reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Dodatek solidarnościowy a postojowe

Dodatek solidarnościowy a postojowe

Dodatek solidarnościowy a postojowe - czy to się wyklucza? Czy pobranie dodatku solidarnościowego ma wpływ na możliwość ubiegania się o świadczenie postojowe z Tarczy?

Dodatek solidarnościowy a świadczenie postojowe

Czy jeśli ktoś pobierał dodatek solidarnościowy (był zatrudniony na umowę o pracę), to teraz może starać się o świadczenie postojowe (teraz pracuje na podstawie umowy zlecenia). - pytanie na infolinię 800-676-676

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS

Komu przysługuje postojowe?

Z wnioskiem do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe może wystąpić każdy, jeżeli uzyskuje przychód z umowy cywilnoprawnej (umowy agencyjnej, umowy zlecenia, innej umowy o świadczenie usług, umowy o dzieło). Taką możliwość przewiduje art. 15zs3 dodany do ”Tarczy antykryzysowej” ustawą z dnia 9 grudnia 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 2255). Przepis ten wszedł w życie dnia 15 stycznia 2021 r.

Jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje, gdy przychód z umowy cywilnoprawnej dotyczy umowy zawartej do dnia 15 grudnia 2020 r. z tytułu:

  • działalności twórczej w zakresie sztuk plastycznych, literatury, muzyki, twórczości audialnej, utworów audio-wizualnych, teatru, kostiumografii, scenografii, reżyserii, choreografii, lutnictwa artystycznego i sztuki ludowej,
  • działalności artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej, estradowej, tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki i instrumentalistyki,
  • działalności technicznej wspomagającej produkcję audiowizualną lub produkcję i wystawianie wydarzeń artystycznych,
  • usług w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu oraz usług w zakresie architektury świadczonych przez osoby nieposiadające uprawnień budowlanych w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane,
  • usług świadczonych na rzecz muzeów w rozumieniu ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach: w zakresie pozaszkolnych form edukacji, przez przewodników muzeów.

Należy szczególnie podkreślić, że aby skorzystać z takiej możliwości wnioskodawca nie może mieć innego tytułu do ubezpieczeń społecznych niż umowa cywilnoprawna, przychód z tej umowy dotyczy tytułu (jak wyżej) określonego wart. 15zs3 ust. 1 „Tarczy antykryzysowej” uzyskany w miesiącu przed tym, w którym składa wniosek o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe, nie przekroczył 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obowiązującego na dzień złożenia wniosku.

Jak uzyskać postojowe?

Warto jeszcze wskazać, że zgodnie z art. 15zs3 ust..2 wskazanej ustawy ustalenie prawa do jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego następuje na wniosek osoby wykonującej umowę zlecenia. Złożenie takiego wniosku następuje wyłącznie w drodze elektronicznej (poprzez platformę PUE ZUS). W przypadku wydania przez ZUS decyzji odmownej, przysługuje odwołanie do właściwego sądu, za pośrednictwem ZUS, w terminie miesiąca od dnia otrzymania decyzji.

Stan prawny na 1 lutego 2021 r.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy sp.k.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama