REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Maluch+ zmiany od 2023 roku

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Maluch+ zmiany od 2023 roku
Maluch+ zmiany od 2023 roku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Już od ponad 11 lat obowiązują regulacje dot. wsparcia i opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Od lutego 2023 r. zmieniają się jednak zasady w programie MALUCH+. Jakie? Poniżej stanowisko Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej i najnowsze przepisy.
rozwiń >

Czym jest program MALUCH+?

Program MALUCH+ dotyczy organizowania i funkcjonowania opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, warunków (w tym finansowych) świadczonych usług z tym związanych, kwalifikacji osób sprawujących opiekę nad dzieckiem oraz w konsekwencji nadzoru nad warunkami i jakością sprawowanej opieki. W głównej mierze chodzi o wsparcie dla rodziców, którzy chcą posłać swoje dzieci do żłobków, klubów dziecięcych czy skorzystać z usług tzw. dziennych opiekunów. Pomimo wielu lat obowiązywania programu nadal jest duży problem z dostępnością instytucji, pod względem terytorialnym, finansowym oraz w zakresie opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi oraz wymagającymi szczególnej opieki.

Autopromocja

Jakie będą działania rządu na 2023 r. w ramach programu MALUCH+?

Rząd zwiększy budżet i zmieni zasady rozliczania z rocznego na wieloletni. To ważna zmiana, ponieważ samorządy zostaną dofinansowane, zatem zwiększy się dostępność opiekunów i żłobków. Od stycznia 2023 r. rząd planuje przeznaczyć na program MALUCH+ do 5,5, mld zł. Sumarycznie rząd na różne programy związane z rodziną i polityką społeczną rocznie przeznacza około 85 mld zł.

Czy samorządy muszą finansować program MALUCH+ w 2023 r.?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podkreśla: „Planujemy utworzyć kolejnych 100 tys. miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Teraz to program wieloletni, samorządy nie będą już musiały wykonać inwestycji w ciągu jednego roku budżetowego”. Samorządy nie muszą już finansować programu z własnych środków. Nie będzie obowiązywała zasada wkładu własnego, ponieważ w 100% otrzymają wkład z budżetu państwa. Z środków państwowych a nie samorządowych będzie też pokrywany VAT.

Jeżeli danej placówce zostaną przyznane środki, będzie ona mogła przeznaczyć je nie tylko na budowę, ale i przebudowę, adaptację dla dzieci wymagających specjalnych potrzeb, wyposażenie pomieszczeń.

Ile wyniesie dofinansowanie w 2023 r.?

Nowo powstałe miejsca opieki nad dziećmi do 3 roku życia jak i dotychczas istniejące, każdego miesiąca będą otrzymywały kwotę 837 zł, przez 3 lata. Czy takie dofinansowanie w skali kosztów, które ponoszą placówki jest duże? Nie wydaje się. Jednak niewątpliwym plusem jest to, że dzięki dofinansowaniu rodzice będą ponosili niższe koszty i opłaty za opiekę nad dzieckiem w żłobku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile dofinansowania otrzymuje rodzic na dziecko do 3 roku życia?

Rodzicom przysługuje dofinansowanie obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Dofinansowanie wynosi 400 zł miesięcznie. Zwykle to nie są jednak pieniądze, które trafiają do rąk rodzina. Dofinansowanie jest przekazywane na rachunek bankowy podmiotu prowadzącego żłobek, klub dziecięcy, zatrudniającego dziennego opiekuna lub rachunek bankowy dziennego opiekuna prowadzącego działalność na własny rachunek w terminie do 20. dnia każdego miesiąca, za miesiąc poprzedni.

Czy rząd w takim wsparciu rodziców ma swój ukryty plan? Być może. Większe zyski dla budżetu państwa wnosi pracujący rodzic, a nie taki, który opiekuje się dzieckiem w domu. Celem jest więc aktywizacja zawodowa młodych rodziców i zmniejszenie bezrobocia.

Zmiany od 1 lutego 2023 r. - jakie?

Na dzieci, na które został przyznany rodzinny kapitał opiekuńczy i kapitał ten nie został przez matkę lub ojca pobrany w łącznej przysługującej wysokości za okres przypadający przed pierwszym dniem miesiąca, w którym dziecko ukończy 36. miesiąc życia, dofinansowanie 400 zł przysługuje po upływie okresu, za jaki został wypłacony rodzinny kapitał opiekuńczy, przy czym obliczając ten okres, przyjmuje się, że każda wypłacona kwota rodzinnego kapitału opiekuńczego wynosząca 500 zł, a w przypadku opieki naprzemiennej - 250 zł, odpowiada jednemu miesiącowi, za który został wypłacony rodzinny kapitał opiekuńczy.

Opieka naprzemienna – 400 zł podzielone na pół

W przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, kwotę dofinansowania ustala się każdemu z rodziców w wysokości 200 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, nie więcej jednak niż wysokość opłaty ponoszonej przez danego rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

O dofinansowanie mogą się ubiegać:

- jednostki samorządu terytorialnego

- osoby fizyczne, w tym pracodawcy oraz podmioty współpracujące z pracodawcami

- osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, w tym uczelnie i współpracujące z nimi podmioty oraz pracodawcy i współpracujące z nimi podmioty

Sztuczna inteligencja pomoże przy tworzeniu żłobków

Program MALUCH+ 2023 będzie zelektronizowany, ponieważ specjalnie przygotowany do tego algorytm będzie wyliczał:

- jakie jest zapotrzebowanie w danej gminie na nowe żłobki

- ile jest jest urodzeń w danej gminie

- ile dofinansowania otrzyma gmina czy też inny podmiot, który chce utworzyć żłobek czy klub dziecięcy.

Miejsc w żłobkach jest mało

Na ten moment w skali kraju istnieje około 8 tys. żłobków i klubów dziecięcych, które zapewniają 228 tys. miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech. Liczba ta nie jest proporcjonalna do liczby urodzeń dzieci, chociaż i tych jest mało (prawdopodobnie za 2022 r. będzie to około 300 tys.). Jeżeli więc rząd utworzy 100 tys. miejsce opieki, to zmiana będzie ogromna.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1324)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  REKLAMA

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  REKLAMA

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA