REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo do zasiłku chorobowego a zwolnienie lekarskie wystawione za granicą

Katarzyna Kalata
Doktor nauk prawnych, radca prawny
Prawo do zasiłku chorobowego a zwolnienie lekarskie wystawione za granicą. /Fot. Fotolia
Prawo do zasiłku chorobowego a zwolnienie lekarskie wystawione za granicą. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy zwolnienie lekarskie wystawione przez zagraniczny zakład opieki zdrowotnej uprawnia ubezpieczonego do zasiłku chorobowego? Czy zagraniczne zaświadczenia lekarskie maja moc równą polskim zaświadczeniom ZUS ZLA?

Jeden z naszych zleceniobiorców wykonując umowę poza granicami Polski w innym kraju UE przedłożył nam zwolnienie lekarskie wystawione przez zagraniczny zakład opieki zdrowotnej. Czy na tej podstawie możemy mu wypłacić zasiłek?

Autopromocja

Tak. Państwa zleceniobiorca nabędzie prawo do zasiłku pod ustawowymi warunkami. Zwolnienie lekarskie wystawione przez zagraniczny zakład leczniczy jest dowodem dokumentującym niezdolność do pracy traktowanym na równi z polskim zaświadczeniem ZUS ZLA. Szczegóły w uzasadnieniu.

Zobacz także: Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku – 4 najczęstsze błędy w praktyce

Zwolnienie lekarskie wystawione przez instytucję zagraniczną jest dokumentem uprawniającym do zasiłku chorobowego (przy spełnieniu przez ubezpieczonego warunku podlegania ubezpieczeniu chorobowemu i posiadania odpowiednio długiego okresu wyczekiwania). Powinno być przechowywane wraz z innymi dokumentami, na podstawie których naliczają Państwo wynagrodzenie zleceniobiorcy. W niektórych sytuacjach należy dokonać tłumaczenia zagranicznego zwolnienia na język polski. Nie należy tłumaczyć zwolnienia lekarskiego wystawionego w:

 • państwie członkowskim Unii Europejskiej,
 • państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) będącego stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym,
 • Szwajcarii,
 • państwie, które jest stroną umowy międzynarodowej z zakresu zabezpieczenia społecznego.

Mogą Państwo na swój koszt dokonać tłumaczenia zagranicznego zwolnienia lekarskiego, jeżeli będzie to konieczne ze względu na prawidłowe ustalenie okresu wypłaty i wysokości świadczenia przysługującego zleceniobiorcy. Należy przy tym sprawdzić, czy zwolnienie lekarskie jest wystawione prawidłowo, tj. czy zawiera nazwę zakładu leczniczego lub lekarza, datę wystawienia, podpis oraz określa początkową i końcową datę niezdolności do pracy (§ 5 rozporządzenia w sprawie dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz koniecznie: Zasiłek wyrównawczy

UWAGA!

Zwolnienie lekarskie wystawione przez zagraniczny zakład opieki zdrowotnej jest dowodem, który stanowi podstawę do przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy.

Przykład:

Pracownik przebywający na urlopie we Francji dostarczył zwolnienie lekarskie w języku francuskim. Pracodawca nie potrafił zweryfikować, czy dokument jest wystawiony poprawnie, dlatego zdecydował się na jego tłumaczenie. Mimo że dokument francuskiej służby zdrowia nie musiał być przetłumaczony, postępowanie pracodawcy było prawidłowe.

W sytuacji gdy zwolnienie lekarskie zostało wystawione przez zagraniczny zakład leczniczy spoza UE, dowodem stanowiącym podstawę przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego jest przetłumaczone na język polski zaświadczenie zagranicznego zakładu leczniczego lub zagranicznego lekarza:

 • zawierające nazwę zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko zagranicznego lekarza, opatrzone datą wystawienia i podpisem;
 • określające początkową i końcową datę niezdolności do pracy.

Zwolnienie powinno wówczas zostać przetłumaczone. Aby tłumaczenie było ważne, musi być dokonane przez tłumacza przysięgłego, który jest osobą zaufania publicznego, a wobec tego zakres tłumaczenia nie może zostać kwestionowany przez ZUS.

Polecamy serwis: Emerytury i renty

Przykład:

Pracownik zachorował przebywając na urlopie w Turcji. Turecka służba zdrowia wystawiła zwolnienie lekarskie w języku tureckim. Po powrocie z wczasów pracownik dokonał samodzielnego tłumaczenia zwolnienia lekarskiego. Takie tłumaczenie nie jest dowodem do przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego.

Przepisy rozporządzenia w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa nie stwierdzają jednoznacznie, kto pokrywa koszty tłumaczenia zwolnienia wystawionego przez zagraniczny zakład opieki zdrowotnej. Zdania w tej kwestii są podzielone. Część ekspertów uważa, że koszt tłumaczenia spoczywa na pracodawcy, ponieważ to on powinien sprawdzić, czy zwolnienie lekarskie jest wystawione prawidłowo. Inni prezentują pogląd, że o tym, kto pokrywa koszty tłumaczenia, decyduje powód wyjazdu za granicę. Jeżeli pracownik wyjechał prywatnie, to powinien dokonać tłumaczenia na swój koszt, a jeżeli wyjazd miał charakter służbowy – tłumaczenia dokonuje pracodawca.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Więcej przeczytasz w SPOSOBIE NA PŁACE >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sposób na płace
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Okazjonalna praca zdalna. Pracodawca nie zapewni narzędzi pracy ani nie poniesie kosztów

  Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika. Przepisy regulują ten rodzaj pracy zdalnej w sposób specyficzny. W szczególności zakres obowiązków, jakie obciążają pracodawcę jest węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. 

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

  4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

  4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

  PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

  Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

  REKLAMA

  Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

  Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

  Ponad 15160 tys. osób pracowało w Polsce we wrześniu 2023 r. GUS podał dane

  Według stanu na ostatni dzień września 2023 r. 15160,3 tys. osób pracowało w gospodarce narodowej. Było to o 58,1 tys. osób więcej niż w sierpniu 2023 r. Średnia wieku pracujących wyniosła – jak w poprzednich miesiącach – 42,6 roku, a mediana wieku – 42,0 lata. Dane dotyczące średniej wieku i mediany wieku pracujących były podobne dla kobiet jak i mężczyzn. Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący sytuacji na rynku pracy we wrześniu 2023 r. 

  Bezrobocie będzie wzrastać tylko sezonowo. Wskaźnik Rynku Pracy poszedł w górę

  Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w lutym 2024 r. do 67,7 pkt. z 67,5 pkt. w stosunku do stycznia. Wskaźnik ten informuje, jak wielkość bezrobocia będzie zmieniała się w przyszłości. Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu 2024 r. do 5,4 proc., miesiąc wcześniej była o 0,3 pkt. proc. niższa. Zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i Ekonomicznych Cykli wzrost bezrobocia ma charakter sezonowy.

  Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

  REKLAMA

  Uwaga! 3065,16 zł – tyle od 1 marca 2024 r. pracodawca wpłaci co miesiąc na PFRON za pracownika

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wysokość miesięcznej wpłaty na PFRON. Pracodawcy wpłacą 3065,16 zł składki za pracownika.

  Niezależni konsultanci cenią sobie możliwość wyboru miejsca pracy i stawkę godzinową. Na brak ofert pracy nie narzekają

  Aż 80 proc. niezależnych konsultantów nie jest skłonnych zrezygnować ze swojej niezależności na poczet zatrudnienia w pełnym wymiarze godzinowym, również w czasach niepewności gospodarczej i wysokich stóp procentowych.

  REKLAMA