REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Maluch+ zmiany od 2023 roku

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Maluch+ zmiany od 2023 roku
Maluch+ zmiany od 2023 roku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Już od ponad 11 lat obowiązują regulacje dot. wsparcia i opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Od lutego 2023 r. zmieniają się jednak zasady w programie MALUCH+. Jakie? Poniżej stanowisko Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej i najnowsze przepisy.
rozwiń >

Czym jest program MALUCH+?

Program MALUCH+ dotyczy organizowania i funkcjonowania opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, warunków (w tym finansowych) świadczonych usług z tym związanych, kwalifikacji osób sprawujących opiekę nad dzieckiem oraz w konsekwencji nadzoru nad warunkami i jakością sprawowanej opieki. W głównej mierze chodzi o wsparcie dla rodziców, którzy chcą posłać swoje dzieci do żłobków, klubów dziecięcych czy skorzystać z usług tzw. dziennych opiekunów. Pomimo wielu lat obowiązywania programu nadal jest duży problem z dostępnością instytucji, pod względem terytorialnym, finansowym oraz w zakresie opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi oraz wymagającymi szczególnej opieki.

REKLAMA

Autopromocja

Jakie będą działania rządu na 2023 r. w ramach programu MALUCH+?

Rząd zwiększy budżet i zmieni zasady rozliczania z rocznego na wieloletni. To ważna zmiana, ponieważ samorządy zostaną dofinansowane, zatem zwiększy się dostępność opiekunów i żłobków. Od stycznia 2023 r. rząd planuje przeznaczyć na program MALUCH+ do 5,5, mld zł. Sumarycznie rząd na różne programy związane z rodziną i polityką społeczną rocznie przeznacza około 85 mld zł.

Czy samorządy muszą finansować program MALUCH+ w 2023 r.?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podkreśla: „Planujemy utworzyć kolejnych 100 tys. miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Teraz to program wieloletni, samorządy nie będą już musiały wykonać inwestycji w ciągu jednego roku budżetowego”. Samorządy nie muszą już finansować programu z własnych środków. Nie będzie obowiązywała zasada wkładu własnego, ponieważ w 100% otrzymają wkład z budżetu państwa. Z środków państwowych a nie samorządowych będzie też pokrywany VAT.

Jeżeli danej placówce zostaną przyznane środki, będzie ona mogła przeznaczyć je nie tylko na budowę, ale i przebudowę, adaptację dla dzieci wymagających specjalnych potrzeb, wyposażenie pomieszczeń.

Ile wyniesie dofinansowanie w 2023 r.?

Nowo powstałe miejsca opieki nad dziećmi do 3 roku życia jak i dotychczas istniejące, każdego miesiąca będą otrzymywały kwotę 837 zł, przez 3 lata. Czy takie dofinansowanie w skali kosztów, które ponoszą placówki jest duże? Nie wydaje się. Jednak niewątpliwym plusem jest to, że dzięki dofinansowaniu rodzice będą ponosili niższe koszty i opłaty za opiekę nad dzieckiem w żłobku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile dofinansowania otrzymuje rodzic na dziecko do 3 roku życia?

REKLAMA

Rodzicom przysługuje dofinansowanie obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Dofinansowanie wynosi 400 zł miesięcznie. Zwykle to nie są jednak pieniądze, które trafiają do rąk rodzina. Dofinansowanie jest przekazywane na rachunek bankowy podmiotu prowadzącego żłobek, klub dziecięcy, zatrudniającego dziennego opiekuna lub rachunek bankowy dziennego opiekuna prowadzącego działalność na własny rachunek w terminie do 20. dnia każdego miesiąca, za miesiąc poprzedni.

Czy rząd w takim wsparciu rodziców ma swój ukryty plan? Być może. Większe zyski dla budżetu państwa wnosi pracujący rodzic, a nie taki, który opiekuje się dzieckiem w domu. Celem jest więc aktywizacja zawodowa młodych rodziców i zmniejszenie bezrobocia.

Zmiany od 1 lutego 2023 r. - jakie?

Na dzieci, na które został przyznany rodzinny kapitał opiekuńczy i kapitał ten nie został przez matkę lub ojca pobrany w łącznej przysługującej wysokości za okres przypadający przed pierwszym dniem miesiąca, w którym dziecko ukończy 36. miesiąc życia, dofinansowanie 400 zł przysługuje po upływie okresu, za jaki został wypłacony rodzinny kapitał opiekuńczy, przy czym obliczając ten okres, przyjmuje się, że każda wypłacona kwota rodzinnego kapitału opiekuńczego wynosząca 500 zł, a w przypadku opieki naprzemiennej - 250 zł, odpowiada jednemu miesiącowi, za który został wypłacony rodzinny kapitał opiekuńczy.

Opieka naprzemienna – 400 zł podzielone na pół

W przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, kwotę dofinansowania ustala się każdemu z rodziców w wysokości 200 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, nie więcej jednak niż wysokość opłaty ponoszonej przez danego rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

O dofinansowanie mogą się ubiegać:

- jednostki samorządu terytorialnego

- osoby fizyczne, w tym pracodawcy oraz podmioty współpracujące z pracodawcami

- osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, w tym uczelnie i współpracujące z nimi podmioty oraz pracodawcy i współpracujące z nimi podmioty

Sztuczna inteligencja pomoże przy tworzeniu żłobków

Program MALUCH+ 2023 będzie zelektronizowany, ponieważ specjalnie przygotowany do tego algorytm będzie wyliczał:

- jakie jest zapotrzebowanie w danej gminie na nowe żłobki

- ile jest jest urodzeń w danej gminie

- ile dofinansowania otrzyma gmina czy też inny podmiot, który chce utworzyć żłobek czy klub dziecięcy.

Miejsc w żłobkach jest mało

Na ten moment w skali kraju istnieje około 8 tys. żłobków i klubów dziecięcych, które zapewniają 228 tys. miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech. Liczba ta nie jest proporcjonalna do liczby urodzeń dzieci, chociaż i tych jest mało (prawdopodobnie za 2022 r. będzie to około 300 tys.). Jeżeli więc rząd utworzy 100 tys. miejsce opieki, to zmiana będzie ogromna.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1324)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
21 dni darmowej rehabilitacji [dla kogo, kiedy, jaki wniosek]

Głównym celem prowadzonej rehabilitacji jest zapobieganie inwalidztwu lub ograniczenie go do poziomu umożliwiającego ubezpieczonemu dalsze wykonywanie pracy, a w przypadku osób, które zdolność do pracy utraciły jej przywrócenie, o ile jest to możliwe w wyniku leczenia i rehabilitacji.

Nowa wysokość składek ubezpieczeniowych

Nowa wysokość składek ubezpieczeniowych - zbliża się ważny termin 31 lipca 2024 r. do tego czasu pewna grupa ubezpieczonych musi opłacić składki macierzyńskie, wypadkowe i chorobowe. Nie można tego przegapić, szczególnie teraz kiedy zbliża się sezon żniw.

Jakie prawa ma tata w pracy?

Ważne jest wczesne tworzenie więzi między ojcem a dzieckiem, dlatego  warto korzystać z prawa do urlopu ojcowskiego. Taki urlop ojcowski powinien być wykorzystywany w okresie narodzin dziecka i wyraźnie wiązać się z tym wydarzeniem, a jego celem powinno być sprawowanie opieki. Oczywiście w późniejszym okresie więź między ojcem a dzieckiem też jest niezwykle ważne, ale ma ona później inny wymiar.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

REKLAMA

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

REKLAMA