLAMA

Autopromocja

Tak. Państwa zleceniobiorca nabędzie prawo do zasiłku pod ustawowymi warunkami. Zwolnienie lekarskie wystawione przez zagraniczny zakład leczniczy jest dowodem dokumentującym niezdolność do pracy traktowanym na równi z polskim zaświadczeniem ZUS ZLA. Szczegóły w uzasadnieniu.

Zobacz także: Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku – 4 najczęstsze błędy w praktyce

Zwolnienie lekarskie wystawione przez instytucję zagraniczną jest dokumentem uprawniającym do zasiłku chorobowego (przy spełnieniu przez ubezpieczonego warunku podlegania ubezpieczeniu chorobowemu i posiadania odpowiednio długiego okresu wyczekiwania). Powinno być przechowywane wraz z innymi dokumentami, na podstawie których naliczają Państwo wynagrodzenie zleceniobiorcy. W niektórych sytuacjach należy dokonać tłumaczenia zagranicznego zwolnienia na język polski. Nie należy tłumaczyć zwolnienia lekarskiego wystawionego w:

  • państwie członkowskim Unii Europejskiej,
  • państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) będącego stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym,
  • Szwajcarii,
  • państwie, które jest stroną umowy międzynarodowej z zakresu zabezpieczenia społecznego.

Mogą Państwo na swój koszt dokonać tłumaczenia zagranicznego zwolnienia lekarskiego, jeżeli będzie to konieczne ze względu na prawidłowe ustalenie okresu wypłaty i wysokości świadczenia przysługującego zleceniobiorcy. Należy przy tym sprawdzić, czy zwolnienie lekarskie jest wystawione prawidłowo, tj. czy zawiera nazwę zakładu leczniczego lub lekarza, datę wystawienia, podpis oraz określa początkową i końcową datę niezdolności do pracy (§ 5 rozporządzenia w sprawie dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz koniecznie: Zasiłek wyrównawczy

UWAGA!

Zwolnienie lekarskie wystawione przez zagraniczny zakład opieki zdrowotnej jest dowodem, który stanowi podstawę do przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy.

Przykład:

Pracownik przebywający na urlopie we Francji dostarczył zwolnienie lekarskie w języku francuskim. Pracodawca nie potrafił zweryfikować, czy dokument jest wystawiony poprawnie, dlatego zdecydował się na jego tłumaczenie. Mimo że dokument francuskiej służby zdrowia nie musiał być przetłumaczony, postępowanie pracodawcy było prawidłowe.

W sytuacji gdy zwolnienie lekarskie zostało wystawione przez zagraniczny zakład leczniczy spoza UE, dowodem stanowiącym podstawę przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego jest przetłumaczone na język polski zaświadczenie zagranicznego zakładu leczniczego lub zagranicznego lekarza:

  • zawierające nazwę zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko zagranicznego lekarza, opatrzone datą wystawienia i podpisem;
  • określające początkową i końcową datę niezdolności do pracy.

Zwolnienie powinno wówczas zostać przetłumaczone. Aby tłumaczenie było ważne, musi być dokonane przez tłumacza przysięgłego, który jest osobą zaufania publicznego, a wobec tego zakres tłumaczenia nie może zostać kwestionowany przez ZUS.

Polecamy serwis: Emerytury i renty

Przykład:

REKLAMA

Pracownik zachorował przebywając na urlopie w Turcji. Turecka służba zdrowia wystawiła zwolnienie lekarskie w języku tureckim. Po powrocie z wczasów pracownik dokonał samodzielnego tłumaczenia zwolnienia lekarskiego. Takie tłumaczenie nie jest dowodem do przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego.

Przepisy rozporządzenia w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa nie stwierdzają jednoznacznie, kto pokrywa koszty tłumaczenia zwolnienia wystawionego przez zagraniczny zakład opieki zdrowotnej. Zdania w tej kwestii są podzielone. Część ekspertów uważa, że koszt tłumaczenia spoczywa na pracodawcy, ponieważ to on powinien sprawdzić, czy zwolnienie lekarskie jest wystawione prawidłowo. Inni prezentują pogląd, że o tym, kto pokrywa koszty tłumaczenia, decyduje powód wyjazdu za granicę. Jeżeli pracownik wyjechał prywatnie, to powinien dokonać tłumaczenia na swój koszt, a jeżeli wyjazd miał charakter służbowy – tłumaczenia dokonuje pracodawca.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Więcej przeczytasz w SPOSOBIE NA PŁACE >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sposób na płace

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przemoc psychiczna [PRZYKŁADY] - jak rozpoznać i jak sobie z nią radzić?

Przemoc psychiczna jest jedną z najbardziej destrukcyjnych form przemocy, która dotyka wielu ludzi na całym świecie. Choć nie zostawia widocznych śladów, jej wpływ na psychikę i życie ofiary jest bardzo dotkliwy i długotrwały. W odróżnieniu od przemocy fizycznej, przemoc psychiczna opiera się na manipulacji, kontrolowaniu i wywieraniu presji na drugiej osobie, co powoduje trwałe i głębokie szkody emocjonalne. Podajemy przykłady przemocy psychicznej.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

REKLAMA

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

Ogromne zainteresowanie świadczeniem. Wpłynęło tysiące wniosków, ZUS wypłacił ponad 1,2 mld zł

Od stycznia bieżącego roku osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o świadczenie wspierające. Zainteresowanie tą formą pomocy jest bardzo duże. Do ZUS wpłynęło 68,8 tys. wniosków, a łączna kwota wypłat wyniosła ponad 1,2 mld zł.

Od 5 do 60 minut przerwy w pracy. Obowiązki pracodawców w 2024 i 2025 r.

Od 5 do 60 minut przerwy w pracy. Obowiązki pracodawców w 2024 i 2025 r. Czy osobie pracującej przy komputerze może przysługiwać 60 minut przerwy? Kto może liczyć na dłuższe przerwy? Kiedy pracodawca jest obowiązany ich udzielić?

REKLAMA

Wypłata dodatku jest już pewna - prezydent podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji, otrzymają 2520 zł dodatku dopełniającego.

31 października mija termin opłacenia składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie

Do 31 października należy opłacić należnych składek za rolników, małżonków i domowników za czwarty kwartał 2024 r.

REKLAMA