REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy postojowe to pomoc publiczna?

Czy postojowe to pomoc publiczna?
Czy postojowe to pomoc publiczna?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Postojowe z ZUS - czy to jest pomoc publiczna? Odpowiedź znajduje się w art. 15zzzh ust 1 ustawy covidowej.

Postojowe z ZUS

Świadczenie postojowe przyznaje Tarcza Antykryzysowa czyli Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Jest to jedna z form wsparcia przedsiębiorców i osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych z powodu trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się z powodu epidemii COVID-19. Świadczenie postojowe wypłaca ZUS na wniosek zainteresowanego podmiotu, któremu tarcza przyznaje takie prawo. Uprawnieni do postojowego określani są rodzajem prowadzonej działalności, a więc kodami PKD. Nalezy spełniać także inne wymogi, jak spadek przychodów o co najmniej 40% w stosunku do określonych miesięcy. Więcej na temat postojowego przeczytasz w artykule: Postojowe - marzec i kwiecień 2021 r.

Autopromocja

Możliwość ubiegania się o postojowe była kilka razy przedłużana ze względu na kolejne obostrzenia i lockdowny. Skutkowały one zamknięciem wielu branż bądź ograniczeniem działalności licznych firm.

Czy postojowe to pomoc publiczna?

Niektóre świadczenia przysługujące przedsiębiorcy wymagają uprzedniego wskazania pomocy publicznej, z jakiej dany podmiot już skorzystał. To samo dotyczy wsparcia z tytułu COVID-19. Czy postojowe stanowi zatem pomoc publiczną? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w art. 15zzzh ust. 1 o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Przepis ten wylicza, jakie wsparcie udzielane w związku z pandemią stanowi pomoc publiczną:

"Wsparcie:

1) o którym mowa w art. 15gga, art. 15ka, art. 15kb, art. 15m, art. 15m1, art. 15p, art. 15q, art. 15za ust. 2, art. 15zs1, art. 15zs2, art. 15zzb–15zze, art. 15zze2, art. 15zze4, art. 31zo oraz art. 31zy10,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2) udzielone na podstawie art. 67a § 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa w związku z COVID-19 – w przypadku podatku, którego termin płatności upływa po dniu 31 grudnia 2019 r., lub zaległości podatkowej powstałej po tym dniu

– zgodne z warunkami zawartymi w Komunikacie Komisji – Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19 (2020/C 91 I/01) (Dz. Urz. UE C 91I z 20.03.2020, str. 1) stanowi pomoc publiczną mającą na celu zaradzenie poważnym zaburzeniom w gospodarce."

Należy zatem prześledzić, czy wskazane przepisy regulują świadczenie postojowe - art. 15gga, art. 15ka, art. 15kb, art. 15m, art. 15m1, art. 15p, art. 15q, art. 15za ust. 2, art. 15zs1, art. 15zs2, art. 15zzb–15zze, art. 15zze2, art. 15zze4, art. 31zo oraz art. 31zy10. Nie ma w tym wyliczeniu art. 15zq, który traktuje o świadczeniu postojowym. Postojowe z ZUS nie stanowi więc pomocy publicznej. Natomiast dodatkowe świadczenie postojowe (art. 15zs1) i jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe (art. 15zs2) stanowią pomoc publiczną. Są to formy pomocy przyznawane kolejnymi Tarczami Antykryzysowymi.

Pomoc publiczna - COVID-19

Analizując wyżej wymienione przepisy, pomoc publiczną stanowi:

 1. świadczenie na rzecz ochrony miejsc pracy (art. 15gga)
 2. wypłata środków pieniężnych na poczet imprezy turystycznej (art. 15ka)
 3. środki z Turystycznego Funduszu Zwrotów (art. 15kb)
 4. wsparcie finansowe osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej z budżetu państwa (art. 15m)
 5. wsparcie finansowe w postaci pomocy socjalnej, twórców i artystów (art. 15m1)
 6. zwolnienie z podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (art. 15p)
 7. przedłużenie terminów płatności rat podatku od nieruchomości (art. 15q)
 8. zaniechanie w całości lub w części poboru odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych (art. 15za ust. 2)
 9. dodatkowe świadczenie postojowe (art. 15zs1)
 10. jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe (art. 15zs2)
 11. przyznanie przez starostę, na podstawie zawartej umowy, części kosztów wynagrodzeń pracowników (art. 15zzb)
 12. dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 (art. 15zzc)
 13. jednorazowa pożyczka na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla mikroprzedsiębiorcy (art. 15zzd)
 14. jednorazowa pożyczka na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej lub statutowej (art. 15 zzda)
 15. dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników organizacji pozarządowej lub podmiotu, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (art. 15zze)
 16. dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników kościelnej osoby prawnej lub jej jednostki organizacyjnej (art. 15zze2)
 17. środki z Funduszu Pracy udzielane mikroprzedsiębiorcy i małemu przedsiębiorcy w postaci jednorazowej dotacji (art. 15zze4)
 18. zwolnienie z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności na wniosek płatnika składek, który zgłosił do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych (art. 31zo)
 19. odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę (art. 31zy10)

Polecamy: Dziennik Gazeta Prawna – wydanie cyfrowe

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1842)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

  Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

  Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

  Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

  Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

  Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

  Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

  REKLAMA

  Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

  W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

  Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

  Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

  Ponad 477 tys. niepełnosprawnych pracuje w Polsce. To 3,2 proc. ogółu pracujących. GUS podał dane za czerwiec 2023 r.

  Na koniec czerwca 2023 r. było 477,4 tys. niepełnosprawnych pracujących w gospodarce narodowej. Wśród niepełnosprawnych pracujących 51,5% stanowiły kobiety. Udział niepełnosprawnych pracujących w liczbie pracujących ogółem w czerwcu 2023 r. wyniósł 3,2%.

  Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Jest zwycięzca i Nagroda Jury! Czy rozumiesz wszystkie słowa z finałowej dwudziestki?

  Zakończono już głosowanie na 20 finałowych słów w plebiscycie PWN – Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Wyniki zostały ogłoszone 7 grudnia 2023 r. Znamy słowo nr 1 nr 2 i nr 3, przyznano także Nagrodę Jury. Czy wiesz co oznaczają wszystkie te słowa?

  REKLAMA

  Okulary lub szkła kontaktowe dla pracownika. Jak często pracownik może otrzymać dofinansowanie od pracodawcy?

  Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Dofinansowanie do okularów lub soczewek kontaktowych przysługuje, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania.

  Jaka jest dopuszczalna minimalna temperatura w pomieszczeniach pracy? Z powodu chłodu pracownik może odmówić wykonywania pracy!

  Zimą pracodawcy powinni zapewnić odpowiednie temperatury w pomieszczeniach pracy. Z powodu zimna pracownik może odmówić wykonywania pracy. Natomiast pracodawca może ponieść karę, jeśli nie utrzyma prawidłowej temperatury w pomieszczeniach pracy.

  REKLAMA