REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo do zasiłku chorobowego a zwolnienie lekarskie wystawione za granicą

Katarzyna Kalata
Doktor nauk prawnych, radca prawny
Prawo do zasiłku chorobowego a zwolnienie lekarskie wystawione za granicą. /Fot. Fotolia
Prawo do zasiłku chorobowego a zwolnienie lekarskie wystawione za granicą. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy zwolnienie lekarskie wystawione przez zagraniczny zakład opieki zdrowotnej uprawnia ubezpieczonego do zasiłku chorobowego? Czy zagraniczne zaświadczenia lekarskie maja moc równą polskim zaświadczeniom ZUS ZLA?

Jeden z naszych zleceniobiorców wykonując umowę poza granicami Polski w innym kraju UE przedłożył nam zwolnienie lekarskie wystawione przez zagraniczny zakład opieki zdrowotnej. Czy na tej podstawie możemy mu wypłacić zasiłek?

REKLAMA

Autopromocja

Tak. Państwa zleceniobiorca nabędzie prawo do zasiłku pod ustawowymi warunkami. Zwolnienie lekarskie wystawione przez zagraniczny zakład leczniczy jest dowodem dokumentującym niezdolność do pracy traktowanym na równi z polskim zaświadczeniem ZUS ZLA. Szczegóły w uzasadnieniu.

Zobacz także: Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku – 4 najczęstsze błędy w praktyce

Zwolnienie lekarskie wystawione przez instytucję zagraniczną jest dokumentem uprawniającym do zasiłku chorobowego (przy spełnieniu przez ubezpieczonego warunku podlegania ubezpieczeniu chorobowemu i posiadania odpowiednio długiego okresu wyczekiwania). Powinno być przechowywane wraz z innymi dokumentami, na podstawie których naliczają Państwo wynagrodzenie zleceniobiorcy. W niektórych sytuacjach należy dokonać tłumaczenia zagranicznego zwolnienia na język polski. Nie należy tłumaczyć zwolnienia lekarskiego wystawionego w:

  • państwie członkowskim Unii Europejskiej,
  • państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) będącego stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym,
  • Szwajcarii,
  • państwie, które jest stroną umowy międzynarodowej z zakresu zabezpieczenia społecznego.

Mogą Państwo na swój koszt dokonać tłumaczenia zagranicznego zwolnienia lekarskiego, jeżeli będzie to konieczne ze względu na prawidłowe ustalenie okresu wypłaty i wysokości świadczenia przysługującego zleceniobiorcy. Należy przy tym sprawdzić, czy zwolnienie lekarskie jest wystawione prawidłowo, tj. czy zawiera nazwę zakładu leczniczego lub lekarza, datę wystawienia, podpis oraz określa początkową i końcową datę niezdolności do pracy (§ 5 rozporządzenia w sprawie dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz koniecznie: Zasiłek wyrównawczy

UWAGA!

Zwolnienie lekarskie wystawione przez zagraniczny zakład opieki zdrowotnej jest dowodem, który stanowi podstawę do przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy.

Przykład:

Pracownik przebywający na urlopie we Francji dostarczył zwolnienie lekarskie w języku francuskim. Pracodawca nie potrafił zweryfikować, czy dokument jest wystawiony poprawnie, dlatego zdecydował się na jego tłumaczenie. Mimo że dokument francuskiej służby zdrowia nie musiał być przetłumaczony, postępowanie pracodawcy było prawidłowe.

W sytuacji gdy zwolnienie lekarskie zostało wystawione przez zagraniczny zakład leczniczy spoza UE, dowodem stanowiącym podstawę przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego jest przetłumaczone na język polski zaświadczenie zagranicznego zakładu leczniczego lub zagranicznego lekarza:

  • zawierające nazwę zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko zagranicznego lekarza, opatrzone datą wystawienia i podpisem;
  • określające początkową i końcową datę niezdolności do pracy.

Zwolnienie powinno wówczas zostać przetłumaczone. Aby tłumaczenie było ważne, musi być dokonane przez tłumacza przysięgłego, który jest osobą zaufania publicznego, a wobec tego zakres tłumaczenia nie może zostać kwestionowany przez ZUS.

Polecamy serwis: Emerytury i renty

Przykład:

REKLAMA

Pracownik zachorował przebywając na urlopie w Turcji. Turecka służba zdrowia wystawiła zwolnienie lekarskie w języku tureckim. Po powrocie z wczasów pracownik dokonał samodzielnego tłumaczenia zwolnienia lekarskiego. Takie tłumaczenie nie jest dowodem do przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego.

Przepisy rozporządzenia w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa nie stwierdzają jednoznacznie, kto pokrywa koszty tłumaczenia zwolnienia wystawionego przez zagraniczny zakład opieki zdrowotnej. Zdania w tej kwestii są podzielone. Część ekspertów uważa, że koszt tłumaczenia spoczywa na pracodawcy, ponieważ to on powinien sprawdzić, czy zwolnienie lekarskie jest wystawione prawidłowo. Inni prezentują pogląd, że o tym, kto pokrywa koszty tłumaczenia, decyduje powód wyjazdu za granicę. Jeżeli pracownik wyjechał prywatnie, to powinien dokonać tłumaczenia na swój koszt, a jeżeli wyjazd miał charakter służbowy – tłumaczenia dokonuje pracodawca.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Więcej przeczytasz w SPOSOBIE NA PŁACE >>>

Źródło: Sposób na płace

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wejdą nawet w nocy, bez zapowiedzi i dokonają kontroli: dotyczy milionów Polaków

Takie działanie jest zgodne z prawem. Mogą wejść nawet w nocy, w zasadzie o każdej porze, też w dzień, bez zapowiedzi i mogą dokonać szczegółowej kontroli. Dotyczy to milionów Polaków, czy jest się o co obawiać?

100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Za to niewinne zachowanie można być nawet zwolnionym dyscyplinarnie

Czasami wydawałoby się, że pewne niewinne, krótkotrwałe zachowania w pracy nie mogą wywołać negatywnych konsekwencji. A jednak mogą, jak widać na przykładach niżej przytoczonych.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

REKLAMA

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

REKLAMA

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

REKLAMA